Laptop ekran kartı nasıl soğutulur?

alperen ergül

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Arkadaşlar merhabalar. Ben Monster Tulpar'ın T7 2.7 dizüstü bilgisayarını aldım. Bilgisayarda Ndivia GTX 980M 8GB 256 bit ekran kartı mevcut. Bilgisayar canavar gibi gerçekten Dragon Age Inquisition'u her şeyi en üst seviye grafikte 35-40 fspde oynuyorum. Fakat böyle ağır oyunlarda bir sorun ortaya çıkıyor fan sesi. Ben fan sesinden aşırı rahatsız olan birisiyim :(
GPU'nun sıcaklığı oyunda 80 derece oluyor bunu nasıl 70 dereceye düşürebilirim? 70 derecelerdeki fan sesi rahatsız etmiyor ama 80'e vurunca fanın dönme hızı bir kademe üste geçiyor işte o gürültülü geliyor bana. 100 lira verip Zalman Ns 2000 laptop soğutucusu aldım ama o da pek bir işe yaramıyor. Güç seçeneklerinden işlemci çalışma hızını minimum %50'ye maksimum %60'a ayarladım fan sesi biraz fark etti ama yine de istediğim sonuç değil. Oyunda ekran özelliklerini bir kademe düşürüyorum bu sefer de 35-40 olan fsp değeri 60'a çıkıyor ve ekran kartını yine ısıtıyor.
Benim aklıma çözüm olarak fsp değerini oyunlarda sınırlamak geliyor mesela fpsyi 30'da sınırlayabilsem ekran kartı kendini o kadar ısıtmaz ama bunu nasıl yapacağımı bilemiyorum ya da böyle bir yöntem var mı? İkinci bir yöntem ekran kartlarını overclock yapıyorlar bunun tam tersi mümkün mü ekran kartının özelliklerini kısmak gibi? Bu işlem de tahminimce ekran kartının ısısını düşürür. Veya başka bir çözüm önerisi olan var mı? Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

Arkadaşlar ben çözüm buldum anlatayım belki faydalanan olur. Bu adresten ndivia inspectoru indirin. Nvidia Inspector
Driver version yazan yerin sağında ayarlar kısmı var oraya girin. Üstlerde frame rate diye bir kısım var oradan ekran kartının sahip olacağı maksimum fsp değerini veya maksimum sıcaklık değerini belirleyebiliyorsunuz. Ben 75 derece yaptım oyunlarda fsp den kısıyor ama ısınma 75 dereceyi geçmiyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı