[Çözüm/Rehber] "tr.archive.ubuntu.com" Bulunamıyor Hatası

Merhaba,

Aranızda benim gibi Ubuntu dağıtımlarından birini kullananlarınız varsa son birkaç gündür yazılım kurarken ve güncelleme yapmaya çalışırken bazı kaynaklara erişilemediğine dair sıkıntıları yaşamıştır. Çözümü oldukça basit fakat öncelikle nedenini açıklayalın.

Maalesef yaşadığınız bütün sıkıntıların ana nedeni "tr.archive.ubuntu.com" adresinde bulunan Ubuntu'nun resmi TR yansısının 4 gündür kapalı olması. Zaten sık sık çökmesi ile biliniyordu, Ubuntu ekibi bu sunucunun fişini çekmiş olabilir.

Hataya ufak bir örnek olarak aşağıdaki görseli verebiliriz. Herhangi bir program yüklemek istediğimizde yansı çalışmadığı için aşağıdaki hatayı almaktayız.

1.png

Bu sorunun çözümü ise yansımızı "Türkiye sunucusu" yerine "Ana sunucu" olarak değiştirmekten geçiyor. Ben Kubuntu yani KDE kullanan bir Ubuntu dağıtımı kullandığım için görselde farklılıklar olabilir fakat adımlar ve işlemlerin gerçekleştirildiği kısımlar her Ubuntu dağıtımında aynıdır. Öncelikle "Yazılım Merkezi"ne giriş yapalım ve sol alt köşeden "Ayarlar" kısmına gelelim. Ardından sağda yer alan "Software Sources" butonuna tıklayalım.

2.png

Bizden kullanıcı hesabımızın parolasını istiyor. Girelim ve "Tamam" diyelim.

3.png

Gördüğünüz gibi yansımız "Türkiye Sunucusu" olarak ayarlanmış durumda. Bizim sadece değiştirmemiz gereken yer burası.

4.png

"Türkiye sunucusu" seçeneğini "Ana sunucu" olarak değiştikten sonra "Close" diyerek bu pencereyi kapatabilirsiniz.

5.png

Bu aşamada yansımızı değiştirdiğimiz için yereldeki software catalog kapsam dışına çıktığı için yenilemek için izin istiyor. "Reload" diyelim.

6.png

Yazılım önbelleği bu aşamada yenileniyor. Bittikten sonra sorunsuzca Ubuntu'nuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.

7.png

Sunucuyu haber vermeden kapatmaları bana pek doğru gelmedi. Ben şahsen Ubuntu kullanmıyorum ama kapatmadan önce haber vermeleri gerekirdi.
Ben sadece ihtimal olarak söyledim. Ama 4-5 gündür açık olmadığı için maalesef durum öyle gözüküyor. Yoksa Ubuntu ekibinin başka türlü bu kadar uzun süren bir problemde hemen müdahale edebileceğini düşünüyorum.

Maalesef yaşadığınız bütün sıkıntıların ana nedeni "tr.archive.ubuntu.com" adresinde bulunan Ubuntu'nun resmi TR yansısının 4 gündür kapalı olması.

Bildiğim kadarıyla Ubuntu'nun (yani Canonical firmasının) resmi bir yerel paket sunucusu yok. Bahsi geçen adres büyük ihtimalle LKD sunucusuna yönlendirilmiştir. LKD sunucularında bir süredir sorunlar yaşanıyor, sitesine dahi ulaşılamıyor.

Yerel yansı kullanılmak isteniyorsa, Yazılım ve Güncellemeyi açıp, sunucuların Diğer bölümünden farklı bir yerel yansı seçilebilir. Sağlayıcı ya da mirror.sh olabilir, mirror.sh'nin bant genişliği iyiymiş mesela. Mirrors : Ubuntu

Ya da mirrors.ubuntu.com seçeneği seçilebilir. Bu seçenek aktif olan yansıların bir listesi üzerinden çalışıyor. Aktif olan yansıların listesini her seferinde otomatik indiriyor ve bunlar üzerinden depo/paket güncellemesi yapıyor. http://mirrors.ubuntu.com/mirrors.txt

mirrors.png

Sanırım yaklaşık 5-6 aydır sitelerine erişim yapılamıyor. Twitter hesaplarından sorun giderildi tarzında paylaşım yapıyorlar ama sorun hala devam ediyor. Bu konu hakkında sizin bir bilginiz var mı?

LKD'yi yakından takip etmiyorum, ama sunucuları sürekli gidip geliyor. Ciddi bir donanımsal sorun yaşanıyor olabilir. Ama sürecin 5-6 ay öncesine uzandığını sanmıyorum, en fazla 1-2 aydır aralıklarla yaşanan bir sorun var. Büyük ihtimalle sorunu donanım değiştirerek kökten çözecekler.

Bu sorundan sade Ubuntu yansıları etkilenmiyor, LKD sunucusunda yansısı olan diğer tüm dağıtımlar etkileniyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı