Çok ısınan laptop nasıl soğutulur?

O zaman işin basit, önce bataryayı çıkar (bazı laptopların bataryası içe gömük olabiliyor, galiba seninki dışarıda), kapağın vidalarını sök ve kapağı çıkar, tamam artık ısı borularını ve fanı görüyorsun, ısı borusunu sökmek için sökülmesi gereken vidaların sırası vardır, bu vidaların yanında yazar, ısı borusunun vidalarını söktükten sonra fanın yanında da vidalar olması lazım, onları söktükten sonra fan ve ısı borusunu yerinden kaldır, artık işlemciye ulaştın.

laptoplar standart sahip olduğu soğutma dan daha fazla herhangi bir yöntem kullanılarak ekstra soğutulamazlar. altına fan koy üstüne fan koy, süpürge misali hava çeken cihaz koy, hepsi hikaye. masaüstü değil ki bu kapağını açık tutabilesin, yada ekstra bir kaç fan takıp, mevcut fan sayısını arttırasın yada sıvı soğutma sistemi içine entegre edebilesin. yani hiç bir şey yapamazsın kısacası laptop olduğu için. bir laptopa yapılacilecek tek mantıklı iş sadece macun ve temizlik işlerini düzgünce yapmak. onun haricinde sıcaklık için yapılacak bir şeyler olmasını o kadar çok isterdim ki .....
Ama tozlar soğutmanın performansını azaltıyor, farkedecektir mutlaka.

O zaman işin basit, önce bataryayı çıkar (bazı laptopların bataryası içe gömük olabiliyor, galiba seninki dışarıda), kapağın vidalarını sök ve kapağı çıkar, tamam artık ısı borularını ve fanı görüyorsun, ısı borusunu sökmek için sökülmesi gereken vidaların sırası vardır, bu vidaların yanında yazar, ısı borusunun vidalarını söktükten sonra fanın yanında da vidalar olması lazım, onları söktükten sonra fan ve ısı borusunu yerinden kaldır, artık işlemciye ulaştın.
Bu arada fan kablosunu da çıkarmayı unutma, bahsetmeyi unutmuşum.

- emin olun işlemcinin +100 derecelerde çalışması daha güvenli olur, bilgisayarın buz dolabının içinde çalışmasından :=)) buz dolabının içinde bir çok donanım çatlayacak, kırılacak ve parçalanacaktır.... :=))))))
Olsun hocam bu sıcak havalarda nasıl soğutacaksın başka türlü. 😀

Selamlar. Antika laptop aşırı derecede ısınmakta. O yüzden ben de bir çözüm bulmak istiyorum. Termal macun sürmeyi düşündüm fakat laptoplarda sürülebilir mi? Alternatif olarak şu fan çıkışını vakumlayan cihazlardan düşündüm. Nasıl bir fikir sizce? Veya altına böyle bir ürün koymak: FRISBY Tornado Aır 4 Fanlı 10" - 17" Stand Gaming Pro Notebook Soğutucu Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL
Çünkü ısısı 40 derece ile başlayıp Firefox açılında 84 dereceyi görüyor.
Ek not: Isısı arttıkça fanı da artıyor bu yüzden çok ses çıkarıyor.
Hocam termal macun yenilemesi ve fan temizliği lazım yanında Zalman Zm-ns2000 17" 200mm Fanlı Yükseklik Ayarlı Notebook Stand ve Soğutucu Fiyatı - Trendyol şu ürünüde altına koyarsanız çok yüksek derecede ısı düşüşü gerçekleşecektir

Geri
Yukarı