Çözüm "add-apt-repository komutu bulunamadı"

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

292941

Hectopat
Makaleler
6
Debian ve Ubuntu tabanlı dağıtımlarda bazı uygulamaları indirmek için PPA yani kişisel paket arşivleri ile terminale o uygulamanın deposunu eklemeniz gerekir. PPA'nın amacı 3. parti depoları kullanmak yerine daha basit ve kullanışlı bir ortam oluşturarak uygulamayı kurmaktır. Lakin bazı dağıtımlarda aşağıdaki komutu girip PPA eklerseniz hata ile karşılaşırsınız.
"add-apt-repository komutu bulunamadı"
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:uygulamadeposu/ppa
Ben bu sorunu elementaryOS'ta yaşadım.
Sorun şu, "software-properties-common" paketi eksik.
"software-properties-common" paketi PPA ekleme ve kaldırmaya yardımcı olan bir pakettir.
Bu paket olmazsa PPA ekleyemez ve kaldıramazsınız.
Paketi yüklemek için şu komutu girin (internet bağlantısı gerektirir.):
Kod:
sudo apt-get install software-properties-common
Paket yüklenince sistemi güncellememiz gerekiyor. Şu komutla sistemi güncelliyoruz:
Kod:
sudo apt-get update
Şimdi bilgisayarı yeniden başlatmamız gerekiyor.
Kod:
sudo reboot
Bu komut ile yeniden başlatıyoruz ve sorun çözülmüş oluyor.

Evet, umarım beğenmişsinizdir. Okuduğunuz için teşekkürler, iyi günler.

Evet, umarım beğenmişsinizdir.

Hem de çok beğendim, bunu çok kişi bilmez ve sorun yaşar, ayrıca bu sorunun çözümünü bulduğun için benden on puan aldın.
Bu işlemin sadece Ubuntu ve Ubuntu tabanlılarda geçerli olduğunu da ben eklemiş olayım. Debian ve illedelinux gibi saf Debian tabanlılarda geçersiz.

Bir ekleme daha yapayım, bu paketi varsayılan olarak eklemeyen dağıtımların eklememe nedenleri PPA deposunun harici depo olduğu için.

Hem de çok beğendim, bunu çok kişi bilmez ve sorun yaşar, ayrıca bu sorunun çözümünü bulduğun için benden on puan aldın.
Bu işlemin sadece Ubuntu ve Ubuntu tabanlılarda geçerli olduğunu da ben eklemiş olayım. Debian ve illedelinux gibi saf Debian tabanlılarda geçersiz.
Ubuntu Debian tabanlı olduğu için dolaylı yoldan Ubuntu tabanlı dağıtımlar da Debian tabanlı oluyor o yüzden yazdım yoksa ben de biliyorum öyle olduğunu. :) Teşekkür ederim.

Ubuntu Debian tabanlı olduğu için dolaylı yoldan Ubuntu tabanlı dağıtımlar da Debian tabanlı oluyor o yüzden yazdım yoksa ben de biliyorum öyle olduğunu. :) Teşekkür ederim.

Bilmeyen okuyucuların bilgilenmesi amacıyla buraya açıklık getireyim.
Debian; Stable, Testing, Sid şeklinde üç tabanlıdır. Bu üç taban bir çok konuda birbirinden ayrışır. Aynı şekilde bu üç tabanı kullanan dağıtımlarda bir çok konuda birbirine benzemez. Örneğin Ubuntu Testing tabanlıdır, PPA depoları sadece Ubuntu ve Ubuntu'yu baz alan dağıtımlar için geçerlidir.
illedelinux Debian Stable tabanlıdır, eğer PPA deposundaki paketlerin geliştiricileri Stable tabana göre yapmamışsa sadece Ubuntu'da çalışır.
Peki Debian Stable'nin PPA gibi bir deposu var mı?
Evet var, Sid deposu eklenirse benzer depoyu eklemiş olursunuz ama Sid deposunun eklenmesi PPA deposu gibi riski beraberinde getirir.
Dolayısıyla PPA deposu olsun Sid deposu olsun her paket kurulmamalı, dikkat edilmeli.

Bilmeyen okuyucuların bilgilenmesi amacıyla buraya açıklık getireyim.
Debian; Stable, Testing, Sid şeklinde üç tabanlıdır. Bu üç taban bir çok konuda birbirinden ayrışır. Aynı şekilde bu üç tabanı kullanan dağıtımlarda bir çok konuda birbirine benzemez. Örneğin Ubuntu Testing tabanlıdır, PPA depoları sadece Ubuntu ve Ubuntu'yu baz alan dağıtımlar için geçerlidir.
illedelinux Debian Stable tabanlıdır, eğer PPA deposundaki paketlerin geliştiricileri Stable tabana göre yapmamışsa sadece Ubuntu'da çalışır.
Peki Debian Stable'nin PPA gibi bir deposu var mı?
Evet var, Sid deposu eklenirse benzer depoyu eklemiş olursunuz ama Sid deposunun eklenmesi PPA deposu gibi riski beraberinde getirir.
Dolayısıyla PPA deposu olsun Sid deposu olsun her paket kurulmamalı, dikkat edilmeli.
Rehber içinde rehber yazdınız. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı