Çözüldü Sapphire RX 5700 XT Nitro görüntüde parçalanmalar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Görkem Kolçak

Centipat
İşlemci: Intel i5 4690K
Anakart: Z97 PC Mate
Ekran kartı: Sapphire RX 5700 XT Nitro
RAM: 8 G.Skill GB
Monitör: LG M.227WD-PZ
PSU: XCP-A600

Ekran kartını daha yeni satın aldım, birkaç gün oldu ve bilgisayar açılırken renkli parçalanmalar oluşuyor. AMD sürücüsünü kurarken Windows onayı istediğinde ekran görüntüsü gitmişti ama yeniden başlattığımda görüntü gelmişti, bazen de oyundan çıkınca ekrana görüntü gelmiyor ancak yeniden başlattıktan sonra görüntü alabiliyorum ve orada da açılışta renkli parçalanma yaşıyor. Anlık bir şey, oyundan sonra masaüstü görüntü kaybı olmasına rağmen klavye de bulunan Caps Lock ya da num lock tuşlarına basabiliyorum. Bunun sebebi acaba sistemin ekran kartına göre eski olmasından mı kaynaklı yoksa monitörden dolayı bir sorun mu yaşıyorum? Çünkü arkadaşımın monitörünü bağladığımda kasamı renkli parçalanma sorununu açılışta yaşamadım. Denediğim monitörde uzun süreli bir test yapmadım oyundan çıkınca ekran gelip gelmemesi olayını bilmiyorum. Darboğaz olup olmadığını kontrol etmek için de AMD Radeon settings den Witcher 3 oynarken CPU ve GPU değerlerine baktığımda işlemci genellikle %70-%60 seviyelerinde oluyor. GPU ise sürekli değişiyor sabit bir şeyi yok, herhangi bir ısınma yok. Genellikle 65'i geçmiyor. Ekran kartı ısınması, Sorunun tam olarak ne olduğunu bulamadım. Yardım ederseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
5700 xt lerin son sürücüleri ile sorun yaşayanı şu an için daha görmedim.
biosunuzu güncelleyin.
windowsunuzu güncelleyin.
ramlerin yerini değiştirin.
ekran kartınızı anakartın diyer soketlerine takıp deneyebilirmisiniz?
güç girişlerini kontrol edin anakart soketlerindede problem olabilir.
Geçmiş olsun ilk defa böyle bir sorun görüyorum bu kart için daha önce birçok sorun yaşayanı gördüm ısınma, shutdown ,mavi ekran vb. sürücünüz güncel mi acaba ?

Ekran kartı ve bios sürücüm güncel ve sorunun LG M.227WD-PZ monitörde olduğunu düşünüyorum 22 inch olduğu için çözünürlüğü tam ayarlanmıyor ve ekran dışına taşmalar oluyor eğer amd settings den ayarlamazsam ama arkadaşımın 24 inch lik monitörüne bilgisayarımı bağladığımda açılışta herhangi bir yırtılma yaşanmadı sorunsuz açıldı ve arkadaşım benim monitörü taktığında onda yırtılma yaşandı.Monitör olduğunu düşünüyorum şuanlık ama tam bir oyun testi yapmadık ikimiz de deneyip sonuçları belirleyince buraya da yazmak istiyorum başka önerileriniz varsa açığım

5700 xt lerin son sürücüleri ile sorun yaşayanı şu an için daha görmedim.
biosunuzu güncelleyin.
windowsunuzu güncelleyin.
ramlerin yerini değiştirin.
ekran kartınızı anakartın diyer soketlerine takıp deneyebilirmisiniz?
güç girişlerini kontrol edin anakart soketlerindede problem olabilir.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı