Cooler Master Masterliquid ML240l V2 2 fanlı daha yapılırsa nasıl olur?

OREEMER

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartı
Zotac RTX 3060 twin edge
Anakart
Asus Prime X470-PRO 3600Mhz (O.C)
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600AF
Bu soğutucunun standartı 2 fanlı, peki bu arkasına 2 fan daha aynısından takıp kullanırsak sence nasıl olur? Verim alacaksam yapacağım. Ona göre fikir verebilir misiniz?

Ryzen 1600'e bu haliyle de yetecek bir sogutucu her ne kadar sevmesem de. Illa bir degisim istiyorsaniz eldeki urunu satip Arctic Liquid II 240mm veya 280mm bakin derim.

Bu soğutucunun standartı 2 fanlı, peki bu arkasına 2 fan daha aynısından takıp kullanırsak sence nasıl olur? Verim alacaksam yapacağım. Ona göre fikir verebilir misiniz?
O tür çalışmaların pek bir etkisi yok ya. Hatta hava üfleyen fanların etkinliğini düşürdüğünüz için olumsuz etkisi dahi oluyor.

Aynı soğutucuyu kullanıyoum. Fanlardan birini manuel olarak ayarladım. 1000RPM hızına kilitli :) Diğer fan CPU Fan sokete taktım ve PWM ayarlı olduğu için sıcaklığa göre yükseliyor. İşlemciniz 1600AF 65W TDP değerine sahip toplam 12 çekirdek. Benim kullandığım işlemci 125W max çekimde 150W olabiliyor. Sıcaklıklarım boşta 20 derece. AIDA64 full stress 45 derece. Prime95 Small full stress test 65-70 derece arası. Sıcaklık sorununuz var ama bu kullandığınız sıvı soğutucu ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Ayrıca radyatör'ün diğer kısmına 2 fan daha takarsanız hava akışını boğarsınız. Radyatörde ki sıcaklığın soğuması gerek :)

aida64.jpg
boşta.jpg
prime95.jpg

Son düzenleme:
@Quarit hocam teşekkürler tam istediğim cevapı vermişsiniz böyle aşırı güçlü sistemlerde görüyordum merak ettim soğutmaya daha iyi bir performans versiğini düşünmüştüm lakin siz anlatınca tam anladım.

Hava akacak şekilde yönlendirirseniz süper olur. Sakin hava çarpışacak şekilde yapmayın.
Mantık dışı olur.

Hocam kasanın ön paneline takmayı düşünüyorum eğer dediğim yani ikisi de aynı yöne yani < böyleyse öbürüde < böyle olaacak şekilde ayarlayacağım ve daha iyi bir soğutma performansı yakalar mıyım yakalayacaksam yaparım. Bu arada işlemciyi değiştireceğim r5 5500 alacağım

Hocam kasanın ön paneline takmayı düşünüyorum eğer dediğim yani ikisi de aynı yöne yani < böyleyse öbürüde < böyle olaacak şekilde ayarlayacağım ve daha iyi bir soğutma performansı yakalar mıyım yakalayacaksam yaparım. Bu arada işlemciyi değiştireceğim r5 5500 alacağım
Arka arkaya fan eğer radyatör çok kalın ve telleri sık ise işe yarar. Profesyonel sistemlerde var. Radyatör ince ise de az iş yapar ama yapar. Aynı yere takarsan 4 fan ile fan devri düşmesin mesela çoklayıcı ya bağlarsın sürekli 12 volt gelir ses yapar ama iyi olur. Ben en fazla 3 tane taktım 1 tane sokete. Çok zorlamamak lazım anakartı.

Geri
Yukarı