Çözüldü FPS Sabitlemek mantıklı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Stokeley

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Sin City
Merhabalar RTX 2060 Ekran kartım ve 75 Hz bir monitörüm var. Yazın yeni bir monitör alacağım. Ben bu ekran kartıyla hangi FPS değerini alarsam alayım madem ki monitör bana bunun 75 kare hızı kadarını gösteriyor, oynadığım oyunların hepsinde neden 75 FPS ile sınırlandırmayayım ki? Hem GPU ve CPU'ya binen yük azalır, hem de 75 FPS görüyorsam 140+ FPS'lerde oynamamın mantığı ne? Şöyle güzelce özetleyip anlatabilecek olana şimdiden teşekkür ediyorum.

Çözüm
Fazla FPS’in artıları fazladır. Input lag‘ın düşmesi vb.. Ekran kartını işlemciyi yormayalım lafı beni benden alıyor. Arkadaş hani sen o ekran kartının tamamını satın aldın ya, kullanacaksın hani. Yüzde yüz çalışması hiç bir zarar vermeyecektir. Sabitlemeyin daha iyi, tabi sıcaklıklar veya fan sesi rahatsız ediyorsa monitörün Hz değerinin daha üstüne sabitleyebilirsiniz.
Ekran 300FPS göstermiyor sonuçta nasıl daha iyi oluyor? Mantıklı gelmediği için soruyorum hiç denemedim.
Input lag düşünce akıcılık şöyle artar, klavye mouse‘tan giden sinyaller yerine daha hızlı ulaşır, bu da senin hissiyatını, oyun üzerindeki kontrolünü olumlu yönde etkiler.

Ekran 300FPS göstermiyor sonuçta nasıl daha iyi oluyor? Mantıklı gelmediği için soruyorum hiç denemedim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zamanın varsa izleyebilirsin. Kareler daha hızlı yenileniyor, daha hızlı bir oyun oluyor kısaca.

Fazla FPS’in artıları fazladır. Input lag‘ın düşmesi vb.. Ekran kartını işlemciyi yormayalım lafı beni benden alıyor. Arkadaş hani sen o ekran kartının tamamını satın aldın ya, kullanacaksın hani. Yüzde yüz çalışması hiç bir zarar vermeyecektir. Sabitlemeyin daha iyi, tabi sıcaklıklar veya fan sesi rahatsız ediyorsa monitörün Hz değerinin daha üstüne sabitleyebilirsiniz.
Güzel diyorsunuz da hocam bilmediğim için soruyorum. Rocket League'de ayarları nasıl yapacağımı bilemedim. 250 FPS ile sınırlandırılmış şekildeydi. Dediğiniz gibi Mafia 1 veya daha güncel oyunlarda fan sesiyle, 70 derece sıcaklıklarla oynarım. Zaten yine aşağı yukarı 70-90 FPS veriyor güncel oyunlar. Ama RL gibi bir oyunda Monitörün Hz değerine veya 100-110'lara sabitlemek daha mantıklı değil mi?

Güzel diyorsunuz da hocam bilmediğim için soruyorum. Rocket League'de ayarları nasıl yapacağımı bilemedim. 250 FPS ile sınırlandırılmış şekildeydi. Dediğiniz gibi Mafia 1 veya daha güncel oyunlarda fan sesiyle, 70 derece sıcaklıklarla oynarım. Zaten yine aşağı yukarı 70-90 FPS veriyor güncel oyunlar. Ama RL gibi bir oyunda Monitörün Hz değerine veya 100-110'lara sabitlemek daha mantıklı değil mi?
Gerek yok ki? Düşünme bunları, arada sıcaklıkları kontrol et, rahatına bak. Fark etmesen bile oyununu olumlu yönde etkileyecektir.

Rocket league de 75-80 e sabitle, çok önemli değil.

Geri
Yukarı