Core 2 Quad Q9400 ısınma sorunu

Batu_26

Kilopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
4 gün önce AliExpress üzerinden aldığım Core 2 Quad Q9400 işlemci geldi. Yanında küçük bir ambalajda tek kullanımlık termal macun vardı. Elimde macun bulunmadığı için gelen macunu işlemciye uyguladım ve çalıştırdım. İşlemci soğutucum Xigmatek Apache II EP-CD901.
İşlemci masaüstünde boşta iken 43-45 derece civarlarında geziyor fakat bir oyuna girince (GTA V) veya CPU-Z üzerinden Stres Testi yaptırınca %100 yükte 81 dereceye kadar çıkıyor. Normal bir durum mu? Bunun sebebi termal macundan mıdır?
Eğer öyleyse yeni bir termal macun almayı düşünüyorum. (Sıcaklık değerleri MSI Afterburner üzerinden ölçülmüştür.)
N11 üzerinde şu Gri Termal Macun İşlemci Ekran Kartları İçin 30 Gr - n11.com ürünü gördüm. Ürünün yorumlarında çok öneriyorlar. Bunu almak mantıklı mıdır? Eğer değilse bu fiyatlarda başka bir ürün önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Birincisi Aliexpress ürünlerine çok da güvenme bu sorun işlemci kaynaklı olabilir. Aldığın değer çok anormal değil ama normal de değil. Macun kısmını doğru uyguladıysan onunla alakalı bir durum olmayabilir. Soğutucuyu kontrol etmende fayda var.

Termal macunu nasıl sürdüğüne bağlı ama bu sıcak havalarda normal. Başka termal macun ile sorun düzeleceğini pek sanmıyorum.

Termal macunu işlemcinin tam ortasına bir mercimek tanesi kadar koydum ve üstüne soğutucuyu taktım. Soğutucuyu alttaki aparatına yanlardaki mandallar vasıtasıyla düzgün bir şekilde oturttum. 4 yıldır bu soğutucuyu kullanıyorum. Her zaman taktığım şekilde taktım. İlk defa böyle bir sıcaklık gördüm. Beni endişelendirdi doğrusu. Yeni termal macun alsam da sıcaklık düşmeyecek yani değil mi?

Düzenleme: Macunu 1:56'daki gibi uyguladım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Termal macunu işlemcinin tam ortasına bir mercimek tanesi kadar koydum ve üstüne soğutucuyu taktım. Soğutucuyu alttaki aparatına yanlardaki mandallar vasıtasıyla düzgün bir şekilde oturttum. 4 yıldır bu soğutucuyu kullanıyorum. Her zaman taktığım şekilde taktım. İlk defa böyle bir sıcaklık gördüm. Beni endişelendirdi doğrusu. Yeni termal macun alsam da sıcaklık düşmeyecek yani değil mi?
Thermal iletim, teknik olarak yüzey ile doğru orantılıdır.
Yani ne kadar fazla yüzey, o kadar fazla ısı iletişimi demektir.
Yapmış olduğunuz bu uygulamanın doğruluğunu şöyle test edebilirsiniz.
PC de oyunu açınız ve işlemcinin en yüksek sıcaklığa geldiği noktada oyunu kapatınız. Hemen akabinde zaman kaybetmeden soğutucunun üst yüzeylerine elinizle dokununuz. Elinizi yakıyorsa macun kullanımınız doğru demektir. Sorunu başka yerlerde arayabilirsiniz.
Ama soğutucunun kanatları ılıman bir sıcaklığıa sahip ise, macun uygulama yönteminiz yanlıştır.
Macunu işlemcinin tüm yüzeyine eşit şekilde yayarak ve mümkün olduğunca ince bir tabaka halinde sürmelisiniz.
Bu işlem için en ideal ekipman, eski kredi kartlarıdır :D

Thermal iletim, teknik olarak yüzey ile doğru orantılıdır.
Yani ne kadar fazla yüzey, o kadar fazla ısı iletişimi demektir.
Yapmış olduğunuz bu uygulamanın doğruluğunu şöyle test edebilirsiniz.
PC de oyunu açınız ve işlemcinin en yüksek sıcaklığa geldiği noktada oyunu kapatınız. Hemen akabinde zaman kaybetmeden soğutucunun üst yüzeylerine elinizle dokununuz. Elinizi yakıyorsa macun kullanımınız doğru demektir. Sorunu başka yerlerde arayabilirsiniz.
Ama soğutucunun kanatları ılıman bir sıcaklığıa sahip ise, macun uygulama yönteminiz yanlıştır.
Macunu işlemcinin tüm yüzeyine eşit şekilde yayarak ve mümkün olduğunca ince bir tabaka halinde sürmelisiniz.
Bu işlem için en ideal ekipman, eski kredi kartlarıdır :D
Cevabınız için teşekkürler ilk yöntemi deneyeceğim. Fakat ikinci yöntemi yapabilmek için termal macuna ihtiyacım var. Neyse artık üstte attığım ürünü alırım ve denerim. Artanı da evde bulunsun lazım olur belki ileride :LOL:

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı