Çok eski (ide girişli) laptopa ssd bağlamak

• Konuyu başlatan fyec
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 11B
Konu eski ama hala merak edenler varsa diye tecrübemi paylaşmak isterim.

Öncelikle IDE (PATA) SSD'ler haddinden fazla pahalı. Bu lafı kullanmayı pek sevmem de hakkaten o paralara denk gelirse SATA çıkışlı i3 laptop falan alınır. Aliexpress'te 256 GB IDE SSD'ler 900 TL falan, kargosu vergisi osu busu 1000 TL'yi geçiyor. Yani bunu kimler alıyor bilmiyorum da, bu kadar eski laptoba bu masrafı yapmak çılgınlık olur. 16-32 GB olanları bile 200-300 TL falan. Ona da değmez, zaten işletim sistemi kurduğunda yarısı gidiyor. Hiçbir program kurmayacak mıyız bu bilgisayara?

Benim elimde bir tane boşta SATA SSD vardı, bunu nasıl taksam diye çok uğraştım, önce normal IDE-SATA dönüştürücüsü aldım, bu tarz aparatları kabul etmedi bilgisayar. Yani SSD'yi görüyor ama boot ederken mavi ekran veriyor. Formatladım falan yine aynı, belli yani aparatla IDE çıkış arası uyumsuzluk var. Sonra hiç aklımda yokken, DVD Caddy bakayım dedim IDE çıkış için. Türkiye'de bulamadım Aliexpress'ten de uygun fiyata buldum aldım, DVD Caddy'ye SSD'yi takıp DVD yerine takınca çalıştı. ATA-100 olduğu için hız 80 MB/s'lerde dolanıyor ama eski HDD'nin okuma yazma hızı 40-45 falan olduğu için o bile yetti, ilaç gibi geldi laptoba. Yani elde boşta SATA SSD varsa DVD Caddy yoluna gidilebilir ama onun harici değecek bir işlem olmaz, bunun için gidip sıfırdan SATA SSD falan alınmaz yani, hele yukarda ilk paragrafta sözünü ettiğim IDE SSD hiç alınmaz.

Geri
Yukarı