Çözüldü Unstable Power Supply Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pulydamas

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Aşağıdaki sistem ile -şu an için erken erişimdeki- Lego Worlds oynarken(yaklaşık bir saat sonra) bir anda bilgisayar kapandı ve o meşhur American Trends sayfası çıktı ve Power Surge detected dedi ve altında da unstable power supply hatası gösterdi. Daha önce Shadow of Mordor, MGSV, Bioshock İnfiniti, Total War Atilla gibi sıklıkla sistem testlerinde kullanılan oyunları sorunsuz ve en yüksek kalitede çalıştırmış olmama rağmen ilk defa karşılaşıyorum. O hatayı sadece bir kez almadım. Şu anda ara ara veriyor. Deneme için MGSV oynayayım dedim. Ekranda lütfen ayarlarınızı 1080p'ye getirin uyarısı çıktı(Uyarıyı ekran verdi bilgisayar değil). Ama dün akşam hatanın ardından oynamaya çalıştığımda sorun çıkmamıştı.

Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Power Supply'ı ek ekran kartı için yüksek seviyede tuttum. Bilgisayarım yaklaşık 7-8 aylık.

• Anakart: Asus X99-A
  • İşlemci: İntel i7-5820K
  • Güç Kaynağı: Corsair HX850i
  • Ekran Kartı: Evga GTX970 SSC ACX 2.0+
  • SSD: Kingston 240 GB
  • HDD: Seagate 1 TB SSHD
  • RAM: GSKill Ripjaws 4x4
  • Soğutucu: Modelini hatırlayamadım ancak, Cooler Master Alüminyum soğutucu.(Su Soğutma Değil)

Son düzenleyen: Moderatör:
İstediğiniz bilgiyi ekledim.
Şu anda hala ara ara Power supply hatası veriyor, ancak resmini paylaştığım hatayı da monitör üzerinden bilgisayar kapanmadan almaya başladım. Bu haa sorunun ekran kartında olabileceğini düşündürmeye başladı fakat yine de emin değilim. BIOS güncellemesini ise birazdan yapacağım.

Edit: BIOS güncellemesi yaptım. Yeni değerler BiosUp dosyası altındadır. Bir süredir ekran veya power supply hatası almıyorum.

Sorun hala devam ediyor. Power surge ü kapattım ancak ekran hatası geçmiyor.

F_1080p_Technopat.jpg

Dosya Ekleri

• HWMonitor_160110_Technopat.txt
    158,4 KB · Görüntüleme: 112
  • HWMonitor_160110_BiosUp.txt
    158,4 KB · Görüntüleme: 93
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Sorunu çözdüm. Bahsettiğim EVGA ekran kartının üzerinde bir 6-pinlik bir de 8-pinlik giriş var. Ben bu girişleri güç kaynağının tek portundan alıyordum. Güç kaynağı ile gelen PCI-E güç kablosu iki adet 6+2'lik güç çıkışı verdiği için sorun çıkmayacağını düşünmüştüm. Bu sorunun ardından, güç kaynağı üzerindeki ikinci bir PCI-E güç portundan da kablo çekerek ekran kartının girişlerinden birine bağladım. 8-pin kısmı bir porttan 6 pin kısmı başka porttan geliyor. Bu bağlantı ile şimdilik sorun çözülmüş görünüyor. Sanırım ekran kartına tek porttan enerji vermek yetersiz geldi.

Eğer sorun devam ederse, EVGA veya Corsair tarafına ulaşarak halletmem gerekecektir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı