Commandprompt değişmiş!

TosunPASA

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Konyaaltı
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
W11-Linux
Meslek
Emekli
RAM
15
SSD veya HDD modeli
SSD
Ekran kartı
1660ti
Anakart
B450
İşlemci
5600x
Merhaba dostalar.

W11'im 2506'sını kullanıyorum. Base ISO install.

Başlat kısmında CMD yazıp enter'ladığımda artık Linux terminallerden alıştığım çoklu sekme barındıran ekran açılıyor. İstenirse de aynı kısımdan PowerShell ekranı da açılabiliyor.

Daha önce vardı ben mi görmedim diyeceğim adam dün defalarca BAT dosyalarımı çalıştırırken bu tür bir ekran ile karşılaşmadım.

Çünkü ben Android telefon ekranını sürekli PC'ye aktarmak için BAT dosya ile scrcpy kullanıyorum.

Win-Admin arkadaşlar bu yeni terminal hakkında görüş ve tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

Dosya Ekleri

• cmd-1.jpg
    cmd-1.jpg
    58,5 KB · Görüntüleme: 33
Sekmelerden bahsediyorsanız çok çok önceden geldi bu. PowerShell ve CMD'yi yönetici olarak çalıştırmadan açarsanız sekmeli görünüm geliyor. Yönetici çalıştırırsanız eski bildiğimiz arayüz geliyor. İşlemlerinizi yönetici olarak yapıyorsanız yeni karşılaşmanız normal.

Bu Microsoft'un Windows terminal uygulaması, pek de yeni değil.

Aylardır W11 kullanıyorum. Admin harici hiç kullanmadım. Sağ tuşa reg dosya ile admin komut satırı eklettiğim için.
Ama ilginç gelen dün akşam bu sekme yoktu. Az önce ekranımda gözükmeye başladı 😁

Sekmelerden bahsediyorsanız çok çok önceden geldi bu. PowerShell ve CMD'yi yönetici olarak çalıştırmadan açarsanız sekmeli görünüm geliyor. Yönetici çalıştırırsanız eski bildiğimiz arayüz geliyor. İşlemlerinizi yönetici olarak yapıyorsanız yeni karşılaşmanız normal.

CMD'yi normal olarak başlatıyorum ama Pencereli ekran gelmiyor Terminalde yüklü değil zaten kaldırdım. PowerShell'de aynı şekilde eski arayüz şeklinde açılıyor.

CMD'yi normal olarak başlatıyorum ama pencereli ekran gelmiyor terminalde yüklü değil zaten kaldırdım. PowerShell'de aynı şekilde eski arayüz şeklinde açılıyor.

Sisteminiz 2506 mı?
Bendeki base ISO ve 2506 var şu an.

Mod ISO kullanıyorsanız belki fark oradandır.

CMD'yi normal olarak başlatıyorum ama Pencereli ekran gelmiyor Terminalde yüklü değil zaten kaldırdım. PowerShell'de aynı şekilde eski arayüz şeklinde açılıyor.

Terminal altında çalıştıkları için yeni arayüz için Windows Terminal'in yüklü olması gerek.

1699194199457.png

Yönetici olarak çalıştırıldıklarında eski arayüzün gelme sebebi ise Terminal'e bağlı çalışmıyor olmaları yönetici halindeyken.

1699194250266.png

Geri
Yukarı