Çözüldü FPS'i sabitlemek bilgisayarı daha fazla ısındırır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Akira_MR

Decipat
Makaleler
4
Merhaba, 60 HZ bir laptop kullandığım için oyunları 60 FPS'e sabitliyorum fakat FPS limiti olduğu zaman ve olmadığı zaman arasında sıcaklık konusunda bir farklılık var mı?

Yani FPS sabit iken bilgisayar daha fazla mı güç harcıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tam tersine. Diyelim 140 FPS alacaksın ama 60'a sabitlediğinde ekran kartı tam kapasite çalışmıyor kendini sınırlandırıp 60'a sabitliyor. Daha az güç harcar. Görüntüdeki kırılmalar da bu sayede gider.
Merhaba, 60 HZ bir laptop kullandığım için oyunları 60 FPS'e sabitliyorum fakat FPS limiti olduğu zaman ve olmadığı zaman arasında sıcaklık konusunda bir farklılık var mı?

Yani FPS sabit iken bilgisayar daha fazla mı güç harcıyor?
FPS kilidi koyarsanız hem sistemi daha az yorarsınız hem de daha az güç harcar ve sıcaklıklar da oyundan oyuna değişir ancak belirgin oranda düşebilir bazı oyunlarda.

Tam tersine. Diyelim 140 FPS alacaksın ama 60'a sabitlediğinde ekran kartı tam kapasite çalışmıyor kendini sınırlandırıp 60'a sabitliyor. Daha az güç harcar. Görüntüdeki kırılmalar da bu sayede gider.
Ben FPS limiti koyduğumda oyun daha akıcı gibi oluyor fakat bazı kişiler FPS limiti olmadığı zaman oyunun daha akıcı olduğunu söylüyorlar. Yani FPS limitinin olması oyunun performansını da düşürür mü?

Ben FPS limiti koyduğumda oyun daha akıcı gibi oluyor fakat bazı kişiler FPS limiti olmadığı zaman oyunun daha akıcı olduğunu söylüyorlar. Yani FPS limitinin olması oyunun performansını da düşürür mü?

Yok öyle bir şey 60Hz kullandığın için.
144Hz 280Hz 360Hz falan kullansaydın tabii ki akıcı olurdu 60Hz kullandığın için 60 üstü etkilemez seni.

FPS sabitlemek genelde dalgalanmaları önlemek için kullanılıyor. Performans düşürmez.

Geri
Yukarı