Cooler Master ML240L V2 RGB işlemciyi soğutamıyor!

DesuAtch

Centipat
Daha fazla  
Sistem yeni toplandı. Ryzen 7 3700X ile kullanıyorum. Boşta genelde 40 derece civarında dolanıyor. 10 dakika MSI Afterburner programından takip ettim, boşta 53 dereceyi gördü. Bu işlemci için normal diyorlar ama bana öyle gelmiyor. İlk toplama sistemim. Bu yüzden tam emin olamadım. Sizce de sıvı soğutucuda bir sorun var mı?

Tam yük altında test ediniz. Fan gücü arttıkça daha soğuk çalışacaktır. Ama boşuna fan dönmüş olacak. En fazla kaç dereceye çıkıyor OCCT ile test edebilirsiniz.

Yinede bana bana biraz fazla geldi bu sıcaklık değerleri. Sıvı soğutucunun bir anlamı kalmıyor.
İyi de 30 derece ile 60 derece arasında performans açısından hiçbir fark yok.
Sıvı soğutma yüksek sıcaklıkları düşürmek için alınıyor. Bir de kasa güzel görünsün diye alınır. Onun dışında o değerin olmasını istemek takintidir.

Ben bu arkadaşla boşta i9 10850K ile 29 derece gördüm. İlginç.
Görebilir. Oda sıcaklığı daha düşüktür. Fan hızı biraz daha yüksektir ve soğutma güzel.
Fan hızı ayarınız var ise yükseltiniz sıcaklık düşecektir.
Benim laptop da ilk açıldığında 35-40derece oluyor. Sonradan 45-50 oluyor.

Yine de bana biraz fazla geldi bu sıcaklık değerleri. Sıvı soğutucunun bir anlamı kalmıyor.
Hocam dalgalanma istemiyorsan dediğim işlemi uygula. Sıcaklıkların daha düşük olur veya aynı sıcaklıkta daha iyi performans da alabilirsin.

Sıcaklık değerleriniz gayet normal. Custom sıvı soğutma değil ki bu 10-20 derecede tutsun işlemcinizi.(Onbinlerce lira harcanan custom sıvı soğutmalar bile bu sıcaklıkta tutamıyor) Ayrıca işlemciniz otomatik boost yapıyor siz bir program açtığınızda buda daha fazla güç tüketmesine ve ısınmasına sebep oluyor. Sıcaklık oynamaları görmek istemiyorsanız BIOS üzerinden oto boost özelliğini kapatın. Soğutucunuzda sorun yok.

Sıcaklık değerleriniz gayet normal. Custom sıvı soğutma değil ki bu 10-20 derecede tutsun işlemcinizi.(onbinlerce lira harcanan Custom sıvı soğutmalar bile bu sıcaklıkta tutamıyor) ayrıca işlemciniz otomatik Boost yapıyor siz bir program açtığınızda bu da daha fazla güç tüketmesine ve ısınmasına sebep oluyor. Sıcaklık oynamaları görmek istemiyorsanız BIOS üzerinden oto Boost özelliğini kapatın. Soğutucunuzda sorun yok.

Cooler Master bey bana da bir el atsanız? Daha yeni aynı soğutucuyu montajladım ilk başta sıcaklık arttıkça artan RPM birdenbire default ayarlarda kalmış gibi sıcaklık arttıkça aynı kalıyor. BIOS'tan AiO pump gözükmüyor. Bu yüzden CPU fanı AiO fana taktım BIOS'ta gözüktü fakat bu sefer de BIOS hata verdi CPU fan hakkında. En sonunda izlediğim videodaki gibi cpufan portuna radyatörün üzerindeki fanların bağlantısını, CPU OPT portuna ise pompanın kablosunu bağladım. Yine gözükmüyor ama bilgisayar açılıyor. Sorum ise fan RPM'ini nasıl değiştirebilirim? Bir türlü halledemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı