Çok yüksek FPS almanın amacı nedir?

Hissiyat farkı oluyor be hocam. 60 Hz, 9 yıllık televizyonum var. R6 oynarken FPS genelde 160-200 FPS arası alıyorum ancak bazen niyeyse 90-100 FPS'ye düşüyor oyun ve yeniden açana kadar öyle kalıyor. Öyle olunca da cidden hissediyorsun bir şeylerin ters olduğunu.

Uzun süre AAA oyunları 60Hz ekranda 60-80 FPS civarı oynadım, sonra 144Hz ekranda daha akıcı gibi geldi gözüme. Tabii benimki keyif üzerine oynamak. Yalnızca 600 FPS almak için kasan kişilerin 240Hz ve üzeri monitörleri ihtimaller dahiline bile koymaması garip geliyor. 144Hz monitörde 300 FPS alsalar bile yetmiyor diyor.

Ne kadar yüksek FPS o kadar iyi tek HZ yönünden bakmayın 60FPS stabil bir sistemde drop girse 30-40'lara düşer. Yüksek FPS'de oyun daha akıcı oluyor insana güven veriyor o yüzden hiç bizaman monitör hzsine göre sistem toplamam.

Şöyle bir algı da var yayıncı sistemi dizeceksen en az 15 k civarında PC toplaman gerekiyor diyorlar. Ve yayıncı bilgisayarı şart diyorlar yok öyle bir şey. 1660 Super sistemle akıcı bir şekilde [ 1080p kaynak ] FiveM yayınları yapabiliyorum. 6-8 k bir sistem kafi olacaktır. Fakat Valorant gibi oyunlar oynanıyorsa 4K'lık PC'ler ile de yayın yapılması mümkün olabiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Online oyunlarda FPS yükseldikçe gecikme düşer (internet kaynaklı gecikme hariç) oyuncu daha hızlı tepki verebilir ve aynı zamanda oyundaki görüntü kırılmaları da azalır.

Biliyorum, ilk mesajımda stabil kelimesini bunun için kullanmıştım. Sanırım alınan FPS değeri, Hz değerinin 1,5-2 katı olursa drop ve gecikme için yeterli olacaktır rekabetçi oyunlarda. Daha çok demek istediğim abartılı rakamlar için kasanlar. 240Hz 0,5 ms bir monitör 500-600 FPS için kasanların ilacı olacaktır tahminimce ama genelde çok alakasız monitörler kullanıyorlar.

Biliyorum, ilk mesajımda stabil kelimesini bunun için kullanmıştım. Sanırım alınan FPS değeri, Hz değerinin 1,5-2 katı olursa drop ve gecikme için yeterli olacaktır rekabetçi oyunlarda. Daha çok demek istediğim abartılı rakamlar için kasanlar. 240Hz 0,5 ms bir monitör 500-600 FPS için kasanların ilacı olacaktır tahminimce ama genelde çok alakasız monitörler kullanıyorlar.
Tabi monitör de önemli, 144 Hz'da 500 FPS'i 360 Hz monitördeki gibi hissedemezsiniz ama yine de gecikme düştüğü için oyun daha akıcı bir his verir.

Turnuvalara katılmıyorsanız 120 FPS ve üstü bence yeterli.

Geri
Yukarı