Çözüldü R5 2600 ısındığından Core Performance Boost nasıl kapatılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EnesTheDursun

Centipat
PC özellikleri;

ASUS Dual GTX1660 Super 6 GB
Ryzen 5 2600X (stok fan)
Apacer panther 8x2 3000MHz RAM
ASUS B450M Dragon anakart
1TB HDD
480GB SSD
Sharkoon SHP650V2 PSU
Sharkoon TG4RB kasa

Sorun şu: PES 21'de orta ayara rağmen ekran kartı 77 dereceyi, işlemci 83 dereceyi görüyor. Çok fazla ve korkutuyor beni. Bu durumu nasıl önlerim? Core Performance Boost ile alakalı şeyler yazılmış. İşe yarayacaksa sorunsuz bir şekilde nasıl kapatırım? (Aynı şekilde Assassin's Creed Odyssey'de işlemci 83, ekran kartı 78 derece oluyor. Çok uçurum dereceler. İçini yeni temizledim dün, boştayken bile yeni açınca işlemci 50-60 derece arası, ekran kartıda 38-45 arası açılıyor.)

Çözüm
Hocam son bir sorum olacak bunu yaparken CPB'nin kapalı olup olmaması farkeder mi şu an da kapalı yaptım ama fazla bir fark olmadı 83 yerine 80 oldu ama yine de kapalı devam etmeyi düşünüyorum.

Kapalı kalsın, 3 derece iyi bir fark ve bunun hiçbir zararı yoktur. Sıcaklığı daha da düşürmek için kasanızı hava alan bir yere koyabilirsiniz, termal macunu iyi bir şeyle değiştirebilirsiniz, kasa da egzoz fan yani arka da fan yoksa bir tane alıp takabilirsiniz. 80-90 TL'ye iyi bir hava soğutma alabilirsiniz işlemciye gibi gibi. Bunların hepsini yaparsanız 70 dereceyi geçmez ki bu çok iyi bir sıcaklık. Ekran kartının sıcaklığı da hava akışı iyileştiği için düşecektir hem.
83 Derece bahsettiğiniz kadar uçurum bir sıcaklık değil ama yine de tehlike eşiğinde. Bu yüzden BIOS'tan "CPB" yazan yerde ki ayarı "Disabled" veya "Off" yaparak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Hala istediğiniz sıcaklık olmazsa termal macunu iyi bir şey ile değiştirin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dakika 1:00 ile 1:12 arasında yapılıyor. Siz de buna bakarak rahatça yaparsınız.

Son düzenleme:
83 Derece bahsettiğiniz kadar uçurum bir sıcaklık değil ama yine de tehlike eşiğinde. Bu yüzden BIOS'tan "CPB" yazan yerde ki ayarı "Disabled" veya "Off" yaparak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Hala istediğiniz sıcaklık olmazsa termal macunu iyi bir şey ile değiştirin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dakika 1:00 ile 1:12 arasında yapılıyor. Siz de buna bakarak rahatça yaparsınız.
Benim işlemcim 2600x bu videodakileri yapmam olurmu işlemcime

Hocam son bir sorum olacak bunu yaparken CPB'nin kapalı olup olmaması farkeder mi şu an da kapalı yaptım ama fazla bir fark olmadı 83 yerine 80 oldu ama yine de kapalı devam etmeyi düşünüyorum.

Kapalı kalsın, 3 derece iyi bir fark ve bunun hiçbir zararı yoktur. Sıcaklığı daha da düşürmek için kasanızı hava alan bir yere koyabilirsiniz, termal macunu iyi bir şeyle değiştirebilirsiniz, kasa da egzoz fan yani arka da fan yoksa bir tane alıp takabilirsiniz. 80-90 TL'ye iyi bir hava soğutma alabilirsiniz işlemciye gibi gibi. Bunların hepsini yaparsanız 70 dereceyi geçmez ki bu çok iyi bir sıcaklık. Ekran kartının sıcaklığı da hava akışı iyileştiği için düşecektir hem.

Çözüm
Hocam bunu yapamadım videoadakini benim BIOS ayarlarım farklı idi anakartım ASUS marka.

BIOS -> Advanced mode (F7) -> Advanced -> AMD CBS -> Core Performance Boost -> Disabled.
(@crazyreign'den alıntıdır.)

BIOS'a giriyorsun F7 basıyorsun, advanved menüsünden AMD CBS'ye geliyorsun. Core Performans Boost ayarını disabled yapıyorsun. İşlem bu kadar.

Geri
Yukarı