CM MasterFan PRO RGB 120-140 Air Flow & Pressure Fan & RGB Kontrolcü İncelemesi

Bu ürünleri belirli bir süre kullandıktan sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmayı düşündüm. Bu fanları yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Vereceğim bilgiler tam olarak inceleme değilde kullanıcı deneyimleri gibi olacak. Cooler Master'ın yeni nesil fanları hem sessizlik hem performans odaklı olmuş ve aynı zamanda uygun fiyatlı ürünler çıkarmış. Diğer High-End markalara göre piyasada F/P olarak bulabileceğiniz en iyi RGB fanlardandır. Ses, performans ve RGB olarak güzel iş çıkarmışlar bu seride. Fiyatları da 100TL bandında seyrediyor. Şuan ki fiyatlarını bilmiyorum ama mutlaka artmıştır. Bu fanları Cooler Master kasalarından çıkan RGB fanlarla karşılaştırmayın. Bu fanlar daha özel ve üst seviyedir. Dolu dolu bir konu olacak umarım beğenirsiniz. :)

Cooler Master MasterFan PRO 140 Air Flow RGB
VDMRPB.jpg

vPp7XA.jpg

nlWojN.jpg

0ac0058d-ed44-4552-89ad-051febb6ef5a.jpg

Kutu içeriği olarak vidalar ve kullanma klavuzu çıkıyor görsel kirlilik olmasın diye paylaşmadım onları. Fanımıza gelince kasanızda 140mm fan yuvası varsa, sessizliğe önem veriyorsanız ve RGB istiyorsanız bu fan tam size göre. Fan kasamda maksimum devirde 900-950 RPM civarlarında dönüyor ve sesini zor duyuyorum. Fanımız maksimum 800-900 RPM dönüş hızına sahip. Performans olarak iyi egzoz görevi gördüğünü söyleyebilirim. Anakartınız da RGB soketi yoksa ya da RGB kontrolcünüz de yoksa fanın ışıklarını manuel olarak ayarlayabiliyoruz. Fotoğrafta görüldüğü gibi fanımızda 3 kademe mevcut. RGB desteğiniz yoksa fan ışığımızı kırmızı ve mavi olarak kademesine getirip belirleyebiliyoruz. Vidaları tutturduğumuz yerler sert değil. Yumuşak bir plastikten yapılmış sesi azaltması açısından, bükülebiliyor hatta. Bu 2 aylık süreçte fanlar çok az tozlanmış. Buna özel bir çalışma yaptıklarını da düşünüyorum. Görsellik ve sessizlik arıyorsanız bu fanı kesinlikle tavsiye edebilirim. Performansı da tatmin edici. Maksimum devirde 50-60 CFM değerlerine sahip. Bu fanın 120mm olan versiyonu da var onuda belirteyim. Fiyat olarak 100TL civarlarında bulunabiliyor. Kasalar için bu fanı tavsiye edebilirim.

Cooler Master MasterFan PRO 120 Air Pressure RGB
1efa7d45-1907-4f32-88f8-a88c4e01a085.jpg

Bu fanlarımız ise dar alanda etkili soğutma yapılması için üretilmiş. Hava soğutucular ve sıvı soğutucu radyatörleri için ideal. Bu fanları Corsair H100i GTX ile birlikte kullanıyorum ve işlemcim i5 8600K. Sistem boştayken işlemci 30-35 derece arası fanlar ise 700-800 RPM arası dönüyor, sesini hiç duymuyorsunuz zaten. Oyunlarda ise işlemci 45-50 derece arası fanlar ise 1000-1200 RPM arası dönüyor. Ses olarak hafif bir titreşim hissediyorum bunu da kasayı koyduğum zemine bağlıyorum. Stres testlerinde ise işlemci 65-70 derece aralarında seyrediyor, fanlar 1200-1500 RPM arası dönüyor. Ses olarak gene titreşim hissediyorum, birazda ses çıkarıyor haliyle. Fanlar zaten maksimum 1500 RPM dönüyor. Bu fanları sıvı soğutmalarınız için hem performans hem görsellik hemde sessizlik açısından kesinlikle öneriyorum. Fanın kutusunu ve çıplak halini koymadım. Üstteki fan ile aynı tasarıma sahip sadece fan yaprakları farklı. Işıklandırma olayı da üstteki fan gibi manuel olarak ayarlanabiliyor. Bu ürünün F/P ürünü olduğunu düşüyorum. 100TL civarı fiyatlara bulabilirsiniz. Kıyas olarak Corsair SP120 fanlarla kıyasladım ve ses olarak gerçekten farkını ortaya koydu. Genel olarak MasterFan Pro RGB serisi sessizlik, performans ve güzel RGB deneyimi sunuyor. Genel olarak sessiz bu fanlar. Bu fanları kasa fanı olarak kullanmanızı önermiyorum. Corsair'in gereksiz pahalılaştığı bu günlerde Cooler Master fanları tercih etmenizi öneriyorum. Corsair'den geri kalır yanı yok. Her anlamda tatmin ediyor. Sakın bu markanın hayranı olduğumu falan düşünmeyin. Kasamda 4 tane de Corsair marka fanlar takılı. :)

Cooler Master RGB Led Controller
59855a21-068a-487f-81f9-612e6d814e63.jpg

Bu ürün tekil olarak 200-250TL arasında satılıyor. Fanlar ile birlikte kit olarak almanızı tavsiye ederim daha uyguna gelmiş olur. Kutu içeriği olarak 4 tane RGB uzatma kablosu, usb bağlantı kablosu çıkıyor. Gücü ise SATA ile veriyoruz. 4 tane RGB fanı ve Led şeritleri bu kontrolcüye bağlayabiliyoruz. Kasa içerisinden çıkarıp fotoğrafını çekemedim malesef. Kontrolcüye 1 tane de Phanteks Halos RGB bağlı. CM fanlar ile senkronize bir şekilde çalışıyor. Bu kontrolcüye farklı marka RGB fanlarınızı ve RGB Led şeritlerinizi rahatlıkla bağlayabilirsiniz. Yazılımına geçelim.
rgb.jpg

Kullanımı çok basit bir yazılımı var. Fanları tek tek özelleştirebiliyorsunuz. Static modunda fanları istediğiniz renkte aydınlatabilirsiniz. Geçiş modu, nefes alma modu falan sizlerinde bildiğiniz modlar. Yazılımın kullanımı çok kolay bu yüzden fazla detayına girmeye gerek olduğunu düşünmüyorum.
44.jpg

Ürünlerin kutuları bu şekilde. Fotoğrafı çok önceden çekmiştim. Termal macunda çıkmış. :) Birazda termal macuna değineceğim. 50-60TL arasında bu macunu alabilirsiniz. Performans olarak üst seviyede diyebilirim. Cooler Master'dan başarılı bir ürün daha. Termal macunun incelemesini bir arkadaşımız önceki günlerde paylaşmıştı. Bu yüzden macunu inceleme gereği duymadım.

Eskiden çektiğim kasa fotoğrafları vardı. Fanların aydınlatma gücünü göstermek için 1-2 tane fotoğraf paylaşacağım.
472b3c34-4e55-4244-a1a7-17b3b271534f.jpg

k6Wag7.jpg

pnWaoN.jpg

Son düzenleme:
Güzelmiş. LED kontrolcünün fiyatı biraz daha aşağıda olsa almayı düşünürdüm ama fiyatı biraz fazla.
Bende bir arkadaşım sayesinde aldım zaten. O fiyata tekil olarak alınmaz o. Ama fanlar ile birlikte kit halinde alındığında çok çok uygun fiyata geliyor.

Fanlar güzelde biraz pahalılar. 140 CM olanları daha iyi.
Bu fanları Corsair gibi üst düzey markaların fanları ile karşılaştırmak lazım. Corsair tarzı markalara göre fiyatları baya uygun kalıyor. Amazon'da 40-50 dolar gibi fiyatlara 3 fan + RGB kontrolcü alınabiliyor. Biraz kovalamak lazım Amazon'dan. 3 fan + kontrolcü vergiler ve kargo dahil 280TL'ye geliyor. Sizcede uygun değil mi? :) https://www.amazon.com/gp/product/B0731KRCTX/ref=ox_sc_act_title_1?smid=ATVPDKIKX0DER&psc=1
Elinize sağlık güzel inceleme olmuş. Bu arada sisteminiz güzelmiş.
Teşekkür ederim. Daha iyisi sizin olur inşallah. (y)

Son düzenleme:
Güzel bir inceleme olmuş, güle güle kullanın. Fanlarda adreslenebilir LED yok galiba. Bu eksikliğinden dolayı NZXT ve ya Corsair'in RGB fanları ile rekabette geri kalıyor. Yine de renk cümbüşünden ziyade daha sade bir aydınlatma isteyenler için ideal.

Güzel bir inceleme olmuş, güle güle kullanın. Fanlarda adreslenebilir LED yok galiba. Bu eksikliğinden dolayı NZXT ve ya Corsair'in RGB fanları ile rekabette geri kalıyor. Yine de renk cümbüşünden ziyade daha sade bir aydınlatma isteyenler için ideal.
Teşekkür ederim. Markanın adreslenebilir RGB fanları var ama sadece sıvı soğutmaların üzerinde geliyor. Yazılım desteği de yok diye biliyorum. Yukarıda Amazon linki paylaştım. Bu fanlar kit olarak çok uygun fiyatlara alınabiliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı