Coil Whine nasıl anlaşılır?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Bilgisayara yük binince tıslama veya ıslık gibi ses geliyor bu CW biliyorum. Yük bindiği için ekran kartı olduğunu düşünmüştüm ama yük altında PSU'da CW var ise o da ses çıkarıyormuş. Benim kafama takılan tıslama sesi PSU'dan mı ekran kartından mı geldiğini nasıl anlarım?

Kasanın camını çıkarın yaklaşıp dinleyin zaten anlaşılır başka bir anlama yolu yok aslında hangisi yapıyorsada fark etmez zaten performansa bir etkisi yok.

Bilgisayara yük binince tıslama veya ıslık gibi ses geliyor bu CW biliyorum. Yük bindiği için ekran kartı olduğunu düşünmüştüm ama yük altında PSU'da CW var ise o da ses çıkarıyormuş. Benim kafama takılan tıslama sesi PSU'dan mı ekran kartından mı geldiğini nasıl anlarım?
Ekran kartını stres testine sokabilirsin. Sonra da kasayı dinle yine PSU ses verebilir. Dikkatli dinlemen lazım.

Ekran kartı eğer fanlar duruyor iken ses çıkarıyorsa CW vardır. Fakat fan sesi genellikle ıslık sesi gibi olduğu için elle durdurup bakın. PSU daha çok traktör motoru gibi veya ince lastik sürtme sesi gibi ses çıkarır. Dikkat edip bilgisayarı zorlayacak bir test yapın. OCCT iş görür. Sonra dinleyin. Bileşenler acı çekerken siz dinlersiniz. 😁

Merhaba Ramazan,

Coil Whine sorununu anlayabilmek için sistemin içini açıp şüphelendiğin sistem parçasına kulağını yakınlaştırıp çıkan sesi dinleyebilirsin.

İyi günler.

Geri
Yukarı