Çözüldü MSI GE60 0nd Fan Devir Problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hayrullah Cansu

Hectopat
Merhaba Technopat sakinleri,

Benim aynı bu videodaki gibi bir sorunum var. Sorunun çözümü aslında belli. Msi kendi sitesinde yeni bir firmware yayınlayarak bu problemin gideceğini söylüyor.
Fakat ben bu güncellemeyi yapamadım. Yaklaşık 1 haftadır denemediğim yol kalmadı.
Forumda Recep abinin Murat abinin bios vs ec güncelleme konularındaki yolları denedim. Msi'in kendi forumundaki yolları denedim.
Msi'nin forumunda çalışan Svet nickli adminin yapmış olduğu programı ( MSIHQ USB bootable and BIOS helper ) kullanarak güncellemeyi denedim. Hiçbirinden sonuç alamadım.

edit: Sonuç alamadım derken "güncellemeyi yaptım sorunum düzelmedi" değil. Güncellemeyi yapamadım.
İlkinde dos ekranı geldi "ecall.bat" yazdım şu hatayı verdi 'ecall.bat' is not recognized as an internal..... gibi
Başka denediğim yollarda da dos ekranı açılmadı bilgisayar normal bir şekilde başladı.

Yardımlarınızı bekliyorum

-Fan Problemime örnek bir video-
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Notebook'um hakkında bilgiler
model: ge60 0nd-453tr

ealDdg.jpg

KDYRBm.jpg

Başka bilgileri de isterseniz verebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi yapacağın ilk iş işletim sistemini mağazadan değil sitemizde verilen isoyu indirip Windows 8.1 x64 yükleyin. Sonra bios zaten güncel yanlız her ihtimale karşı bios'u tekrar güncelle ve ardından Windows 8 olan sürümü seçip EC'yi güncelle yani bunu;
w8_16GAEMS1.506.zip
Ben dosyaları indiremiyorum Msi sitesinde problem var galiba.

Bu problemi yaşamadım ama MSI GE60 için Update Fan Table başlıklı bir firmware güncellemesini 2 ay kadar önce yayınladı ve yükledim.

Şimdi yapacağın ilk iş işletim sistemini mağazadan değil sitemizde verilen isoyu indirip Windows 8.1 x64 yükleyin. Sonra bios zaten güncel yanlız her ihtimale karşı bios'u tekrar güncelle ve ardından Windows 8 olan sürümü seçip EC'yi güncelle yani bunu;
w8_16GAEMS1.506.zip
Ben dosyaları indiremiyorum Msi sitesinde problem var galiba.

Teşekkürler yarın format atacağım işte onu güncelleyemiyorum. Msi'ın kendi update pdf'inde dosyayı rardan çıkartıp winflash.exe'den bahsediyor ama yayınladıkları zip'te winflash yok.

- - - Güncellendi - - -

Bu problemi yaşamadım ama MSI GE60 için Update Fan Table başlıklı bir firmware güncellemesini 2 ay kadar önce yayınladı ve yükledim.

Evet yeni yayınlanmış gibi söyledim kusura bakmayın. Makineniz benimki ile aynı mı ? Ve güncellerken hangi yolu izlediniz ?

- - - Güncellendi - - -

Murat bey ana konuda bir düzenleme yaptım tekrar okursanız daha iyi bilgi vermiş olurum.

- - - Güncellendi - - -

Sorunu hallettim EC'yi güncelledim. Fan şuan sağlıklı çalışıyor. Benim gibi sorun yaşayanlar adına söyleyeyim.
Alttaki resimde boot mode'yi "legancy" gibi birşey yazıyordu tam yazılışını unuttum.

Onu seçin flash belleğide 1.sıraya taşıyın kaydedip tekrar başlattığınızda dos ekranı gelicek. "dir" yazıp sonra da "ecall.bat" yazınca işlemler yapıcak ve tamamlayacak. Sonra bilgisayarı kapatın güç düğmesinden. Batarya ve kabloyu sökün. 5-10 dk bekleyin. Tekrar geri takın ve boot menüsünden f9 sonra da f10 yaparak çıkın.

ek9WRv.jpg

Hayırlı olsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı