Core 2 Quad Q8300 HD7790'a darboğaz yapar mı?

goldenjoker6

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir, Turkey
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, benim sistemim 2008'den kalma bir sistem. Elimde fazla para yok. 300 lira kadar para var. Ben de baktım falan işte. HD 7790'ı gördüm, bir de HD 6870 bulunuyor. Nvidia'ya bakmadım bile. Şimdiki sistemim şu:
  • Anakart: Asus P5KPL SE
  • RAM: 4 GB DDR2 800 MHz CL10
  • Ekran kartım: 9800 GT
  • İşlemci: Intel Core 2 Quad Q8300
  • PSU: 350 W
Şimdi ben bu kartlardan birini alırsam darboğaz yapar mı ve PSU yetecek midir? Lütfen bana yardımcı olun. İnternette biraz araştırdım. HD7790, 9800 GT'den %25 daha az elektrik tüketiyor. Performansı ise %67 daha fazla. Ben de emin olmak için size soruyorum.
  1. Darboğaz yapar mı?
  2. PSU yeter mi?
  3. İşlemcim en fazla hangi kartı destekleyebilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
7790'ı çalıştırmak için Core 2 biraz güçsüz gibi geldi bana. Darboaz olmasa bile pek verim alacağını düşünmüyorum. Onun yerine para birikttirip sıfırdan bir sistem yapmak en doğru olan.

Maalesef, yanlış anlamayın da durumum çok kötü. Şu anda elimde 300 lira kadar var, bayram paraları ile anca bu kadar oldu. İşte dediğim gibi 6870 nasıldır? Bakın şu linke, 9800 GT ile HD 7790 karşılaştırması var. Voltaj değerleri çok daha düşük. Verim kısmına gelince orada her şey %67 daha performanslı, nasıl verim alamam anlamadım. Benim şu anda kullandığım kart DX11 bile değil.
GeForce 9800 GT 512MB vs Radeon HD 7790 – Performance Comparison Benchmarks @ Hardware Compare

Tamam 7790 daha iyi bir kart olabilir ama sisteminin diğer bileşenleri bu kartı yürütecek kadar güçlü değil. DDR2 RAM'lerin varmış mesela. Bu ekran kartını alsan grafik olarak olmasa da diğer bileşenler olarak güzel oyunları çok zor açacaksın ve belki de 2 sene sonra çıkacak oyunları oynatamayacaksın bile. Benim sana tavsiyem paralarını biriktirip, ne zaman olursa olsun zamanına göre gerçekten güzel bir PC toplaman.

Yazmak ve demek kolay. Dediğim gibi. Peki 6870 nasıldır? Elimde hiç durum yok. Ailemin de durumu yok. Biraz daha güncel tutmak istiyorum bilgisayarımı. 7790 yerine 6870 veya GT 640 falan, hangisini önerirsiniz?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı