Core 2 Quad Extreme 9650 soğutma sıkıntısı

hope96x

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. Benim şöyle bir sıkıntım var QX9650 işlemci kule tipi (çok iyi olmayan bir soğutucu ile)%10'luk bir OC bile yapsam işlemci sıcaklığı 60-65 dereceleri görüyor, yükte 4GHz OC yapınca da 65-70 arası yükte. Fakat Intel'in sitesinde işlemci için belirlenen Tcase 64,5. şu an kendi oyun sistemimi sattım maddi sıkıntılardan dolayı elimde de böyle güzel performans veren eskiden kalma bir LGA 775 sistem var.

Sistem özellikleri:
-QX9650 işlemci
-Hyperx 1066MHz CL5 soğutuculu 8 GB RAM
-AMD R7 265 2 GB 256 Bit ekran kartı
-Gigabyte AP45-DSL anakart
-650W 80+ Gold güç kaynağı

DarkFreezer X128 alıp denemek istiyorum, sizce alınır mı ya da bu ısı sıkıntısından nasıl kurtulabilirim?

Bir de eklemek isterim internette testlere bakıyorum, 4.5GHz OC'layıp 80 -85 arası derecelerde kullananlar var. Acaba işlemci sıkıntısız yüksek sıcaklıkta da çalışabiliyor mu?

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar şimdiden hepinize teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oc işlemci ile 65-70 demişsiniz bu fazla değil zannımca. Daha iyi soğutucu alarak bir nebze daha düşürülebilir, yükte bu sıcaklıkları veriyorsa sıkıntı yok.

Hocam yük üzerinde değerler gayet iyi. Herhangi bir sorun oluşturmaz. Eğer sıcaklık takıntınız varsa AİO kullanabilirsiniz. Tabii bahsettiğiniz soket için uygun AİO var mıdır bilemiyorum.

Tcase, IHS üzerinde izin verilen maksimum sicaklik. Benim Q9650'yi senelerdir 85 derece civarinda kullandim. Oysaki Tcase degeri 71.4 derece. Herhangi bir sorun da olusturmadi. Sicakliktan dolayi hiz düsürmüyor ve sorun yasamiyorsaniz dert etmenize gerek yok. Degerlerde ise bir sorun göremiyorum.

Tcase, IHS üzerinde izin verilen maksimum sicaklik. Benim Q9650'yi senelerdir 85 derece civarinda kullandim. Oysaki Tcase degeri 71.4 derece. Herhangi bir sorun da olusturmadi. Sicakliktan dolayi hiz düsürmüyor ve sorun yasamiyorsaniz dert etmenize gerek yok. Degerlerde ise bir sorun göremiyorum.
Biraz içim rahatladı bu yorumdan sonra teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı