Çözüldü RTX 2080 ve i7 9700K Düşük GPU Kullanımının Sebebi Ne OIabilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SemXhy_

Centipat
Selamlar. Oyunlarda GPU kullanımım 85'i geçmiyor genel olarak ise 50-70 arası gidip geliyor. CPU kullanımı ise 40-80 arası gidip geliyor. Ekran kartı sıcaklığı 60'ı geçmiyor.
Oyunda 144 üstü FPS almama rağmen akıcı hissettirmiyor. 1660 Ti veya RTX 2070'e sahip arkadaşlarım ile neredeyse aynı FPS'i alıyorum hatta RTX 2070'li arkadaşımın çoğu durumda geçtiği oluyor. (Hepimiz 1080P çözünürlükte kullanıyoruz.)

Sistemim :
Ekran Kartı : Gigabyte RTX 2080 Gaming OC
İşlemci : Intel i7 9700K
Anakart: Gigabyte Z390 Auros Pro
RAM: Kingston HyperX 16GBx1 DDR4 3000.

● Monitör: BRİGHT_RM_68 144Hz 1920X1080

Tahminimce çözünürlük ile alakalı ancak bu konularda pek bilgim yok yardımcı olabilir misiniz?

Çözüm
Valla dostum, böyle güçlü sistemlerde, 1440P çözünürlük kullanmak, benim açımdan daha iyi. RAM takviyesi yaptıktan sonra, sorunun çözülür ise devam edersin. 1080P ve 1440P, kullanıcının tercihine kalır. FPS odaklı düşünen kişiler 1080P, akıcı, doku kalitesi yüksek ve ortalama FPS değerleri isteyenler 1440P tercih eder. Ek olarak video bırakayım. Ali hocamızın, dakika 8:17'de bahsettiği konuya ve söylediği söze bakabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Arkadaşın dediği gibi ilk olarak RAM takviyesi yap. Sorununun çözülmez ise, 2K monitör alabilirsin. 2K monitör aldığında, 1080P'ye göre daha az FPS değerleri verebilir. Bu yüzden kartlar 1080P, 2K ve 4K segmentlerine ayrılır. @SemXhy_

Teşekkürler. Bir sorum daha olacak GPU kullanımı dışında yukarıda belirttiğim gibi bir akıcılık sorunuda var bu da GPU'nun az kullanılmasından dolayı mıdır yoksa monitörle mi alakalıdır ?

Bir tane daha 16 GB RAM alırsanız 5-6 yıl 1080P'de akar gider yeni nesil sistemler çok seçiyor Dual Channel RAM işini arkadaşımız zaten test atmış uçurum var aralarında.

Sebebi o kadar belli ki hala 1080p kartı değil diyorlar. Tek kanal RAM kullanılmayacağını ve bunun darboğaz yapacağı gün gibi ortada. Çift kanal RAM kullanın. Sorununuz çözülecektir.

1080p kartı değildirciler ne olur youtube'dan 2-3 video izleyin öyle gelin olur mu ?

Sürücün ile alakalı olabilir. Sürücüyü kaldırıp, tekrar kurabilirsin. Ek olarak bunları yapmadan önce, oyuna girmeden DSR ayarını 2K olarak ayarla. Bakalım ne sonuç çıkacak. GPU kullanımı yükselir, akıcılık düzelebilir. Nvidia GeForce Experience DSR Nasıl Aktif Edilir? - Technopat Sosyal

Biraz denedim. GPU kullanımı arttı ama hala ortalama 75-80 civarında ve bir nebzede olsa akıcılık düzelmiş gibi ama gene hissediliyor. Ultra'da ve DSR'ı 2K'da aktif etmiş olmama rağmen %75 GPU kullanımı az gibi geldi sizce ne yapmalıyım? RAM takviyesi mi Yeni monitör mü? Kararsızlığımın sebebi forumun ikiye bölünmüş olması. Yardımlarınızı bekliyor olacağım şimdiden teşekkürler.

Biraz denedim. GPU kullanımı arttı ama hala ortalama 75-80 civarında ve bir nebzede olsa akıcılık düzelmiş gibi ama gene hissediliyor. Ultra'da ve DSR'ı 2K'da aktif etmiş olmama rağmen %75 GPU kullanımı az gibi geldi sizce ne yapmalıyım? RAM takviyesi mi Yeni monitör mü? Kararsızlığımın sebebi forumun ikiye bölünmüş olması. Yardımlarınızı bekliyor olacağım şimdiden teşekkürler.

Aynı MHz ve CL değerine sahip 16 GB bir RAM tak. Güle güle kullan.

Sebebi o kadar belli ki hala 1080p kartı değil diyorlar. Tek kanal RAM kullanılmayacağını ve bunun darboğaz yapacağı gün gibi ortada. Çift kanal RAM kullanın. Sorununuz çözülecektir.

1080p kartı değildirciler ne olur youtube'dan 2-3 video izleyin öyle gelin olur mu ?
Kardeşim sen hâlâ neden polemik yaratmaya çalışıyorsun? Madem kartlar, çözünürlük bazlı üretilmiyor, al 1050-Ti tak bakalım 2K monitöre, ne sonuçlar verecek. @memedov

Kardeşim sen hâlâ neden polemik yaratmaya çalışıyorsun? Madem kartlar, çözünürlük bazlı üretilmiyor, al 1050-Ti tak bakalım 2K monitöre, ne sonuçlar verecek. @memedov

Çünkü toplu halde bir bilgisizlik mevcut. Her gün benzer konularda yok 1080p kartı değil, 2k kartı ve bu yüzden GPU kullanımı az yorumları görüyorum. Technopat sosyaldesiniz. Öğrenin artık şunları. Trk kanal RAM ile işlemci yeterince iyi besleyemez. Ekran kartın isterse RTX 2080 Tİ olsun. İşlemcin taş gibiyse 1080p de %98 kullanım elde edersin. Gidipte CS:GO oyunları aklınıza geliyorsa geçmiş olsun. Teknopat'ın oyun performansı videolarına bakın. AAA oyunlar ile bu standart belirlenir.

Birincisi, ben burada 1080P'de kullanılamaz diye bir şey demedim. İkincisi, ekran kartları çözünürlüklere göre üretilir. Burada bilgisizlik diyerek, laf yapmaya çalışma. Araştır bütün forumları, yabancı kaynakları. Burada bahsedilen konu, 2080 gibi bir kartı 1080P'de neden kullanmak? 2060 Super, 2070 gibi uygun fiyatlı kartlar var iken, neden bu kadar yüksek fiyata bu ekran kartını alıyorsun? Technopat'ın 2080'li topladığı çoğu videosuna bak bakalım, hangi çözünürlükte monitör kullanılıyor. Her konu cevabın aynı, yok ekran kartları çözünürlüklerine göre kullanılmaz, yok 2K, 4K hikaye. Parası var ise, alır en yüksek sistemi takar 1080P monitöre oynar. Ama bu 2K, 4K için üretilemedi anlamına gelmez. Bu dediğin kartlar, doku ve kalite odaklı kullanılıyor. FPS odaklı bilgisayar diziyorsan, tak 2 tane 2080 kullan. Laflarına da dikkat et. Örnek olarak buyur, söylenilen sözlere dikkat ederek dinle. 3:59-4:20

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı