Çok mutsuzum

Arthur_Morgan35

Femtopat
Çok mutsuzum be dostlar, nereye gidecek bu ülkenin hâli?

Eğitim sistemi çöp, ekonomi çöp, insanları fıttırdı. Mesela okula her gidişimde illa her gün minibüste kavga çıkıyor. Çok büyük kavga denmez de tartışma işte. Bıktım artık, okuldan da hiçbir şey öğrenemiyorum, hiçbir şey katmıyor gibi hissediyorum bana. 10. sınıfım, seneye açığa geçecektim ancak şansım yüzünden açık liseler kapatıldı. Örgün öğretimde okumak zorunda kaldım, bu seneyle beraber 3 sene daha bu kahrı çekeceğim. Öğrencileriyle, öğretmenleriyle, saçma sapan ders sistemiyle bıktım artık okuldan. Bıktım artık bu ülkeden, hiçbir hevesim kalmadı, önceden oyun çok oynardım. Onun hevesi bile kalmadı, iştahım kapandı, hiçbir şey yiyemiyorum artık kafaya takmaktan. Gelecek hakkında çok endişeliyim, ne olacak bu halimiz bilmiyorum.

Kendi işine odaklan başka türlü bu ülkede mutsuz olmamak zor. Sadece kendini kendin ile kıyasla. O zaman o tarz sorunlara takılmıyorsun.

Kimse bedavadan elinden tutup ışığın geldiği yolu göstermeyecek. Acilen bünyende barındırdığın yeteneğini keşfedip deli gibi o yeteneğine abanmalısın. Yeterince deneyim ve bilgiyle bir yerde iş bulabilir ve hayatını kurtarabilirsin bu çok açık. Bir kız gelip bütün hayatını terse de çevirebilir. Henüz kıyamet kopmuş değil. Çalış ve her şeyi bu kadar büyütme, ilk boka batan ülke biz değiliz ve millet olarak aslında ilk kez boka batmıyoruz. En değerli şeyin olan gençliğin elindeyken bunu kafanın içinde ardı ardına gelen düşüncelerle heba etmeyelim.

Çok mutsuzum be dostlar, nereye gidecek bu ülkenin hâli?

Eğitim sistemi çöp, ekonomi çöp, insanları fıttırdı. Mesela okula her gidişimde illa her gün minibüste kavga çıkıyor. Çok büyük kavga denmez de tartışma işte. Bıktım artık, okuldan da hiçbir şey öğrenemiyorum, hiçbir şey katmıyor gibi hissediyorum bana. 10. sınıfım, seneye açığa geçecektim ancak şansım yüzünden açık liseler kapatıldı. Örgün öğretimde okumak zorunda kaldım, bu seneyle beraber 3 sene daha bu kahrı çekeceğim. Öğrencileriyle, öğretmenleriyle, saçma sapan ders sistemiyle bıktım artık okuldan. Bıktım artık bu ülkeden, hiçbir hevesim kalmadı, önceden oyun çok oynardım. Onun hevesi bile kalmadı, iştahım kapandı, hiçbir şey yiyemiyorum artık kafaya takmaktan. Gelecek hakkında çok endişeliyim, ne olacak bu halimiz bilmiyorum.

Hayata bir kere geliyoruz, sevdiğin şeyleri yap, evet mutsuzsun ama yapacağımız bir şey yok aynı şekil bende öyleyim her gün bıkıyorum okuldan seneye açığa geçer YKS'ye çalışırım diyordum ama şansımıza kapattılar açık liseyi. Hobilerinle uğraş.

Minibüse bindiğinde alıyorsun kulaklıklarını takıyorsun ve müzik, video vb izliyorsun. Kavgadan uzaklaşıyorsun. Okulunla alakalı bir şeyler yapamıyorsan, yazılım dili, İngilizce vs. öğrenebilirsin en azından geleceğine yatırım yaparsın. Umutsuzluğa kapılıp kendini geriye atma lütfen.

Arkadaşlar. Bir ülke böyle yönetilmez. Devlet başkanı halkın yükünü sırtlayacak ve halkla beraber sorunların çözümünü bulacaklardır. Deneme yanılma şans oyunu gibi ülke yönetilmez. İşin içinde din varsa hiç yönetilmez. Örneğin, pandemi zamanında Dünya faizi yükseltti, ama bizim başımızdakiler faiz haram diye faizi düşürdü. Ne oldu? Dolar şuan 27 lira. Ki eğer biz de faiz yükseltseydik dolar şuan taş çatlasın 15 lira olurdu. Eğitim demişsiniz, ona da bir çift lafım var. Arkadaşlar şimdi bütün öğretmenler bir branş üzerine uzmanlaşmış değil mi? Matematik öğretmeni matematik üzerine, coğrafya öğretmeni ise coğrafya üzerine uzmanlaşmış. Şimdi sen matematikçiye coğrafya yaptırabilir misin? Hayır. İşte eğitim bakanı da siyasetçi olduğu için ülkedeki eğitimi yönetemiyor. Çünkü o alanı bilmiyor ve uzmanlaşmamış. Cumhurbaşkanına gelirsek, hani bütün öğrenciler bütün dersleri yapamaz ya, işte devlet başkanı da bütün işlerle ilgilenemez. Şuan ülkemiz üzerinde Otokratik bir düzen hakim. Bu ne demek oluyor? Parti başkanı ve yandaşları ülkeyi yönetiyor. Mesela meclise bakalım. Milletvekilleri ya avukat olmalı ya da siyasetçi. Ama bizim meclisimizde ilkokul mezunları ya da hiç okumamışlar da var. Siz bunların gerçekten ülkeyi yönetmesini bekliyor musunuz? Hiçbir alanda uzmanlıkları yok, okuma yazma bilmeyenleri var. Ama arkadaşlar kusura bakmayın bu yönetim var oldukça da bu ülkenin bir gram dahi gelişmesini beklemeyin. Bu düzeni yalnızca ve yalnızca halk bozabilir. Demokrasi sistemine göre halktan daha üst bir güç yoktur. Mesela devlet başkanı halkın istemediği bir şeyi mi yaptı? Halk tepki verme hakkına sahiptir. Biz halk olarak Allah'tan başka kimseden bir korkumuz yok ve bu ülke hepimizin.

Her şeyin sonunu düşünen kahraman olamaz. Anı yaşamaya, geleceği de çok düşünmemeye çalış. Bir dakika sonra yaşayacağımızın bile bir garantisi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı