Core 2 Duo T6400 lapopta Windows 10'a geçiş yapılmalı mı?

Windows 10'a geçiş yapmalı mıyım?

• Oy verenlerin toplamı
    16

Emre_Ceylan

Kilopat
Daha fazla  
Acer Aspire 6935G model laptop kullanıyorum. Sizce Windows 10'a geçiş yapmalı mıyım?
Özellikleri Core 2 Duo T6400 2.00GHz, Nvidia GeForce 9600M GT 512MB, 500GB 5400rpm HDD, 4 GB RAM.
Sizce Windows 10'a şu anda geçiş yapsam performansta düşüş olur mu? Özellikle oyunlardaki FPS değerimde bir düşüş olur mu? Şu anda Windows 8.1 Pro kullanıyorum.
Daha önce Extansa 5635 modelinde kullanmıştım ve performansı pekte iç açıcı değildi.

Çift çekirdekli 2GHz bir işlemci... Hmm... Ben olsam geçmezdim. Çünkü arka planda yapılan işlemlerin sayısı artacak. Bu sebepten işlemci performansı düşer. Karta uyumlu sürücü bulman da zor olabilir. En önemlisi de 5400RPM bir diskle bilgisayar çok ağır çalışmaya başlayacak.

Birazdan "4 çikobayt rem var, kesinlikle geçmen lazım yoksa sistemin güncel olmaz." diyenler gelecek. Onları bekleyeceğim. :)

Öncelikle, Windows 10'a geçiş yapabilirsin. Sürüm olarak da, Home tavsiye ederim. Mimari olarak, RAM'inizden dolayı 64 bit kurmanız gerekiyor.

Pro'da profesyonel kullanıcı veya iş kullanıcısı olmayanlara göre gereksiz özellikler ve hizmetler var. Tabii; kime göre gereksiz, neye göre gereksiz, orası tartışılır ;)

Performans konusunda da, açılış hızı yavaş olacaktır. HDD sevmez çünkü. SSD kullanabilirsin. Sistemi değiştirince SSD'yi de yeni sisteme takarsın. HDD'yi de biçimlendirip harici disk olarak kullanabilirsin. Harici HDD olarak kullanmak için özel araçlar var, onlardan alabilirsin ;)

Gereksiz hizmetleri kapatabilirsin, Windows Update'yi kapatma. Ekran kartı sürücünüzün ve sistem üreticinizin uygulamaları hariç Steam, Origin gibi uygulamaları Görev Yöneticisi >> Başlangıç kısmından devre dışı bırakabilirsin. Ayrıca güçlü ve orijinal antivirüs kullanmayı da unutma.

Sistemin çok yavaşladığını hissedersen Windows 8.1'e geçebilirsin.

Ekran kartınızın Windows 10 sürücüsü var. Sürücü muhtemelen Windows Update ile yüklenecektir çünkü sisteminiz hâlen tarihi eser değil. Yüklenmezse, NVIDIA'nın kendi sitesinden yükleyebilirsin.

Çift çekirdekli 2GHz bir işlemci... Hmm... Ben olsam geçmezdim. Çünkü arka planda yapılan işlemlerin sayısı artacak. Bu sebepten işlemci performansı düşer. Karta uyumlu sürücü bulman da zor olabilir. En önemlisi de 5400RPM bir diskle bilgisayar çok ağır çalışmaya başlayacak.

Birazdan "4 çikobayt rem var, kesinlikle geçmen lazım yoksa sistemin güncel olmaz." diyenler gelecek. Onları bekleyeceğim :)

Kabul ediyorum, yavaş açılıyor. Ama performans konusunda Windows 7 ile neredeyse bir fark yok. Güncel testlerde bunu görebilirsiniz. Ha, 3-5 FPS fark var, illa ki olacak.

Ayrıca konu sahibinin ekran kartının Windows 10 sürücüsü var.

İsterse konu sahibi gereksiz hizmetleri kapatarak yavaş açılan ve biraz hantal çalışan sistemi hızlandırabilir.

Şimdi diyeceksiniz ki: Masaüstü işlemci kullanırsan tabii ki de hızlı çalışır. Olabilir, ama teknolojileri ve üretim yılları? Tarihi eser olmayan bir sistemden bahsediyoruz.

Sürprizbozanda yazdığınızı da okudum.

SSD alıp ve RAM'i artırırsanız geçilir. Ekran kartı sürücüsü var.

Sistem yeni değil. 4 GB RAM'den fazla destekleyeceğini zannetmiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı