Çözüldü Radeon HD 6470M Driver 7400M Gözükme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
1
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Çizgi Film - Animasyon
Merhabalar. HP Pavilion g6-1010et kullanmaktayım. Bir arkadaşın açmış olduğu konudaki sorunu tekrar yaşamaktayım; (Orada da uzun uzun yazmış olduğum bir yazı mevcut.)

HD 6470M Catalyst Control Center yükleyince HD 7400M oldu | Technopat Sosyal

Ekran kartı sürücüsünü güncellediğim için aygıt yöneticisinde 7400M olarak gözükmeye başladı ve şu an bilgisayar ekran kartımı görmüyor. Intel HD Graphics ile oyun oynamak işkence. Ayrıca Autodesk ve Adobe ürünleri de kullanmaktayım bu yüzden bir an önce bu sorunu çözmem gerekiyor. Hala Windows 7 kullanıyor olsaydım çözümünü bulmuştum ama Windows 10'a orjinal yükseltme yaptım. W7 iken eski bir sürücüyü kullanıp internet tarayıcılarında screen tearinglere göz yumuyordum, oyunlarda hiç sorun olmuyordu. Ama o idare ettiğim eski sürücü W10 uyumlu değil. W10 için var olan tek sürücü de şu anki güncel AMD sürücüsü. Bunu kurduğumda malesef işe yaramıyor. HP'nin destek sayfasına daha W10 seçeneği gelmemiş bile... W7 sürücüsü kurmaya çalışayım dedim bilgisayar sapıttı, 3 defa mavi ekran verdi. Leshcat UnifL de denedim ama çare etmedi. Her seferinde yerel diski, belgelerim (AppData, Local, Roaming vs.), kayıt defteri gibi AMD/ATI kalıntılarının olabileceği her yeri tek tek temizleyerek kurulum yaptım ama nafile. Son olarak aklımda bir çözüm ihtimali daha var ama onu denemeden önce buraya danışmak istedim. AIDA64 raporu gibi şeylerden iyi anladığınızı ve genel olarak kullanıcılardan bu gibi sorunlarda rapor istediğinizi bildiğimden, Sayın @Murat5038 müsait olduğunuzda bana yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Hangi taramaları, rapor çıktılarını almam gerekiyorsa yapayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yusuf Ensar bey konudan 1 yıl sonra yazıyorum ama, AMD'nin sitesinden Radeon Software Crimson Edition betayı indirirseniz sorun çözülecektir. Ekran kartı ismi 6470M yerine 7400M gözükecek ama bu sefer işlev görecek, ekran kartınızı kullanabileceksiniz. Download Drivers önce buradan ekran kartını seçin ki siz daha iyi bilirsiniz, sonra da Legacy'ya yönlendirileceksiniz. Buradan uygulamayı indirin, her şeyi güncellenecek ama korkmayın, bu sefer ekran kartı işlev görecektir. Bende aynı sorun vardı, son umut yükledim. Artık ekran kartım çalışıyor. Intel HD Graphics'ten kurtuldum. :)

Adsız.png

Adsız2.png
Çözülemeyeceğini şu anlık belirtecektim yalnız ayıp olmasın diye yazmadım.

Riskli'nin açıklamasını kesin bilmiyorsun :D Geri dönüşü olmayan ve ciddi sorunlar oluşturabilecek şeyler gelebilir. O yüzden riskli deniliyor. Yine de belirteyim ancak sonrasına karışmam haberin olsun. Yani sistem komple giderse bizleri suçlu duruma düşüremezsin haberin olsun.
Riskli olan şey farklı bir gpu kimliği ile Vbios güncellemek.
Merak işte bir umut bekliyor insan. :) İnternette biraz araştırdım çok kolay ve risksiz bir şeymiş gibi anlatmışlar ama sizin sözünüze itimat edip bu yönteme girişmeyeceğim. Konu BIOS'a gelmişken, W10 otomatik olarak güncellemiş mi BIOS'umu? UEFI kurulumu yapabiliyor muyuz benim cihaza? HP'nin sitesinde UEFI destek sürücüleri var ama W7 için koymuşlar onları. Eğer güncelleyebiliyorsam neleri yapmam gerekiyor? AIDA64 (2. rapor) Sendspace linki hala aktif, henüz silmedim sunucudan.

Windows 10 otomatik olarak güncellemiş mi BIOS'u mu?

Windows 10 BIOS güncelleme programı değil ki güncellesin!
UEFI olarak USB hazırlayıp GPT Disk'e kurmaya çalışın. Kurulursa kurmuş olursun.

Windows 10 BIOS güncelleme programı değil ki güncellesin!
UEFI olarak USB hazırlayıp GPT Disk'e kurmaya çalışın. Kurulursa kurmuş olursun.
Cahilliğimden ötürü kusura bakmayın, W10 otu püsürü her şeyi bana sormadan güncellediği için + AIDA raporunun ardından "önce BIOS güncelle" gibi bir istek gelmediği için öyle olabilir mi acaba dedim. :) Tamamdır, UEFI kurulum rehberinden bakıp yapmaya çalışacağım o halde.

@Recep Baltaş Bugünkü makalenizde Intel HD Graphics RAM artırmanın rehberini paylaşmışsınız, bunun bana biraz da olsa faydası olabilir mi?

"GTX 970 gibi güçlü GPU’lar 4 GB veri işleyebilirken Intel HD Graphics gibi Onboard çözümler 512 MB’tan fazla veriyi işleyemezler. Bu bağlamda “HD Graphics’e 4 GB bellek ayırayım, mükemmel performans elde ederim” gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak AMD’nin APU çözümlerinde 2 GB belleği grafik işlemciye ayırmak fayda sağlıyor. Öte yandan APU için bile 2 GB’ın üstü tamamen anlamsız kalıyor."

"Bir başka nokta da Intel işlemcisi olmasına rağmen harici ekran kartı olan kullanıcılar için bu belleği artırmanın bir önemi olmaması. Eğer NVIDIA veya AMD harici ekran kartınız varsa Onboard GPU sizin için bir anlam ifade etmiyor. Bu bağlamda bu ayarı değiştirmenize gerek yok. Harici bir ekran kartı taktığınızda sistemOnboard GPU’yu otomatik olarak kapatıyor -BIOS’tan iGPU Multi Monitr gibi seçenekleri devreye sokmazsanız tabi."
Yani her ne kadar çalıştıramasak da harici AMD grafik işlemcim var sonuçta, masaüstünde ve uygulamalarda istisnasız hep Intel HD Graphics aktif olmasına rağmen bu ikinci alıntı yaptığım paragraftaki durum beni etkiliyor mu? HD 6470M var diye Intel RAM'ini artıramayacak mıyım?

Maksimum 512MB'a kadar mı yükseltebiliyorum? Henüz UEFI kurmadım bugün kurmaya çalışacağım, umarım bilgisayarım destekliyordur. (HP Pavilion g6-1010et) UEFI'den sonra bu RAM artırma olayı mümkün gördüğüm kadarıyla. Bende Advanced Mode diye bir şey yok çünkü.

Bütün bunları yapamıyorsam ben geçici olarak W7'ye geri döneceğim. Geçenki mesajımda sormuştum ama arada kaynadı. Bilgisayarımda teamviewer ile olan çabalarınızda disk temizleyici kullanmıştınız, o aşamada Windows BT ve Windows.old klasörleri silindi ve artık yoklar. W7'ye düşürme işlemi yapmamı imkansızlaştırdı mı bu durum? W10'un "1 yıl boyunca ücretsiz yükseltme yapabilirsiniz" süreci bitmeden tekrar yükselteceğim zaten. W10'dan memnunum ama aylarca ekran kartsız ve eğlenceden yoksun bir şekilde yaşamak istemiyorum. E-GPU yöntemiyle PCI-E girişinden harici ekran kartı bağlamayı düşündüm ama çok pahalıya patlayacak, böyle bir bilgisayar için değmez. Bu yüzden en azından W7'ye kısa süreliğine geri dönüp, bu zaman diliminde Intel'den ve AMD'den değiştirilebilir grafik üzerine daha stabil çalışan sürücüler yayınlamalarını bekleyeceğim. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

@Murat5038 @JaroxJamaica @THE_MILLER

Ayırdığınız vakit için teşekkürler, iyi sosyaller.

Son sorun çok karışık. Soru içine soru ve anlam karmaşası mevcut. Anladığım kadarıyla İntel Vram yükseltmek istiyorsun ancak o rehberde denilen APU ve masaüstü bir bilgisayar. Laptoplarda harici kart yoksa yükseltme olabilir ancak harici GPU varsa dahili ekran kartı ram seçeneği çoğunlukla olmayacaktır. Yine de bios'a girip ram değerlerine benzer yerler varsa resimleyip paylaşırsan yardımcı oluruz. Gelelim diğer soruya, Win 7 lisansın varsa temiz kurulumla sistemi kurabilirsin. Win 7 çünkü hatırladığım kadarıyla OEM key ile gelmiyordu. Lisansın yoksa zaten nasıl kuracağını biliyor olman lazım :)

Yusuf hocam sırf sana yardımcı olabilmek adına siteye üye oldum. Bende bu sorunla özellikle Windows 8'deyken çok uğraştım. Windows 7'ye geri döndüm. Daha sonra tekrar Windows 10 bugün yükselttim PC'mi. Aynı sorun devam ediyordu kafayı yedim denemediğim yol kalmadı, en son çözümleri denerken telefonda senin yazını okudum ve eğer çözersem buraya yazıcağıma and içtim :D Şimdi anlatıyorum hocam; öncelikle DDU programını ve Driver Sweeper programını yüklüyorsun. Daha sonra DDU'yu açtığında seni güvenli moda götürecek. Güvenli Modda'da driver sweeper la ATI adına her dosyayı silip DDU ile Clean and Restart yapıyorsun. Tüm bu işlemlerden sonra ATI Catalyst Control Center "13.1" sürümünü yüklediğinde bütün sorun halloluyor. En azından beni 6470M i böyle adam ettim. Umarım seninde işine yarar.

Yusuf hocam sırf sana yardımcı olabilmek adına siteye üye oldum. Bende bu sorunla özellikle Windows 8'deyken çok uğraştım. Windows 7'ye geri döndüm. Daha sonra tekrar Windows 10 bugün yükselttim PC'mi. Aynı sorun devam ediyordu kafayı yedim denemediğim yol kalmadı, en son çözümleri denerken telefonda senin yazını okudum ve eğer çözersem buraya yazıcağıma and içtim :D Şimdi anlatıyorum hocam; öncelikle DDU programını ve Driver Sweeper programını yüklüyorsun. Daha sonra DDU'yu açtığında seni güvenli moda götürecek. Güvenli Modda'da driver sweeper la ATI adına her dosyayı silip DDU ile Clean and Restart yapıyorsun. Tüm bu işlemlerden sonra ATI Catalyst Control Center "13.1" sürümünü yüklediğinde bütün sorun halloluyor. En azından beni 6470M i böyle adam ettim. Umarım seninde işine yarar.
Eyvallah dostum emeğin için sağolasın. Yıllar öncesinden kalan bir 13.250.18.0 versiyon numaralı bir sürücü buldum harddiskimde. Onu kurarak ekran kartımı çalıştırmayı başardım tekrardan. Her ne kadar aygıt yöneticisinde 6400M yazsa da ekran kartı çalışıyor şuan. Sanırım biraz performans kaybı var güncel olmadığı için, buna da şükür tabi. Peki W10'da o sürümle kullanabiliyor musun ekran kartını? Yoksa sadece W7'de mi oluyor? W10'a yükselttim demişsin ama emin olamadım sorayım dedim. :)

Evet hocam 13.1 ile w10 da kullanabiliyorum. Zaten ati bizim ekran kartı modeli için en son bu güncellemeyi çıkartmış, yabancı kaynaklı forumlarda böyle yazıyordu. Bide şöyle bir şey okudum, ati 6470 serisini yenileyip piyasaya 7400 olarak sürmüş isim değişikliği gözükmesi o yüzden. Bu kargaşa yüzünden de biz arada kalan talihsiz nesil olduk. Şimdi benim w10'da ikitane onboard varmış gibi gözüküyor ama değiştirilebilir grafiklerde oyunlarımı high performancea aldığım zaman 6470m le oynuyorum. İsmen 7400m gözüküyor, catalyst control centerda'da 2 onboard var gibi gözüküyor fakat o sadece ati'nin hatası. Yani doğru sürümü kurduktan sonra, catalyst control centerında değiştirilebilir grafikler özelliği geldiyse, artık ekran kartını w10 da kullanabiliyorsun demektir. Sadece ismen farklı gözüküyor. 48 saat hiç uyumadan bu konuyla uğraştım hocam, girip çıkmadığım yer kalmadı. Bu kesin ve tek çözüm bilgisayarlarımızı değiştirene kadar. :)

Aynı sorun bende de var lütfen bana da yardım eder misiniz? TW ile de olur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı