Çözüldü Sistem donup kalıyor ve tepki vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emrehan AYDIN

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sistemime GTX 1050Ti almıştık. Haliyle sistemi bütünüyle silip tekrar kurdum chipset driverleri, Driver Booster programı ile kurmuştum şöyle bir sorunla karşılaştım. Bazen bilgisayarı açarken, bazen oyuna girerken sistem donup kalıyor ve hiçbir şekilde tepki vermiyor. Gerek kapatma düğmesine basılı tuttuğumda kapamıyor. Hiçbir klavye ve fare hareketlerini algılamıyor. Ses, sistem donduğu anda cızırtılı bir şekilde hoparlörden parazit yapıyormuş gibi çıkıyor. Sadece fişini çekip tekrar başlatabiliyorum. Hal böyle olunca benim kafam işlemciye gitti ama driver ile ilgili sorun olabilir mi yada Windows 10 1803 sürümüyle alakalı bir şeyler.

Denediğim yöntemler;
BIOS sıfırladım. Termal macun yeniledim.
BIOS güncel (f4), chipset driver için anakart sitesinde baktığım sürümler eskiydi kurmadım
  • Anakart: GA-H55M S2
  • İşlemci: Intel Core i7 870
  • Ekran kartı: MSI GTX1050 TI Gaming-X

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorun son günlerde herkesin başına gelmeye başladığını görüyorum. Büyük ihtimalle Windows'un son güncellemesinden kaynaklanıyor. Eğer sorunla uğraşmak istemiyor iseniz Windows 8.1 kurabilirsiniz problem ortadan kalkar.

Bu sorun son günlerde herkesin başına gelmeye başladığını görüyorum büyük ihtimalle Windows'un son güncellemesinden kaynaklanıyor eğer sorunla uğraşmak istemiyor iseniz Windows 8.1 kurabilirsiniz problem ortadan kalkar.
İyi güzel diyorsunuz da windows 10 pro lisansım var. Neden gidip windows 8.1 kullanayım. Zaten sevmiyorum o işletim sistemini.

Driver Booster eski sürücü yedekleri varsa hepsini geri yükleyin ilk önce. Bir daha da o programı kullanmayın. PSU nedir? Bilgisayarı güvenli modda çalıştırınca aynı sorun oluyor mu?

Driver Booster eski sürücü yedekleri varsa hepsini geri yükleyin ilk önce. Bir daha da o programı kullanmayın. PSU nedir? Bilgisayarı güvenli modda çalıştırınca aynı sorun oluyor mu?
Yok zaten hiçbir driver yüklemeden direk driver booster ile kurdum tüm driverleri. PSU; FSP SAGA 2 500, Sistem sürekli yapmıyor bu tepki vermemeyi bazen bir kez açılırken yaptı bir kez indirmeye bıraktığımda yapmıştı. Bir kez oyuna girerken yaptı. Ne zaman yaptığı belli değil belki 3 saat sonra belki 5 saat sonra.

O zaman kardeşim konuyu açmana gerek yoktu herkesin ortak bir problemi var donma ile ilgili yeni güncellemeyi beklemen gerekiyor o zamansa .

Sonuçta win 8.1 geçtiğimizde düzeleceğinin bir garantisi yok. Konuyu açmadan önce araştırdım İnternette okuduğum kitlenmeler ile bende yaşanan kitlenme farklı fişini çekmeden kapanmıyor sistem bu sebeple buraya konu açmak durumunda kaldım konuya odaklanırsak sevinirim.

Sonuçta win 8.1 geçtiğimizde düzeleceğinin bir garantisi yok. Konuyu açmadan önce araştırdım İnternette okuduğum kitlenmeler ile bende yaşanan kitlenme farklı fişini çekmeden kapanmıyor sistem bu sebeple buraya konu açmak durumunda kaldım konuya odaklanırsak sevinirim.

Bu kadar bilgiyle tespit yanlış herşeyden kaynaklanıyor olabilir. Benim aklıma diskin takıldı. i7 870 işlemcin olduğuna göre sistemin eski ve tahminimce diskini de değiştirmedin. HD Tune programıyla Health scan yapabilir misin?

Psu beslemiyorsa da böyle sorunlar yola açabiliyor.

Sistem eski fakat 3 ay gibi bir zamanda kullanıldı her şeyi sıfır sayılabilecek kalitede bu kilitlenme çok belirsiz zamanlarda yapabiliyor yani bench testi falan yaptım herhangi bir problem yok, oyuna girip oynadım bir sorun yok. Bir ihtimal chipset ile ilgilidir diye anakartın sitesindeki eski chipset driverini kurdum. Bugün bu saate kadar hiç yapmadı. Bilgisayarı bazen bir dosya indirme olsun bir oyun-uygulama yüklemek olsun bu tarz uzun süren işlemlerde bilgisayarı açık bırakıp gitmeye tırsıyorum eğer olur da tekrar kilitlenip çalışmaya devam eder de bileşenlere zarar verir diye. PSU SAGAII 500W

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı