Cooler Master 80 Plus Bronze 750W düşük voltaj

KaTmEr

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G Skill Intl F3-14900CL9-4GBXL Toplam 8 GB
İşlemci
Amd FX8350
Selam arkadaş. Öncellikle sorunumdan bahsetmek istiyorum. 2013 yılında topladığım PC'me 750 watt Cooler Master'ın 80 Plus Bronze güç kaynağı taktım 2022 yazından bu zamana 3.3v 2,750 lerde 5V 4, 800'lerde 12 11, 800'lerde. ASUS AI Suite 2 programında sürekli olarak 3.3v hatası alıyordum, bu sorunu düzeltmek için aramadığım gitmediğim danışmadığım kimse kalmadı neredeyse ya gayet normal diyen ya da tamir edilmez yenisini al diyenler çok oldu. Ancak ben PSU da yapılamayacak büyük bir sorun olduğunu ısrarla düşünmüyordum, son çare artık benim de ümidim bitti o yüzden bu işe bir el attım, düşük düzeyde olsa elektronik bilgim var elimdeki multimetre ile voltajları ölçmeye başladım ancak ölçerken şunu fark ettim ki ölçüm yaparken bilgisayar yük altında anakartta gelen şaseyi kullanırsam değerler düşük ekran kartı veya işlemciden şaseyi alırsam değerler olması gerektiği gibi o yüzden anakart soketine gelen kablo demetindeki şaselerden şüphelendim ve 11 yıl üzerine ilk defa PSU'yu açtım ( aradan onu da temizlemek lazım moduler PSU olmadığı için hep sökmeye üşeniyordum :) ) önce güzelce temizlik ve fan bakımı yaptım sonra kart üzerine gelen şase kablolarının bağlı olduğu lehimi yeniledim sizce sonuç ne oldu? Evet bütün sorunum çözüldü. Günümüzde iş yaptırmak veya baktırmak çok zor ve bakan edende daha bakmadan bir PSU parası gider diyor bir buçuk yıl bu sorunu çektim keşke daha önce ben kontrol etseydim :) Bu yazıyı benim gibi sorun yaşayan arkadaşlara örnek olması açısından yazdım hayırlı günleriniz olsun :)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı