RTX 2080 Düşük GPU Kullanımı

Kayali97

Centipat
Herkese iyi akşamlar, hayırlı ramazanlar diliyorum. Sistemimi 1.5 hafta önce topladım ve PUBG gibi bir oyunda FPS 80'lere kadar düşüyor, ortalama ise 95-105 arası. Evet bu değerler yeterli olabilir fakat monitörüm 144Hz ve hiçbir zaman 144 üstü sabit FPS alamıyorum. GPU kullanımım %80 üstüne neredeyse hiç çıkmıyor diyebilirim çıktığı noktalar ise boş haritada evlerin az olduğu yerler. CPU kullanımım ile GPU kullanımım hemen hemen aynı bazen CPU kullanımı daha yüksek olduğu da oluyor.

Sistemime gelecek olursak;
  • Ryzen 5 3600X.
  • MSI RTX 2080SUPER Gaming Trio.
  • MSI Tomahawk Max.
  • 2x8 3600MHz RAM.
  • 750W PSU.
1080P monitör (ayarlar Low'da olsa Ultra'da olsa en fazla 15-20 FPS farkediyor)
Sistemde bir darboğazdan kaynaklı FPS düşüşü olabilir mi ya da GPU kullanımımı nasıl arttırabilirim (2K monitör de eminim ki daha az FPS alacağım) internette 1080P incelemelerin de aynı ekran kartı ile 150-220 FPS arası alıyorlar ne yaptıysam sorunumu çözemedim. Bir diğer oyun olan Black Desert'ta da aynı düşük FPS sorununu yaşıyorum. Cevaplayan herkese çok teşekkür ederim. Sistemi satma noktasına geldim, umarım bu gönderiden sonra çözüme kavuşurum.

Kankam sorun şu bak. 2080 Super kartın var. Ama 1080P oyun oynuyorsun. Kartının gücünü kullanmıyorsun ve GPU kullanımın hep düşük seninde söylediğin gibi. O kart için 1080P Ultra grafiklerde aaa oyunlarda bile güç tüketimi az olur. Bu nedenle yükü hep işlemciye bindiriyorsun.
Kankam sorun şu bak. 2080 Super kartın var. Ama 1080P oyun oynuyorsun. Kartının gücünü kullanmıyorsun ve GPU kullanımın hep düşük seninde söylediğin gibi. O kart için 1080P Ultra grafiklerde aaa oyunlarda bile güç tüketimi az olur. Bu nedenle yükü hep işlemciye bindiriyorsun.
Tabi anladım dediğinizi ama bu internet incelemelerin de ki 1080p ler nasıl o değerlere ulaşıyor onu çözemedim. 2K bi monitör alsam örn: Pubg gibi bir oyunda 144 fps üstüne çıkar mı? Gpu kullanımı tek sorun değil yani mesela cs go da 350-500 fps alırken darboğaz oluyor ama gereken fpsyi alıyorum
2K monitörde daha düşük FPS alacağım demişsiniz ama bence FPS düşmesi olmaz, aynı kare hızıyla oynar daha yüksek GPU kullanımı elde edersiniz. Sanal olarak bir deneyin.
Sanal olarak nasıl yapıyoruz hocam pubg içinden mi ayarlanıyor

Tabi anladım dediğinizi ama bu internet incelemelerin de ki 1080P'ler nasıl o değerlere ulaşıyor onu çözemedim. 2K bir monitör alsam örn: PUBG gibi bir oyunda 144 FPS üstüne çıkar mı? GPU kullanımı tek sorun değil yani mesela CS:GO'da 350-500 FPS alırken darboğaz oluyor ama gereken FPS'yi alıyorum.

Sanal olarak nasıl yapıyoruz hocam PUBG içinden mi ayarlanıyor.

Sana tavsiyem 2K monitör yerine elindeki işlemciyi sat 2K monitör parasını da üstüne koy güzel bir işlemci al hiç sıkıntı yaşama, her ayarda istedigin gibi oyna.

Bu fps düşmeleri vesaire genelde oyun motorları ile ilgilidir oyun motorları iyi optimize edilmemiş oyunlarda sistemi dara sokar , bakınız cs go ; devam etmek gerekirse işlemcinin ekran kartını besleyememesi de bir durum fakat bu sistemde darboğaz yaşamamanız gerekiyor diğer oyunlara bakın aynı durum söz konusu olacağını pek sanmam

Geri
Yukarı