Cooler Master Masterliquid 360l sıvı soğutmanın doğru çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır?

VValtieL

Kilopat
İşlemci
Intel Core i7-14700K
Merhaba. Yeni işlemciden sonra ilk kez sıvı soğutma kullanmaya başladım ve daha önce nasıl çalıştığını hiç görmedim ve bilmiyorum. İlk kez deneyimliyorum. İlk bilgisayarı çalıştırdığımda fanlar dönmeye başladı ve su sesi gelmeye başladı, bunun gayet normal olduğunu düşünüyorum ilk çalıştırma olduğu için. Bilgisayar açıldı ve oyuna girip birkaç test yapmak istedim ve sıvı soğutmanın farklı çalıştığını fark ettim. Fanlar bazen çok hızlı çalışıyor, bazen yavaşlıyor, sonra tekrar hızlanıyor. Bu sürekli olarak devam ediyor. Böyle mi çalışması gerekiyor? Önceden kule tipi soğutucu kullanıyordum ve sadece sabit bir hızda çalışıyordu ancak sıvı soğutmanın fanları arada hızlanıp yavaşlıyor. Sıcaklıklar bazen 45'e düşüyor bazen 65'e yükseliyor yani anlık olarak değişiyor. Tüm kurulumları doğru yaptım kasanın üst tarafına monteledim ve termal macunu özenle sürdüm. Bunlar sıvı soğutmada normal şeyler mi?

Kullandığım sıvı soğutma: Cooler Master Masterliquid 360l

Dosya Ekleri

• resim_2024-01-13_214856750.png
    resim_2024-01-13_214856750.png
    11,6 KB · Görüntüleme: 19
Pump fan çıkışı olmadığından pompayı CPU soketine taktığınız için dalgalanma bu yüzden.

Aynı sıvı soğutmayı 13700kf ile kullanıyorum. İşlemci 75 derece civarına geldi mi fan devri yükselir, işlemci soğuyunca düşer. Fanların soketlerini birleştirip tek soketi cpu fan, pompayı da pompaya taktıysanız sorun yok. Sıcaklıkları izleyip sorun olmadığını görebilirsiniz.

BIOS'tan bir ayar yaptınız mı bana fanlar düşük geldi.

Gerçi benim sıvı soğutma 4000 RPM de olduğu için sizinki düşük gelmiş olabilir.

Hayır sadece ilk açılışta yeni CPU olduğu için BIOS'a attı ve sıvı soğutucuyu algıladı 3 tane seçenek çıktı önüme bende 4000W olan yani sıvı soğutma olanı seçtim.

Pompa sabit yüksek RPM de çalışması gerekiyor CPU RPM degisebilir, benim bildiğim böyle.

BIOS'tan bir ayar yaptınız mı bana fanlar düşük geldi.
1705173354201.png

İşte bu ayardan Water Cooler seçtim bu kadar.

1705173481871.png

Sistem boştayken bu şekilde. İlk attığım resim oyun açıkken idi.

Aynı sıvı soğutmayı 13700kf ile kullanıyorum. İşlemci 75 derece civarına geldi mi fan devri yükselir, işlemci soğuyunca düşer. Fanların soketlerini birleştirip tek soketi cpu fan, pompayı da pompaya taktıysanız sorun yok. Sıcaklıkları izleyip sorun olmadığını görebilirsiniz.
Evet o şekilde yaptım. Sıcaklık yükselince fanlar hızlanıyor sıcaklık düşünce tekrar yavaşlıyor, sanırım doğru çalışıyor. Ayrıca hiç su sesi gelmiyor sanırım sıvı soğutmanın kendi özelliği?

Eki Görüntüle 2083552
İşte bu ayardan Water Cooler seçtim bu kadar.

Eki Görüntüle 2083556
Sistem boştayken bu şekilde. İlk attığım resim oyun açıkken idi.

Evet o şekilde yaptım. Sıcaklık yükselince fanlar hızlanıyor sıcaklık düşünce tekrar yavaşlıyor, sanırım doğru çalışıyor. Ayrıca hiç su sesi gelmiyor sanırım sıvı soğutmanın kendi özelliği?
Cooler master genelde sessiz çalışıyor zaten. Ben bundan evvel Thermaltake Th240 kullanıyordum ondan pompa sıvısının sesi geliyordu, bunda gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı