Core 2 Quad Q9300 Darboğaz Sorunu

durukan

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar sistemim şöyle;

• İntel core 2 quad Q9300 işlemci
  • Msi G41m P33combo anakart
  • 4gb ddr 2 800mhz ram
  • Asus R9 270 ekran kartı

Sanırım ekran kartı işlemciye darboğaz yapıyor, oyunda anlık FPS düşüşleri, takılmalar yaşıyorum, low medium high ayarlarda FPS değişikliği olmuyor. Bu sorunu nasıl hallederim, işlemciye overclock yapmak bu sorunu çözer mi ? Ya da sistemimdeki RAM'leri DDR3 felan yapsam değişiklik olur mu ? Ya da sizin önereceğiniz herhangi bir çözüm var mı ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gtx 960 benim Q9550 işlemcime darboğaz yaptı. 2.83'den 3.41 Ghz'e O.C yaparak bu sorunu aştım. Ancak sakın stock fan ile O.C yapma.
O.C ile sorunu tamamen aşamasan bile çok büyük oranda azaltabilirsin.

İşlemcinin bu kadar ısınması normal değil.
1) İşlemci neden bu kadar ısınıyor sebebini bul ve işlemciyi daha iyi soğutmanın çaresine bak. Soğutamazsan zaten oc yapma şansın yok. Daha da ısınacaktır işlemcin zarar görebilir. Soğut sonra da oc yap. Oc yapmak tabiki dar boğaz sorununu çözebilir.

Doğru söylüyorsunuz. Prime95 testi yapmıştım işlemciye 100 dereceyi aştı işlemci sıcaklığı 2 dakikada kesinlikle soğutmada problem var benim. O zaman iyi bi soğutucu alıp oc yapmalıyım sanırım, yoksa yeni işlemci anakart yolu gözükecek bana.

Aynı işlemciyi kullandım. 3.1 GHZ ye çıkarmıştım. EKL soğutucu vardı stok soğutucunu bir üstü prime 95 işlemci testinde 60 dereceyi geçmedi. Kesinlikle işlemcini soğut oc yap yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bu kart zaten mantle destekli yani işlemciye fazla yük bindirmemesi lazım. İyi bir oc ile sorun çözülür diye düşünüyorum.

İyi bi soğutucu alıp oc u bi deneyeyim bakalım neler olucak, peki bu işlemcinin oc değerlerini biliyormusunuz donanım özelliklerinde göz önünde bulunduracak olursak stabiliteyi hangi değerlerde yakalarım

Oc değerleri çok yüksek değil . Çünkü çarpan kilidi düşük 7,5 fsb yi artırarak matematiksel olarak 500*7,5=3750 en üst olabilir. Fakat bu matematiksel anlamda çünkü fsb yi artırınca ramlerin de hızları artacağı için ramler müsaade etmez. ramlarin 1066 ve anakartın da destekliyorsa bu hızı 3500 gbi iyi bir soğutucuyla çalıştırabilirsin belki

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı