Core 2 Duo sisteme monitör ve ekran kartı yükseltmesi

birihtimal

Kilopat
Eski bir masaüstü sistemim var. Sadece kasa olarak duruyor, monitör yok. Bu aralar ekstra bir PC'ye ihtiyacım oldu ve yenisini almak yerine bu sistemi değerlendirmeyi düşündüm. Şu an şehir dışında olduğum için yalnızca hatırlayabildiğim kadar yazacağım bileşenleri.

Anakart: Asus P5B
İşlemci: Core 2 Duo (Detaylı model bilmiyorum.)
RAM: 3 veya 4 GB idi. Detay hatırlamıyorum.
Ekran Kartı: ATI Radeon X1600
HDD: 320 veya 500GB'lık 5400RPM olarak hatırlıyorum.
PSU: Ya Everest ya da markasız bir PSU idi. 300-400 watt civarı olması lazım.

Ben bu sisteme monitör eklemek istiyorum. İkinci el olarak LG.l194WS 19" monitör buldum 140 tl ye. Bir de bu sistemi kullandığım zamanlar ara sıra zannedersem ekran kartı kaynaklı mavi ekran hatası alıyordum. Bu yüzden ikinci el ekran kartı da baktım. 160 liraya GT 710 buldum (Gigabyte GV-N710d3-2GL). İkisi beraber 250 lira fiyat aldım. Mantıklı olur mu sizce?

Mavi ekran hatası ekran kartı driverı kaynaklı ise yani çözebilirsem sadece monitör alacağım.

Fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eliniz değmişken işlemci ve güç kaynağınıda yükseltin. Anakartı modlayıp Xeon işlemci yada Core 2 Quad işlemci kullanabilirsiniz. Bu arada bütçeniz nedir ?
Esas amacım yeni bir giriş seviyesi bilgisayara 1500-2000 tl civarı vermek yerine elimdekini işler duruma getirmek. Yukarda yazdığım ekran kartı + monitörü 250 liraya alıp sistemi windows 10 da stabil çalışır duruma getirmek, günlük işlerde akıcı halde kullanmak şu anlık yetiyor aslında bana. Daha büyük çapta bir yükseltmeyi sonra düşünebilirim. Dediğiniz gibi işlemci ve psu işin içine girince 1000 tl gibi bir bütçe ayırabilirim fakat şu an amacıma uymuyor gibi. Yine de tavsiyeniz varsa bilmek isterim.

Elimden gelse ve doğru driver ile mavi ekran sorununu mevcut ekran kartımı çalıştırabilsem, sadece monitör alıp sistemi bu haliyle kullanmaya razıyım. Donanım parçalarının şu an için fiyatlarını hak etmediğini, çok abartılı olduğunu düşünüyorum.

Güç kaynağını düzgün alırsanız ileride alacağınız sistem ilede kullanırsınız. Monitör olarak eliniz değmişken ikinci el 720P yerine 1080P tercih edin. Ekran kartı fiyatları çok uçuk olduğu için elinizdeki kart ile Win7 Xp kullanmaya devam edin. Bütçe olduğunda Ekran Kartı-Anakart-İşlemci-Ram dörtlüsünü alarak sistemi tamamlarsınız. Yada Ryzen 3 2200G +Anakart+Ram alarak sistemi hazır hale getirme şansınızda var.

Güç kaynağını düzgün alırsanız ileride alacağınız sistem ilede kullanırsınız. Monitör olarak eliniz değmişken ikinci el 720P yerine 1080P tercih edin. Ekran kartı fiyatları çok uçuk olduğu için elinizdeki kart ile Win7 Xp kullanmaya devam edin. Bütçe olduğunda Ekran Kartı-Anakart-İşlemci-Ram dörtlüsünü alarak sistemi tamamlarsınız. Yada Ryzen 3 2200G +Anakart+Ram alarak sistemi hazır hale getirme şansınızda var.
Bulursam 1080p tercih ederim, ikinci elde kolay kolay bulunmuyor. Şu anda minimum upgrade yapmak istememin nedeni esas yükseltmeyi 1 sene sonraya planlamam. 3-4 güne eve döneceğim o zaman aida64 ile detaylı bakarım donanımlara. Şimdilik kaba taslak bir plan oluşturdum yorumunuza dayanarak. Monitör alıp temiz sistem kuracağım, darboğaz yapması halinde q6600 + gerekliyse idarelik power supply ile destekleme yapacağım.
Şu anda 1 masaüstü ve 2 dizüstü bilgisayardan oluşan iş istasyonum var bu sistemi bunlara ekleyeceğim günlük işler için, o yüzden çok güncel bir sistem kurmak istemedim ama ilerde sistemi yükseltmem gerektiğinde geniş çaplı bir revizyona giderim

Ölü yatırım.
Neden? Sıfırdan yeni bir sistem mi almalıydım?

Bugün q6700, 2GB DDR2 800Mhz RAM, GT710 2GB ve 19" monitör sipariş ettim. Tamamı ikinci el. 350 liraya mal oldu bana. Bakalım nasıl olacak.
Monitoru ileride satabilirsiniz. Eski sisteme gore en azindan is gorur. 1000tl olu yatirim olabilirdi. Ama cok para gitmemiş. 1600x kartini 2006-2012 yillari arasi kullandim. Suan is görmez.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı