Çözüldü Cooler Master Hyper TX3 Evo Kurulumu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

psychonaut

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Finans
Selamlar,

Cpu soğutucu olarak Zalman'ın en ucuz modelini kullanıyordum ama fanı aşırı sesli ve 3 pin olduğundan stok soğutucuya döndüm. Ancak artık stok soğutucunun sesi de rahatsız etmeye başladığından CM TX3 Evo aldım.

Soğutucuyu intel sokete takmak için 4 adet braketi gövdeye vidalamak gerekiyor. Ancak, bu vidalar yaklaşık 1 mm. boşluk kaldığında artık dönmüyorlar ve braketler sabitlenmiyor, gayet hareketli kalıyorlar. Acaba cpu üzerine aşırı baskı uygulamaması için mi braketlerin hareketli kalması gerekiyor, yoksa vidaları iyice zorlayarak braketleri sabitlememiz mi gerekli? Youtube'daki install videolarını izledim ama tam net olarak göstermediklerinden bir de sizden kullanan varsa sormak istedim (videolarda braketler sabitmiş gibi göründü bana)...

Aynı sorunu bende yaşamıştım. Kuleyi yuvaya oturturken ki 4 tane sıkma şeyini elle değil düz uçlu tornavida ile sık. Elle sıkınca dediğin gibi sağlam oturmuyor.

Teşekkürler, yalnız asıl sormak istediğim; kulenin anakarta montaj kısmı değilde, kule ayaklarının vidalı montajıydı. Neyse, biraz daha araştırma yapınca o braketlerin tamamen sabit kalması gerektiğini anladım ve montajı yaptım. Ancak, soğutucuyu almamın tek sebebi intelin stok fanından daha sessiz olması içindi, ama maalesef en düşük devirde bile stok fandan çok daha sesli çalışıyor. Soğutucuyu iade edip 212 EVO alacağım sanırım...

@psychonaut
Anakarta bağladığınız girişin 4 pin olması gerekiyor. Aksi takdirde fan son hızda dönecektir. Aynı soğutucuyu bir arkadaşın bilgisayarına taktım. Gayet sessiz çalışıyor.

Evet, elbette 4 pinli girişe takıyorum. Fan hızını windows ortamında Asus AI Suite ile kontrol ediyorum. En düşük 1047 rpm'e indirilebiliyor ve bu hızda intel'in bakır tabanlı stok fanından belirgin şekilde daha sesli çalışıyor. Zaten teknik özelliklerinde de minimum fan sesi 17 db olarak yazıyor, stok fanın 20 küsür db. olduğunu tahmin etmiştim ama yanılmışım maalesef. 212 Evo ise sadece 9 db., bana 212 yolları göründü =)

Fanda problem olabilir. O devirlerde ses yapmaması lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. Fanda problem olduğunu sanmıyorum, sonuçta herkesin sessizlikten beklediği farklı, PC'nin olduğu oda oldukça sessiz ve kasa masa üzerinde kulağımın dibinde olduğu için ses beni rahatsız ediyor. Biraz daha araştırınca Intel stok fanın ses seviyesinin min 14,6 db. olduğunu gördüm, bu da durumu açıklıyor. Dün akşam TX3'ü iade edip 212 Evo aldım, kasama biraz zor sığdı ama şu an mutluyum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı