Core 2 duo E7500 Overclock

HuLlO

Hectopat
Evet beyler.Bu forumun potansiyeline inandığım için üye olup buraya konu açmak istedim. Şimdi size içinden çıkmakta zorlandığım bir kumpası yazıyorum. Sistemim şöyle;

• Core 2 duo E7500 2.93@
  • Ati radeon 4850 1 gb 256 bit
  • 4 gb Ram

Bu sistem ile Battlefield 3'ü overclocksuz 30 fps altını görerek çalıştırıyor, Fakat belli bir overclock seviyesine geldiğim zaman 35-40-45 seviyelerinde çalıştırıyorum. Öncelikle overclock ile ilgili sorularım şu.

1- Daha önce Stok fanla yaptığım ve stabil olarak çalışan İşlemci Overclock hızlarım,Yeni power aldıktan sonra,Stabilitesini yitirdi.Bu mümkünmüdür ?.Overclock ile belli bir hıza ulaşmış ve stabil çalışan işlemci hızı,Bir zaman sonra Stabilitesini yitirebilir mi ?.

2- Şuan işlemcimi stok fan ile,3.37@ hızına çekmiş bulunmaktayım, Bu şekilde İşlemcinin stabilitesini ve Oyunda verdiği fps değerlerini test ediyorum. Velev ki bu değer bana yetmedi, Voltaj arttırma veya Ekstra bir soğutuca takmak suretiyle, Bu hızın üstüne çıkıp stabiliteyi sağlayabilirmiyim ? İşlemcinin stabilitesinin soğutucuyla direkt bir alakası var mıdır ?.

3- Asrock g31m-s Anakart kullanıyorum.Anakarttaki anlamlarını çözemediğim voltaj ayarları auto'da.Autoda kalmalımıdır ?,Autoda kalmayacaksada,Şunlardan hangisine gerekli voltajı vermeliyim.

• Dram Voltage
  • NB Voltage
  • VTT Voltage
  • +1.5V Voltage

4-Veyahut 2. senaryoyu uygulayıp,Yeni bir işlemciyle sistemi mi güçlendirmeliyim ? Ayrıca Battlefield 3'te güzel bir fps değeri yakalamam bana yeterli, Oyunlara ayıracak vaktim kalmıyor bu sene. Öss ve üniversite derken Aldığımız sistemin oyun oynamadan zamanının geçmesini pek istemiyorum. 2. Senaryoyuda yazıp kapatıyorum arkadaşlar,Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

F/p olarak piyasadaki en iyi işlemci olan AMD-FX6300 işlemcisini almak. Bunun yanında bende bulunan anakart intel uyumlu olduğu için anakartıda değiştirmek durumunda kalacağım. Sağolsun intel kendi içerisinde bile yapılacak her değişiklikte yeni bir anakart istiyor. Amd-Ati organizasyonuna geçmek istiyorum bir öğrenci olarak.AMD-FX6300 İşlemcisine uygun en ucuz anakartı bilen arkadaşlar varsa fiyatını yazabilir ona göre önümüz dahada açılır. Anakart konusunda yeterli bilgim yok.
Bu işlemciyi alıp, Ati 4850 ile yola devam edip, Gittiği yere kadar götürmek 2.planım.
Overclocklu bir şekilde E7500'ü güzel bir değere sabitleyebilirsek, Zaten işlemci almamız gerekmiyor, Oyunu Gerekli Fps değerlerinde çalıştırabiliyor .

Sizden beni bu işin içinden çıkarmanız konusunda yardım istiyorum.

Teşekkürler ilgilendiğiniz için :cool:

1 - Stok fan ile OC yaptığında Sıcaklık değerlerin neler? 12 saatlik bir stabilite testi uyguladın mı? Sistemi temizledin mi? İşlemcilerin zamanla yıpranma ihtimalleri vardır ve bu sadece işlemci için geçerli değildir, anakartın kapasitörlerinin ve RAM'inin kalitesi de doğrudan etkiler. Japonya Solid state Capacitor konusunda en iyisidir ve misal, fiyatından belli eder.

Ama FSB/DRAM oranlarını düzgün yapmak gerek, RAM özelliklerine göre çarpan hesaplarını gözden geçirmen gerek.

2 - Soğutucu "ekstra" değil, stok fan yerine düzgün bir soğutucu aldıktan sonra voltaj değerleriyle uğraşabilirsin. Sistemin ne kadar serinkanlı olursa; işlemcinin ömrü, anakartının sağlığı, RAM'lerinin paylaştığı sevinç o kadar iyi olur.

3 - Anakartında OC için jumper ayarı var mı? Kontrol et. Auto'da bırakmaman ve deneme yanılma ile bulman daha iyi olur:

Dram Voltage: İşlemcilerinin özelliklerini yazarak araştırabilirsin.

NB Voltage: North-Bridge Voltajı, Kuzey-Köprüsü. İşlemci ve RAM arasındaki iletişimi kuran yer. Senin anakartın biraz eski olduğu için dengeyi tutturmak kolay olmayacak.

VTT Voltage: İşlemcinin kendini uçurmamasını sağlayacak değerlerde tutman gerek.

+1.5V Voltage: İşlemci çekirdeğine ne kadar ek elektrik izin vereceksin? Genelde 1.36 civarı E7300 işlemciler. Zaten çoğu işlemci 1.5V üstü planlanarak üretilmez. Geçebilirler ama soğutma yetersiz olursa hopaşinanay.

4 - Fazla uğraşma, ÖSS'yi hallet, üniversiteye girdiğinde yeni bir sistem için yarızamanlı çalışırsın.

1-Stok fan ile OC yaptığımda sıcaklık değeri en fazla 61'i gördü, 12 saatlik bir stabilite testi uygulamadım Zaten 1 saat rahatlıkla yeterli stabiliteyi ölçmek için. Sistemin yazılımsal olarak gerekli bakımını yapıyorum, Registery, Disk birleştirme vs. Söylediğiniz gibi İşlemcide güzel bir yıpranma oluşmuş. Capacitor konusuna ciddi şekilde uzağım. İlk defa sizden duyuyorum :) .

2-Bu söyleminize karşı bir soru sormak istiyorum. 3.37'de stabil çalıştırıyorum stok fanla, Arttırınca stabil çalışmıyor işlemci. Söylediğinize göre soğutucu overclock seviyesini yukarı çekmeye direkt etki ediyor. Güzel bir soğutucu alırsam bu işlemciyi 3.45-3.50 seviyesine çekebilirmiyim ? Soğutucu aldıktan sonra bu değerlere çekebilmenin oranı ne kadardır ?

3-Anakartta jumper ayarını bulamadım. Belkide vardır, Anakart meselesi bana çok yabancı. İyi bir psu'm var.600 w 80 plus. Voltajlarda bir sıkıntı çıkıcağını sanmıyorum. İşlemciyi istediği gibi besleyebiliriz. Fakat bunu bir başkasına yaptıracağım. Voltage değerlerini bilmediğim için, Sakata gelebilirim.

Bakıcam artık. Soğutucuyu alırım onla bir denerim,Olmadı zaten yeni işlemciyede soğutucu lazım. Ona takarız :).

Düz düşünme.

1 - "Zaten 1 saat rahatlıkla yeterli stabiliteyi ölçmek için" deme, 80 saat %100 işlemci çalıştırmak zorunda olmayabilirsin ama 2 saat oyun oynayamamanın sebebi OC'ler olabilir. Sen yatmadan bi Prime95 CPU stress testi yap bu akşam. Senin kalbine giden kan miktarını arttırdığımızda kan nereden geçip kalbine ulaşıyor? Damarlardan... Basit düşün. Düz düşünme. Kapasitörler, pahalı anakartların yegane sebeplerdir. Ne kadar sağlam ve stabil enerji akışı, o kadar OC.

2 - Neyi arttırıyorsun? FSB'yi mi? Eğer sen koşarkeni kalbin daha fazla oksijen için daha hızlı atmaya başlarsa... Oksijen akciğerlerinden geliyor unutma. Hatta üşenerek yazma her şeyi yaz buraya, benden başka cevap verecek arkadaşlar hızlıca düşünsünler, tecrübe ve araştırmalarını sunsunlar. Giderek kendimi prostat kontrolü yapan doktor gibi hissediyorum.

3 - "Oku..!" demişti birileri 1500 yıl önce, bari şimdi yerine getirip bir göz at, hiç fena fikir değil. İşlemciyi beslersin de, çubuk kraker yiyen lezzetli çipetpet muhabbet kuşuna sucuk ikram etme boğulur.

Hemen para harcama, araştır önce, belki alacağın soğutucuyu ileri dönük alırsın veya AMD süpriz yapar sistem değişir.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı