Çözüldü Linux’a nasıl yer ayırabilirim?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
GParted ile kolayca yapılabiliyor.
Komutlarını bilmiyorum ama @Kerem00 müsaitse yardımcı olabilir.
GParted ile yapar ama diskteki GNU/Linux açıkken yapamaz. USB'den boot etmesi gerek. Bir de yaptıktan sonra sorun olabilir de olmayabilir de. Sorun olursa bir şekilde tamir edilebilir. Belirli komutlar var. Bir de bölümü sola doğru genişletebilir mi emin değilim.
Home dizinine bağlamanızı şu sebepten dolayı tavsiye ettim.
Senaryo:
Sorun: Kullanıcıya ait veriler çok yer kaplıyor.
Çözüm: Home dizini başka bir disk bölümüne bağlanır. Böylece artık / kök disk bölümünde extra yer kaplamaz.
Yedekleme yapma amacı ile media gibi bir disk bölümüne de bağlanabilir.

Yeni oluşturacağınız bölüm ntfs disk bölümüne ait ise windows üzerinden işlemi yapmanız daha mantıklı olur.
Daha sonra kurulu olan linux sistemi açıp ext4 olarak biçimlendirme yapılmalı. Böylece yeni oluşan bu bölümü home, usr veya var gibi bir dizine bağlayabiliriz.
Örnek

Linux dizin yapısı hakkında ayrıntılı pek çok yazı bulabilirsiniz.
Örnek

Home, usr, ve var dizini gibi pek çoğuna bir disk bölümü atanabilir. Bu işlemlerin tümü kurulum esnasında veya daha sonradan yapılabilir.
Yeniden boyutlandırma işlemlerinde (shrink, grow) veri kaybı riski her zaman vardır, yedek almayı ihmal etmeyin.

Ayrıca tüm dosya sistemleri küçültme ve büyütme (shrink, grow) tam olarak desteklemez.
Çok teşekkürler deneyeceğim. Bu arada Linux’u yedek alıp tekrar yüklemek nasıl bir fikir?

Yeniden kurulum yapacaksanız kurulu olan sistemi silmeniz daha uygun olur. Tercih sizin, sonuçta birden fazla işletim sistemi yükleyebilirsiniz.
Ben onu Windows’da 80 GB ayrılmamış alana yaptım sadece onu direkt silsem sorun olur mu? Tam nasıl silineceğini bilmiyorum ve Manjaro yüklemeyi düşünüyorum.

Manjaro'yu usb'den açtığınız zaman kuruluma başlamadan önce gparted programını açın, 80Gb olan bölümü silip yeniden bölüm oluşturun.
Örnek olarak 30Gb / kök dizini için, 50Gb home bölümü için. Buna benzer pek çok senaryo oluşturulabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı