C# Combobox verileri aktarma nasıl yapılır?

654515

Picopat
Merhaba, performans ödevim için C# üzerinden Telefon Satış Otomasyonu yapıyorum. Uygulamamda "Telefon Ekle" bölümüne girdiğimde oradan telefon markasını seçip modelini girip "Ana Sayfa" formuna aktarmasını istiyorum nasıl yapabilirim?
1685113318179.png
1685113347707.png

Hayır. Ne için sordunuz hocam?
Tam olarak nasıl bir sistem olduğunu anlamaya çalışıyorum. Benim anladığım şu;
Önce programa ana sayfa formundan başlıyorsunuz, sonra telefon ekle butonuna tıklayınca yeni bir form açılıyor, sonrada o yeni formdaki veriyi ana forma aktarmak istiyorsunuz. Yanlışsam düzeltin.

Tam olarak nasıl bir sistem olduğunu anlamaya çalışıyorum. Benim anladığım şu;
Önce programa ana sayfa formundan başlıyorsunuz, sonra telefon ekle butonuna tıklayınca yeni bir form açılıyor, sonrada o yeni formdaki veriyi ana forma aktarmak istiyorsunuz. Yanlışsam düzeltin.
Evet tam olarak doğru anladınız ama formda giriş sistemi'de var o yüzden önce giriş sistemi açılıyor.

Evet tam olarak doğru anladınız ama formda giriş sistemi'de var o yüzden önce giriş sistemi açılıyor.
Şöyle yapabilirsiniz. Veriyi aktarmak istediğiniz forma şöyle bir metot yazın.
C#:
public void ComboBoxVerisiAl(string ComboboxVerisi)
{
  txt_telefonmodeli.Text = ComboBoxVerisi;
}
Ondan sonra Telefon Ekle formunda bu metota erişmek için
C#:
(Application.Openform[Application.Openforms.Count -2] as AnaForm).ComboBoxVerisiAl(cbox_telefonmodeli.SelectedItem?.ToString());
Diyebilirsin. Eğer arkada birden çok form varsa ve karışmasını istemiyorsan şöyle bir kontrolde yapabilirsin;

C#:
for(int i =0; i<Application.OpenForms.Count; i++)
{
    if(Application.OpenForms[i] is AnaForm)
    {
        (Application.OpenForms[i] as AnaForm).ComboBoxVerisiAl(cbox_telefonmodel.SelectedItem?.ToString());
    }
}

C#:
(Application.Openform[Application.Openforms.Count - 2] as AnaSayfa).tlfnMarkasi(tlfnModeli.SelectedItem?.ToString());

Bunu yazdığımda hata veriyor hocam.
1685117653000.png

C#:
(Application.Openform[Application.Openforms.Count - 2] as AnaSayfa).tlfnMarkasi(tlfnModeli.SelectedItem?.ToString());

Bunu yazdığımda hata veriyor hocam.
Eki Görüntüle 1794343
"Application.OpenForms" muş doğru hali. Visual Studio dan değilde technopat den yazığım için Böyle hatalar oluşmuş olabilir.

Geri
Yukarı