COOLER MASTER Hyper 212x vs NOCTUA NH-D9L

umut984417

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İki soğutucu arasında kaldım COOLER MASTER Hyper 212x ve NOCTUA NH-D9L. i5 4690 kullanıyorum ve oyun oynarken 80 dereceyi görüyorum. Bunun için hangi soğutucuyu seçmek daha iyi olur.
Bir de Amazon.de'de Noctua NH-U14S CPU-Kühler - 140mm: Amazon.de: Elektronik var. 65 euro oluyor yaklaşık 260 lira. Almaya değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
i5 4690 işlemciye eğer çeşitli yöntemlerle overclock yapmadığını ve yapmayacağını var sayarsak NH-U14S almanı gerektirecek bir durum yok, yukarıda belirttiğin iki soğutma da sana fazlasıyla yetecektir.

Yukarıdaki iki soğutma da oldukça güçlü, kasa temizliğini yapıp termal macun değiştirdikten sonra hangisini takarsan tak 60 dereceyi geçmeyeceğini düşünüyorum. Yine de iyi olanı seçmek daha mantıklı olacaktır.

Kağıt üstündeki CFM gibi değerlere baktığında CM daha iyi bir seçenek gibi görünse de yüksek ses çıkarmaması için CM fanı tam güçte çalıştırmak iyi bir yalıtımın yoksa pek mantıklı olmaz. Düşük RPM'de de büyük ihtimalle hava akımı birbirine çok benzer olacaktır bu yüzden doğrudan fanların yapısı üzerinden bir değerlendirme yapacağım.

CM Hyper 212X standart bir CPU fanı yapısına sahip. Soğuk havayı bakır borulara iletiyor oradan işlemciyi soğutuyor. Arada iletken olduğu için ısınan hava kolaylıkla bakır borulara geri iletiliyor ve orada tekrar soğutuluyor. Bu tip fanlarda, kasadaki diğer fanların da yardımıyla CPU fanına soğuk havayı başarılı bir şekilde iletebilirsen olumlu sonuçlar alırsın. Oraya doğrudan hava iletemesen bile bir sorun yaşamazsın, yine olumlu sonuçlar alırsın. Ancak Noctua fanda durum biraz daha farklı:

Noctua NH-D9L'de fanın hem sağında hem solunda bakır borular bulunduğu için kasanın içinin geniş ve iyi bir hava akımına sahip olması CPU fanından alacağın performansı aşırı derecede olumlu yönde etkileyebileceği gibi eğer kötü hava akımına sahip veya dar bir kasaya sahipsen CPU'yu soğutmakta yetersiz kalabilir.

Arada da 30TL gibi bir fiyat farkı da olduğundan ben olsam CM Hyper 212X'i tercih ederdim. Ama eğer kasadaki hava akımın güzelse Noctua NH-D9L daha az ses çıkardığından o da mantıklı bir seçenek olabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı