Cooler Master TD500 üst kısmına 360mm fan takmak soğutmayı iyileştirir mi?

Makaleler
20
Cooler Master TD500 kasanın ön kısmında 3 adet 120mm fan var. Egzoz kısmında da 1 adet fan bulunuyor.

Üst tarafa yine Cooler Master marka 3 adet 120mm fan takılsa egzoz niyetine, ciddi anlamda soğutmaya etki sağlar mı?

Daha fazla fanın daha serin sistem anlamına gelmediğini biliyorsunuz. Eğer koyduğunuz fanlar hava akışını bozacaksa veya katkıda bulunmadan sadece amaçsız bir rüzgar üretecekse hiç gerek yok. Hava akışını bozmayacak şekilde takabilirsiniz kısaca, az da olsa etkisi olur.

Yukarıdakılerin dediği gibi hava akışını doğru ayarlamanız lazım. Farklı kombinasyonlar oluşturup benchmark testleriyle en iyi fan ayarı hangisi oluyorsa onu yapmanız gerekiyor.
Üstteki 3 fanı, içerideki sıcak havayı dışarıya atacak şekilde ayarlayacağım. Yani egzoz fan niyetine
Daha fazla fanın daha serin sistem anlamına gelmediğini biliyorsunuz. Eğer koyduğunuz fanlar hava akışını bozacaksa veya katkıda bulunmadan sadece amaçsız bir rüzgar üretecekse hiç gerek yok. Hava akışını bozmayacak şekilde takabilirsiniz kısaca, az da olsa etkisi olur.
Üstteki 3 fan, içerideki havayı dışarı atacak şekilde takılacak

Bende aynı kasa var arka tarafa (arkak egzozun üst kısmına) 1 egzoz takılarak işlemciden gelen sıcak havayı atabilir ama 3 tane takarsan kasanın ön tarafından gelen soğuk havayı dışarı atar bence.

Üstteki 3 fanı, içerideki sıcak havayı dışarıya atacak şekilde ayarlayacağım. Yani egzoz fan niyetine

Üstteki 3 fan, içerideki havayı dışarı atacak şekilde takılacak
Ben çok başarılı olabileceğini sanmıyorum. Üst bölüme takılacak üç adet fan ön taraftaki fanların çektiği havayı donanıma ulaşmadan dışarı geri atacaktır. Hava akımının önemi burada ortaya çıkıyor zaten. Faydasını görebileceğiniz tek kombisyon arka fana en yakın şekilde takılacak bir adet çıkış fanı olacaktır diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı