Çözüldü Çok RAM kullanmak soruna yol açar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Örneğin 16 GB RAM var diyelim. Bu belleğin tamamını kullanırsak veya %90'ın üzerinde kullanırsak sonrasında bir sorun oluşur mu? Örneğin sistemin açılmaması gibi. Daha önce buna benzer bir şey yaşadım. RAM'leri çıkarıp takınca düzeldi. Bundan dolayı soruyorum.

Çözüm
Windows çöp olduğu için çoğu uygulama pat pat çöker.
Sanal bellek otomatikteyse verilerin bir kısmı oraya aktarılır.

GNU/Linux'ta bellek ve işlemci yönetimi iyi yapıldığı için genelde sorun yaşamazsınız.

Donanımsal sorun oluşması için donanımsal bir sorunun olması gerekir. :D

Genel olarak böyle.
Linux dünya çapında sadece %1 tarafından kullandılığı için hakkında pek olumsuz haber duymuyoruz. Linux pazar payı %5 olsun, burası sorundan geçilmez. Buna adım gibi eminim.

Soruya cevabım: Hayır, %100 bellek de kullanılsa bu bir sorun teşkil etmez. Sanal bellek devreye girer. Aşırı bellek kullanımı bellek arızasına sebep olmaz.

GNU/Linux'ta bellek ve işlemci yönetimi iyi yapıldığı için genelde sorun yaşamazsınız.

Genel olarak böyle.

Artı -3 Eksi
Örneğin 16 GB RAM var diyelim. Bu belleğin tamamını kullanırsak veya %90'ın üzerinde kullanırsak sonrasında bir sorun oluşur mu? Örneğin sistemin açılmaması gibi. Daha önce buna benzer bir şey yaşadım. RAM'leri çıkarıp takınca düzeldi. Bundan dolayı soruyorum.

Olacak şeyi yazim RAM kullanımı %90'ı aşınca bende ekran gidip gelmeye başlıyor bu uygulama RAM'ızı bitiriyor diye bildirim geliyor Windows'tan Görev Yöneticisi penceresi açılıyor oradan RAM kullanımı fazla olan uygulamayı gösteriyor ve görevi sonlandır deyince PC normale dönüyor. PC'ne hiçbir türlü donanımsal veya yazılımsal arıza olmaz bundan yana süphen olmasın

Genel olarak böyle.
Ya siz moderatörleri rastgele mi seçiyorlar? Windows çöp, Linux tanrı elçisi Torvalds falan diyen tipler yönetici olmuş. Ek olarak 8 GB RAM + 6 GB swap alanıyla Arch Mainline/tkg-bmq/Xanmod/Liquorix ve Zen kernellerinde RL açarken kökten bilgisayarın kilitlendiğini de biliyorum, fare bile hareket etmiyor.

Windows tarafında da Linux tarafında da RAM eğer %90 üstüne çıkarsa sistemde kesintiler olmaya başlar. İki taraf da sanal bellek kullanır ve bunu da ortalama mevcut RAM olana kadar kullanabilirler.

Diğer yandan asıl soruya gelirsek çok RAM kullanmak iyidir! Ram kullanımını azaltmak çoğu zaman uygulamaların yavaş açılmasına sebep olur, uygulamalara diskten erişim gerekir ve bu çok daha yavaş gerçekleşir. Öncelik konusunda sorun yoksa yani 16 GB RAM varken bir oyun 12 13 GB RAM harcayacaksa diğer uygulamaları kapatıp sadece oyun ve OS için ayırman senin için daha iyi olur. Böylece RAM tek bir şey için istemsizce "öncelik" kazanmış olacak (CPU Sched ile karıştırılmasın). O yüzden çok ağır işlerde arka planı temizleyip, normalde ekstra kısmanın anlamı yok (aslında arka planı her zaman temizlemenin bir yararı işlemciyi de rahat bırakmak ama konu bu değil) çünkü kar-zarar ilişkisine dikkat edilmesi gerek, ortalama her uygulamada 5-10 saniye kâr etmek oyunlardaki FPS'in %0.1'inden değerli (%1 low FPS'i demiyorum).

RAM'ler ise 10 yıl kullanılsa bile bozulmayan diğer parçalara nazaran daha ilkel olan cihazlar. Çok kullanılması bozmaz, voltaj vs ile sorunlarla bile bozmak şu dönemde zorlaştırıldı.

Genel olarak böyle.
Linux dünya çapında sadece %1 tarafından kullandılığı için hakkında pek olumsuz haber duymuyoruz. Linux pazar payı %5 olsun, burası sorundan geçilmez. Buna adım gibi eminim.

Soruya cevabım: Hayır, %100 bellek de kullanılsa bu bir sorun teşkil etmez. Sanal bellek devreye girer. Aşırı bellek kullanımı bellek arızasına sebep olmaz.

Çözüm
Linux dünya çapında sadece %1 tarafından kullanıldığı için hakkında pek olumsuz haber duymuyoruz. Linux pazar payı %5 olsun, burası sorundan geçilmez. Buna adım gibi eminim.
GNU/Linux dağıtımları genel olarak Windows'tan daha stabil çalışıyor. Windows'un aksine, kullanıcının haberi olmayan işlemler yapılmadığı için kaynak kullanımı her zaman daha verimli oluyor.
Sunucu dünyasında da Linux'un tercih edilmesinin sebeplerinden biri bellek ve işlem yönetiminin Windows'a göre daha verimli olması.
Kendim de kullandığım için aradaki farkı net şekilde görebiliyorum.

Bunun aksini elbette kanıtlayamayız ama belki sizi ikna edebiliriz.🙂

Linux'un pazar payı büyüdükçe dağıtımlar son kullanıcıya göre şekillenecek ve daha da kolay hale gelecektir. Linux düzenlemeye ve düzeltilmeye çok açık.

Gidip %5 pazar payıyla Ubuntu gibi düzgün çalışmayan dağıtımları kurmadığınız sürece sıkıntı yok.

Ek olarak pazar payına Android ve sunucuları eklersek büyük ihtimal Windows'u geçecektir, demek istediğiniz bu değil ama ekleyeyim dedim.

Windows ile yaşadığım sorunların sayısı Linux'a göre çok az. Linux'ta bilgisizlik dışında sorun yaşamadım zaten.

"Kurdum, olmadı; sordum, oldu" şeklinde Linux kullandım. Her şeyin bir çözümü oluyor Linux'ta ama Windows'ta yanıt bulamadığım pek çok sorun yaşadım. Linux biraz daha fazla destek olsa bence çok daha güzel şeyler olacak.

Ya siz moderatörleri rastgele mi seçiyorlar? Windows çöp, Linux tanrı elçisi Torvalds falan diyen tipler yönetici olmuş.
Yetkili olmadan önce tek bir Linux öven mesajım olduğunu sanmıyorum. Ek olarak çoğu yetkilinin de Windows'u sevdiğini ve garip bir şekilde savunduğunu söyleyebilirim bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun aksini elbette kanıtlayamayız ama belki sizi ikna edebiliriz.🙂

Linux'un pazar payı büyüdükçe dağıtımlar son kullanıcıya göre şekillenecek ve daha da kolay hale gelecektir. Linux düzenlemeye ve düzeltilmeye çok açık.

Gidip %5 pazar payıyla Ubuntu gibi düzgün çalışmayan dağıtımları kurmadığınız sürece sıkıntı yok.

Ek olarak pazar payına Android ve sunucuları eklersek büyük ihtimal Windows'u geçecektir, demek istediğiniz bu değil ama ekleyeyim dedim.

Windows ile yaşadığım sorunların sayısı Linux'a göre çok az. Linux'ta bilgisizlik dışında sorun yaşamadım zaten.

"Kurdum, olmadı; sordum, oldu" şeklinde Linux kullandım. Her şeyin bir çözümü oluyor Linux'ta ama Windows'ta yanıt bulamadığım pek çok sorun yaşadım. Linux biraz daha fazla destek olsa bence çok daha güzel şeyler olacak.

Yetkili olmadan önce tek bir Linux öven mesajım olduğunu sanmıyorum. Ek olarak çoğu yetkilinin de Windows'u sevdiğini ve garip bir şekilde savunduğunu söyleyebilirim bence.
Android'e Linux dememek gerek, kodları gereği bambaşka bir yapıya geçtiler ve sadece fikir olarak aynı çalışıyorlar. Aynı mantık Unix tabanlı Linux ile MacOS içinde kurulursa her şey Linux'tur demeye getirmek çok basit. Sunucuların ise pazar payı olarak Windows olmamasında lisansın ücretli olması da çok etken, kaç bin bilgisayarlık sistemlerin her birine lisans almanın maliyetini düşünün.

Aynı şekilde Linux üzerinde hala yıl 2021 olmasına rağmen ön panel sorununu çözemediler, bunu başka konuda da bahsettim alsa-tools çalışmıyor alternatiflerden 20 30 taneden 1 tanesi çözdü ki o da her yeniden başlatınca tekrar yapmam gereken biçimde. Aynı şekilde Arch tarafında harici-dahili disk değişimleri olmuyor. Kısayolları gelişmiş değil, kullanılmayan bin tane kısayol var şu anki kapalı sistemlerde ki bunu kullanmıyoruz, gerek duymuyoruz diyorsanız o sizin tercihiniz ama sonuçta bir hizmet. Ha tabi derseniz ki sen Linux kullanacaksın bunun için 5000 satır kod yazmaya razı olacaksın, sorunlarını kendin kodlayıp düzelteceksin, istediklerini kendin oluşturacaksın vs o zaman pazar payını gösterip dalga geçerim.

Bu demek değil ki Windows kusursuz, hala telemetrinin sorunlarını yaşıyor. Telemetriyi entegre ederken sistemi boğmuş durumdalar ve kaldırılması mümkün değil (açık kaynak kod vermemelerini eleştirmiyorum, haklılar) ama bunu göstere göstere yapmaları ise bildiğin hata. Arada donanımların yükseltilmesini istedikleri için tepki toplamaları ise saçma. Asıl hataları sistem gereksinimlerini, kusursuz çalışabilecek en düşük donanım olarak ayarlamamaları ki bunu da Windows 11 ile değiştiriyorlar gördüğümüze göre.

Linux stabilitesini de MacOS stabilitesi ile kıyaslamakta bir sorun görmüyorum, eskiye destek veren tüm uygulamaları boş ver. Yeni bir kernel çıkar, güncellenmeyenleri unut. Bu da bir pazarlama stratejisi, Microsoft bunları yapsa Windows'un tüm cazibesi yok olur ama Apple yaparsa saygı duyulur. Linux yaparsa dışarıya yayılamaz. Debian'ın en son uygulamaları açan en eski kernelden gelme sebebi de bu zaten. Kernelleri optimize edene kadar yenisi çıkıyor, onu optimize edene kadar diye uzar gider.

Dahası sunucularda root iznine gelene kadar bin tane önlem alınır. Son kullanıcının eline düşünce diyelim ben Google olarak size destek vermek yerine root izni olmadan kurulmayan uygulamalar servis ettim. Hadi kurumsallar bunu yapmazlar, ben basit uygulamalar için bunu istedim hatta GUI'ı olan bu uygulamanın adı da "Linux optimizer", root izni alınca bin tane işlem ekledim. Son kullanıcı bunu fark etmeden virüsü yemiş olacak. Antivirüsler nasıl tespit edecek? ClamAV işlevsel mi sizce? Root izni verme denirse de Windows'ta da yönetici izni vermezsen virüs bulaşmaz argümanı var.

Şu anlık eğer oyun insanı değilse, telemetri için düşmanlık besleyen herhangi biriyse, donanımları üst düzeyse (en önemli nokta bu) Linux kullanması mantıklı. Diğer türlü zaten Windows'ta bile oyunda acı çeken birine sen cahilsin veya Linux haterısın diyip agresif yanıtlar verilmesi sadece tepki veren kişinin imajını bozar. Türkiye gibi ülkelerde kimse bir oyun için +5 6 ms delay ve -%5 FPS verebilecek durumda değil. Native olan CS:GO bile FPS konusunda kaybı olmasa da akıcılık konusunda fersah fersah geride (profesyonel oyuncuların neden kullanmadığını anlamışsındır).

Ek olarak Windows'u öven yöneticilerden biri Recep Baltaş, ben daha Linux gibi bir çöp dediğini duymadım. Hatta şu an Windows 11 başlığı şöyle "Yarım yamalak, en kullanışsız Windows ile tanışın! Ha güzel gözüküyor o ayrı..." Oraya son kullanıcıların en çok kullandığı ve en verimli yazmasına kimse de itiraz etmezdi. Farkında bile olmazdınız muhtemelen. Aksine Linux tarafında en ufak eleştiriye cahil, hater, bilmem ne diyecek çoğunluk var. Bu yazıyı okuyunca da toplanırlar biraz sonra hatta bazıları, okumadım-değmez, diye triplere girecek çünkü hayatlarında farklı olabildikleri tek nokta bu.

Windows tarafında da Linux tarafında da RAM eğer %90 üstüne çıkarsa sistemde kesintiler olmaya başlar. İki taraf da sanal bellek kullanır ve bunu da ortalama mevcut RAM olana kadar kullanabilirler.
Windows tarafında daha çok çökme yaşanıyor.
GNU/Linux tarafında çökme yok demedim.
"Genelde" dedim.

İki sistemin de birbirine üstünlüğü olabilir.

Bu konuyla alakalı kısmı, RAM dolduğunda kernelin bu taşmayı nasıl yönettiği.
Bu konuda da Linux tarafı tartışmasız daha iyi.

Geri
Yukarı