Core 2 Quad 9500'e OC yapmak

Efe İyican

Hectopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Bugün Pentium E5200 işlemciden Core 2 Quad 9500 işlemciye geçtim ve elimdeki ekran kartını beslemesi için overclock yapmak istiyorum, nasıl yapabilirim?
Ekran kartı: Sapphire Dual-X AMD R9 270X.
Anakart: ASUS P5KPL-AM SE.
RAM: Kingston 4 GB DDR2 800MHz 2X2.
Güç kaynağı: Aerocool VX-500 (12v kanalından 456W güç verebiliyor)
İşlemci: Intel Core 2 Quad 9500.

Bugün Pentium E5200 işlemciden Core 2 Quad 9500 işlemciye geçtim ve elimdeki ekran kartını beslemesi için overclock yapmak istiyorum, nasıl yapabilirim?

Hiç yapma bence yapacaksanda güç kaynağı al

Q8200 var bende hala durur süs olarak masamda, pek çok durumla baş başa kaldı gerek yüksek ısı gerek fazla voltaj gerekse soğutucu üstüne tam oturmadığı için 90 derecede kullanmam vs, Intel de en çok sevdiğim nesildir. Şartlar uygun ise yapılabilir şuan için bir darboğaz söz konusu ise grafikleri artırabilirsin.

Q8200 var bende hala durur süs olarak masamda, pek çok durumla baş başa kaldı gerek yüksek ısı gerek fazla voltaj gerekse soğutucu üstüne tam oturmadığı için 90 derecede kullanmam vs, Intel de en çok sevdiğim nesildir. Şartlar uygun ise yapılabilir şu an için bir darboğaz söz konusu ise grafikleri artırabilirsin.

Bende de Q8300 var ben memnunum ara sıra takılma olsa da.

Aşırtma yapmak istiyorsan önermem. Önerilerim:
  • Aşırı güçlü bir soğutma sistemi kullanman
  • Yeni anakarta geçerek daha yeni nesil bir işlemci ve 8-16GB DDR3 RAM kullanman.
  • Eğer "illa aşırtma yapacağım" diyorsan X5xxx serisi bir Xeon işlemci al ve muhteşem bir soğutma sistemi ile aşırtma yap.
  • GPU çok fazla voltaj yer. +12W kanalından en az 45-50 amper veren bir PSU kullan.

Q8200 var bende hala durur süs olarak masamda, pek çok durumla baş başa kaldı gerek yüksek ısı gerek fazla voltaj gerekse soğutucu üstüne tam oturmadığı için 90 derecede kullanmam vs, Intel de en çok sevdiğim nesildir. Şartlar uygun ise yapılabilir şuan için bir darboğaz söz konusu ise grafikleri artırabilirsin.
Nasıl yapabilirim?

Anakartınızın BIOS menüsünde Advanced kısmı varsa girin oraya. Jumperfree Configuration kısmından AI Overclocking ayarını OC Profile %20 yapın. Bu ayar sayesinde işlemciniz %20 OC olmuş olacak. Tabii iyi bir soğutma ve PSU şart. Ben Q9400 işlemcimle şu an %20 OC seçeneğini seçersem 3.20GHz'de sorunsuz çalışıyor. Bir de kendim deneyerek daha uzağa gitmeye çalıştım ve 3.30GHz'e kadar geldim, bunun üzerine normalde çıkabiliyorum fakat anlamadığım şekilde sistem SATA bağlantılarını okuyamıyor. Dolayısıyla SSD/HDD görmüyor gibi hata veriyor. Benim anakartın FSB'sini 411'e kadar çıkarabiliyorum sorunsuzca, sanırım yukarısında güney köprüsü voltaj istiyor :)

Anakartınızın BIOS menüsünde Advanced kısmı varsa girin oraya. Jumperfree Configuration kısmından AI overclocking ayarını OC profile %20 yapın. Bu ayar sayesinde işlemciniz %20 OC olmuş olacak. Tabii iyi bir soğutma ve PSU şart. Ben Q9400 işlemcimle şu an %20 OC seçeneğini seçersem 3.20GHz'de sorunsuz çalışıyor. Bir de kendim deneyerek daha uzağa gitmeye çalıştım ve 3.30GHz'e kadar geldim, bunun üzerine normalde çıkabiliyorum fakat anlamadığım şekilde sistem SATA bağlantılarını okuyamıyor. Dolayısıyla SSD/HDD görmüyor gibi hata veriyor. Benim anakartın FSB'sini 411'e kadar çıkarabiliyorum sorunsuzca, sanırım yukarısında güney köprüsü voltaj istiyor :)

Hocam güç kaynağım 12v kanalından 456W verebiliyor ekran kartım R9 270X 2 GB overclock modeli yeterli midir?

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı