Cooler Master CK530 V2 TKL vs Mizar MZ60 Mini

lVoLBieXl

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ikisi arasında hangisini tercih etmek daha mantıklı olur? Mini size ve TKL size klavye kullanan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa hangisi daha kullanışlı belirtirse sevinirim. CK530 TTC red Switch. Switch'lerde basmama sorunu varmış o yüzden kararsız bıraktı. Mizar ise beyaz renkli ve Black Switch olması kararsız bıraktı. Şimdiden teşekkür ederim.

Sıfır olarak mı alacaksınız yoksa ikinci el siteler aracılığıyla mı? Mizar MZ60 daha iyi bir klavye fakat %60 olması sıkıntı diyorsanız size kalmış. İkinci el olarak alacaksanız kapalı kutu satılan bir sürü siyah renkli ve yellow, red switchler bulunuyor.

Zorluğuna gelirsek yön tuşları, PrntScr, F1-...-F12, Delete gibi tuşları kullanmak için FN tuşunun yardımını almak zorundasınız. Macro atayabiliyorsunuz tabii istediğiniz gibi. Mesela klavyede normalde Esc tuşu yerine ''é'' tuşu bulunuyor. Oyunlarda veya herhangi bir yerde Esc basmak için yine FN yardımı alacaksınız veya direkt macro atayacaksınız. Mantıklı olan ikincisi.

Kısacası ilk kez bu boyutta bir klavye kullanacaksanız başlarda zorlanırsınız. Alıştıktan sonra yine fullsize bir klavyenin rahatlığı yok. Oyun oynarken ise işler tam tersi. Bu boyutlarda bir klavye ile özellikle FPS oyunları oynamak aşırı konforlu oluyor.

Sıfır olarak mı alacaksınız yoksa ikinci el siteler aracılığıyla mı? Mizar MZ60 daha iyi bir klavye fakat %60 olması sıkıntı diyorsanız size kalmış. İkinci el olarak alacaksanız kapalı kutu satılan bir sürü siyah renkli ve yellow, red Switch'ler bulunuyor.

Zorluğuna gelirsek yön tuşları, prntscr, F1-...-F12, delete gibi tuşları kullanmak için FN tuşunun yardımını almak zorundasınız. Macro atayabiliyorsunuz tabii istediğiniz gibi. Mesela klavyede normalde ESC tuşu yerine "é" tuşu bulunuyor. Oyunlarda veya herhangi bir yerde ESC basmak için yine FN yardımı alacaksınız veya direkt macro atayacaksınız. Mantıklı olan ikincisi.

Kısacası ilk kez bu boyutta bir klavye kullanacaksanız başlarda zorlanırsınız. Alıştıktan sonra yine fullsize bir klavyenin rahatlığı yok. Oyun oynarken ise işler tam tersi. Bu boyutlarda bir klavye ile özellikle FPS oyunları oynamak aşırı konforlu oluyor.

Hocam iki boyutuda hiç kullanmadım alacağım ürünü elden alacağım için siyah Switch maalesef alışamam diye korktum zaten ve bazı oyunlarda tuşlara atama yapmıştım ama o tuşlar olmayacak o yüzden o konudada biraz kafam karıştı. Size göre hangisini almak mantıklı?

Hocam iki boyutuda hiç kullanmadım alacağım ürünü elden alacağım için siyah Switch maalesef alışamam diye korktum zaten ve bazı oyunlarda tuşlara atama yapmıştım ama o tuşlar olmayacak o yüzden o konudada biraz kafam karıştı. Size göre hangisini almak mantıklı?
Sizden uzakta da olsa param güvende ile alabilirsiniz. Satıcıya güvenlik bandı üstünde mi diye sorun. Doğru söylemiyorsa zaten geri yollarsınız. Bu sayede istediğiniz renkte ve switch'e sahip klavyeyi alırsınız. MZ60 daha mantıklı. Şu an 500TL'ye satılıyor olsa da çok daha üstünü hak eden bir klavye. Amazon'da fiyatlandırmada hata olup satılmasaydı ikinci el 800'e satılırdı en az.

Sizden uzakta da olsa param güvende ile alabilirsiniz. Satıcıya güvenlik bandı üstünde mi diye sorun. Doğru söylemiyorsa zaten geri yollarsınız. Bu sayede istediğiniz renkte ve switch'e sahip klavyeyi alırsınız. MZ60 daha mantıklı. Şu an 500TL'ye satılıyor olsa da çok daha üstünü hak eden bir klavye. Amazon'da fiyatlandırmada hata olup satılmasaydı ikinci el 800'e satılırdı en az.
Güvenlik bandı ne oluyor tam olarak hocam?

Hocam yuvarlak bir bant olur hani kutunun açılmadığını belli etmek için. Bazılarında şekli değişebilir, MZ60'da yuvarlak. Zaten görünce anlarsınız.

Tamamdır hocam teşekkür ederim. Büyük ihtimal onu alacağım. Peki kullandınız mı hiç mini klavye kullanımı nasıl? Ve ilk kez İngilizce tuş dizilimi kullanacağım. TKL ile arasında çok bir kullanım farkı var mı?

Tamamdır hocam teşekkür ederim. Büyük ihtimal onu alacağım. Peki kullandınız mı hiç mini klavye kullanımı nasıl? Ve ilk kez İngilizce tuş dizilimi kullanacağım. TKL ile arasında çok bir kullanım farkı var mı?
Hocam satılan MZ60'ların neredeyse hepsi Alman dizilimine sahip. Windows'ta Türkçe Q seçili olduğu zaman o şekilde yazıyorsunuz zaten. Tuşların yerini ezberlemeniz kısa sürer. Şu anda kullanmaktayım klavyeyi. Üstte bahsettiğim zorluklar var ama maksimum 2 haftada alışırsınız diye düşünüyorum. İkinci %60 klavyem olduğu için bende pek sıkıntı yaratmadı. TKL daha rahat tabii, yön tuşları, Delete, PrtScr gibi tuşlara basmak daha basit.

Hocam satılan MZ60'ların neredeyse hepsi alman dizilimine sahip. Windows'ta Türkçe Q seçili olduğu zaman o şekilde yazıyorsunuz zaten. Tuşların yerini ezberlemeniz kısa sürer. Şu anda kullanmaktayım klavyeyi. Üstte bahsettiğim zorluklar var ama maksimum 2 haftada alışırsınız diye düşünüyorum. İkinci %60 klavyem olduğu için bende pek sıkıntı yaratmadı. TKL daha rahat tabii, yön tuşları, delete, prtscr gibi tuşlara basmak daha basit.

Nasıl yani hocam keycapsların bir önemi yok mu? Ş i gibi harfler kullanılabiliyor mu?

Geri
Yukarı