Cooler Master H500M kasanın sirkülasyonu olumsuz etkilenir mi?

Cellat006

Hectopat
Selamlar herkese,

H500M model kasamın önünde masterfan Pro 140 mm fanları kullanıyorum, toplam 3 fan yer alıyor ve kasanın iç kısmından monte ettim, bunların önüne kasanın orijinal halinde kullanılan 200 mm kendi ARGB fanlarını da takarak bir nevi pull/push sistem yapsam hava sirkülasyonu olumsuz etkilenir mi?

RPM değerleri farklı olduğu için soruyorum bunu. Takmayı düşündüğüm 200 mm fanlar 3 pin 800 RPM değer ve özelliklerde olacak, halihazırda kullandıklarım ise 4 pin 1500 RPM'e kadar çıkabiliyor ve halihazırda 1000/1300 RPM aralığında kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Push/pull yapılırken her zaman aynı türden fanların kullanılması tavsiye edilir. Öndeki fanların maks 800 RMP'de döndüğünü arkadaki fanlarında 1500RPMde döndüğünü varsayarsak arkadaki fanların hava emiş gücü ile öndeki 200mm fanların dönüş hızı 900-1000RPMlere kadar çıkabilir ve buda uzun süre kullanımda sıkıntı yaratabilir. Ayrıca kasa için push/pull yapmaya gerek yok. Push/pull arada radyatör bulunduğunda faydalı olan bir işlemdir. Yani böyle bir işlem yapmanızı önermiyoruz.

Push/pull yapılırken her zaman aynı türden fanların kullanılması tavsiye edilir. Öndeki fanların maks 800 RMP'de döndüğünü arkadaki fanlarında 1500RPMde döndüğünü varsayarsak arkadaki fanların hava emiş gücü ile öndeki 200mm fanların dönüş hızı 900-1000RPMlere kadar çıkabilir ve buda uzun süre kullanımda sıkıntı yaratabilir. Ayrıca kasa için push/pull yapmaya gerek yok. Push/pull arada radyatör bulunduğunda faydalı olan bir işlemdir. Yani böyle bir işlem yapmanızı önermiyoruz.
Cevabı kaynağından almak beklemediğim,çok güzel bir sürpriz oldu,ürünlerinizi tercih etmekle ne kadar doğru bir tercih yaptığımı,aldığım bu sürpriz teknik destekle bir kez daha görmüş oldum. Seviliyorsunuz CM Türkiye.
Kasanın üst bölmesinde fan takılı değilse 200 MM fanları oraya egzoz olarak takabilirsin.
Kasanın üst kısmında iç kısımda 240 mm sıvı soğutucu dış kısımda ise 2x140 mm Thermaltake Riing Trio takılı durumda. Belki şu olabilir,üstteki iki fanı ve arkadaki fanı öne monte edebilirim,öndeki 2x200 mm fanları üste alabilirim,önde içeride CM Masterfan Pro fanlar dışta ise Thermaltake fanlar durur,böylece içte de dışta da 140 mm ve maks. 1500 RPM fanlar olur,egzoz kısmına 1200 RPM stok fanı takarım.
Bu arada belirteyim,push/pull yapmamın sebebi öne cam paneli taktığımda 200 mm fanların hava emiş gücü anakart ısısını düşürmeye yetmiyor maalesef,anakart bu halinde 30-31 derecelerdeyken sadece 200 mm olanlarla 35-36 derecelere çıkıyor değerler. Açıkçası Masterfan Pro fanlardan daha güçlü hava emiş gücü ve statik basınç değeri olan başka kasa fanı da olmadığından Masterfanlardan vazgeçemiyorum. Tabi Noctua'dan bahsetmiyorum,onlar çoğunlukla endüstriyel sınıfta ve tüketici elektroniği için bence aşırı pahalı.

Son düzenleme:
Selamlar, Güzel yorumlar için teşekkürler. Hocam bu sıcaklarda biz bile yanıyoruz, anakartınızın 35 derecesi gayet normal bence. Bu tarz sıcaklıkları çok kafaya takmamak lazım sorun çıkartmadıkça. Odanızda klima yoksa ve kartınız 35 derecede çalışıyorsa daha çok bir işleme gerek yok bence.

Selamlar, Güzel yorumlar için teşekkürler. Hocam bu sıcaklarda biz bile yanıyoruz, anakartınızın 35 derecesi gayet normal bence. Bu tarz sıcaklıkları çok kafaya takmamak lazım sorun çıkartmadıkça. Odanızda klima yoksa ve kartınız 35 derecede çalışıyorsa daha çok bir işleme gerek yok bence.
Eyvallah,aslında siz de haklısınız,şu pc toplama videolarına biraz ara versem iyi olacak sanırım,o videolardaki montaj tasarımlarından etkilenip kasada kimi zaman estetik kimi zaman ise biraz daha alan genişliği bahaneleriyle fazla kurcaladım sanırım. :) Yardım ve destek için tekrar teşekkürler

Bu arada bahsettiğimiz yapının görsellerini de bırakayım,onca denemeden sonra oluşan hali bu,en çok sevdiğim kısmı ince işçilik yatığınızda kasada gerçekten sıfır kablo görüntüsü ile montaj yapılabiliyor olması :)

20210825_110131.jpg
20210825_110159.jpg
20210825_110212.jpg
20210825_110240.jpg
20210825_110324.jpg

Bu da Thermaltake fanları öne taktığım hali;

20210511_193128.jpg
20210511_193058.jpg

Geri
Yukarı