Core i7 7700k 5-10 DK içinde 100 derece olma sorunu

archilles33

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Başlığımda belirttiğim gibi sorunum üzerine sizlerle paylaşıp acaba aynı problemi yaşayan kimse var mı diye sormak istedim. Yeni bir sistem topladım ve sistem özelliklerim şu şekilde :
Kasa : Zalman Z3 plus
PSU : High Power 1000W 80+ Bronze Direct12
Anakart : Msi Z270 gaming M7
İşlemci : İntel Core i7 7700k
Ekran Kartı : Msi GTX1070 8GB aero O.C. versiyon
Soğutma sistemi : Corsair Hydro Series H45 ( satıcının tavsiyesi ile )
RAM : GSKILL 16GB (2X8GB) TRIDENT Z RGB LED DDR4 3000MHz (CL15)
Konuyu uzatmadan problemimden bahsetmek istiyorum. Sistemi geçen hafta satın aldım ve pazartesi günü elime ulaştı. Sistemi topladım ve aldığım sonuçlar mükemmeldi. Oyunları işlemcim %50'yi geçmeyecek şekilde oynuyor ve işlemci sıcaklığım en fazla 60-70 C dereceyi görüyordu. Kapattıktan bir dakika içerisinde işlemcim hemen soğuyordu. Gerçekten de sistemden çok memnun kalmıştım. Ama 2 gün sonra ( yani çarşamba günü ) sistemimi açtığımda işlemcinin ısındığının farkına vardım. Fanlar sağ olsun. İşlemcim 100 C dereceydi. Hemen bilgisayarı kapattım ve yarım saat sonra açıp BIOS ayarlarına daldım. İşlemci voltajım 1.20 V ve her şeyin stabil çalıştığını gördüm, tabii ki işlemcim hariç. İşlemcim PC açıldıktan 5 dakika içerisinde hızlıca ısınıyor ve soğumuyordu. Bağlantıda bir problem yaptığımı düşündüm ( ama yine de kafamda düşünceler, eğer bağlantıda sorun varsa neden 3. gün bu problemle karşılaştım ? :s ) . Sıvı soğutma sistemimi çıkartıp, yeni termal macun sürüp tekrar denemeye karar verdim ama sonuç nafile. İşlemcim PC açıldıktan 5 dakika sonra direk 100 C dereceye ulaşıyor ve soğumuyor. Soğutucunun altındaki tabaka soğuk, borular soğuk ama işlemcinin üstündeki plakadan bile sıcaklık hissediliyordu.
Overclock hiç yapmadım. Sadece 1 kere BIOS'tan yükselttim, 4.50 GHz'e ulaştığını gördüm, Windows'a bile girmeden tekrar overclock'u kapattım.
Sonuç olarak işlemci, anakart ve sıvı soğutmayı geri gönderdim. Pazartesi ellerine ulaşacak ve neden böyle bir problemle karşılaştığımı öğrenmeyi çok istiyorum. Böyle bir problemle karşılaştınız mı hiç ? Sizce sorun neden kaynaklı olabilir ? Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı istiyorum. Herkese iyi geceler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu sorunun bir benzeride bende var ama sadece gta 5 te bu sorun var pc kendi kendine kapanıyor normal işlemci sıcaklığı pc açıldıgında 25 derece gta da oyun içinde 40-45 seyrediyor tabi sürekli takip etsemde başta bişey yok ama bu her zaman olmuyor. Biostan Fan ayarlarını yükseltsemde birşey değişmedi hiçbir oyunda böyle birşey yaşamıyorum umulmadık bir anda kapanıyor geçen gün 10 saate yakın oynadım bir problem çıkmadı ama dün 3 saat sonra birden kapandı sonra devam ettim kapanma falan yok yardımcı olabilecek birisi var mı şimdiden teşekkür ederim.

Sistem:
İşlemci : İntel i7 7700K
Ekran Kartı : Gtx 1080
Anakart : H170 Game Pro
İşlemci Soğutması : Xıgmatek Scylla 120-240MM Sıvı Soğutma

Son düzenleme:
Hocam bu sorunun bir benzeride bende var ama sadece gta 5 te bu sorun var pc kendi kendine kapanıyor normal işlemci sıcaklığı pc açıldıgında 25 derece gta da oyun içinde 40-45 seyrediyor tabi sürekli takip etsemde başta bişey yok ama bu her zaman olmuyor. Biostan Fan ayarlarını yükseltsemde birşey değişmedi hiçbir oyunda böyle birşey yaşamıyorum umulmadık bir anda kapanıyor geçen gün 10 saate yakın oynadım bir problem çıkmadı ama dün 3 saat sonra birden kapandı sonra devam ettim kapanma falan yok yardımcı olabilecek birisi var mı şimdiden teşekkür ederim.

Sistem:
Senin büyük bir olasılık işlemciden kaynaklanan bir problem . Bende PC'yi açtıktan 5 dakika sonra direk işlemci sıcaklığı 100 C dereceyi buluyor.
Sistemim kontrol edilmiş firma tarafından. Hiçbir parçamda problem yok deniliyor. 7700k'larda genel olarak ısı termali problemi olduğunu söylediler. İşlemcimi 24 saat anakartta çalıştırıp denemişler güya. Peki dedim, siz denediniz bir problem yok diyorsunuz ve güveniyorum. Bilgisayarımı 100C derecede bile gösterse kullanın diyorsunuz, öyle mi? dedim ve evet dediler. Perşembe günü elime ulaşacak ve sıcaklık 100 dereceyi gösterse de kullanacağım. Eğer herhangi bir sorun veya parçalarımdan herhangi birinde bir problem yaşarsam bundan sizi sorumlu tutacağım dedim , peki dediler. İnşallah onlar haklıdır ve ben yanılıyorumdur. Kullandıktan sonra sizinle de paylaşacağım bilgilerimi. Aynı problemi yaşayan arkadaşlara belki de bir yardımım olur...

Sistem:
Birde psu'nu söyler misin? Belki de güç yetersizdir

Senin büyük bir olasılık işlemciden kaynaklanan bir problem . Bende PC'yi açtıktan 5 dakika sonra direk işlemci sıcaklığı 100 C dereceyi buluyor.
Sistemim kontrol edilmiş firma tarafından. Hiçbir parçamda problem yok deniliyor. 7700k'larda genel olarak ısı termali problemi olduğunu söylediler. İşlemcimi 24 saat anakartta çalıştırıp denemişler güya. Peki dedim, siz denediniz bir problem yok diyorsunuz ve güveniyorum. Bilgisayarımı 100C derecede bile gösterse kullanın diyorsunuz, öyle mi? dedim ve evet dediler. Perşembe günü elime ulaşacak ve sıcaklık 100 dereceyi gösterse de kullanacağım. Eğer herhangi bir sorun veya parçalarımdan herhangi birinde bir problem yaşarsam bundan sizi sorumlu tutacağım dedim , peki dediler. İnşallah onlar haklıdır ve ben yanılıyorumdur. Kullandıktan sonra sizinle de paylaşacağım bilgilerimi. Aynı problemi yaşayan arkadaşlara belki de bir yardımım olur...

Birde psu'nu söyler misin? Belki de güç yetersizdir
Frisby 700w kasa içinde bulunan 80 plus silver diye değiştirme gereğinde bulunmadım yani taşır diye ama i7 7700k'ların hepsinde varmış bu durum bir kaç yerde bende gördüm denetim masasından güç ayarlarında düzenleme yapıyorlar açıkcası pc'nin bu şekilde kendini kapatması iyi birşey sonuçta kendini korumaya alıyor ama ne biliyim bunu bazen yapıp bazen yapmaması tuhaf. Umarım senin probleminde çözülür seni çok iyi anlıyorum durduk yerde insanın canını sıkıyor böyle şeyler.

Frisby 700w kasa içinde bulunan 80 plus silver diye değiştirme gereğinde bulunmadım yani taşır diye ama i7 7700k'ların hepsinde varmış bu durum bir kaç yerde bende gördüm denetim masasından güç ayarlarında düzenleme yapıyorlar açıkcası pc'nin bu şekilde kendini kapatması iyi birşey sonuçta kendini korumaya alıyor ama ne biliyim bunu bazen yapıp bazen yapmaması tuhaf. Umarım senin probleminde çözülür seni çok iyi anlıyorum durduk yerde insanın canını sıkıyor böyle şeyler.
Parçalarım geldi, şuan sistemim üzerinden yazıyorum. Tüm programları kurdum ve şuanki sıcaklık 27C derece. Galiba anakart ile işlemci İstanbul havası özledi :mad: Servisten gelince herşey normal. Bakalım ilerleyen günlerde neler olacak. Oyunları kuracağım şimdi, hayırlısı.

Sistemi 3 gündür kullanıyorum, oyun oynamama rağmen şuan işlemcim 30C dereceyi geçmiyor. Neden böyle bir problemle karşılaştığımı hiç anlamış değilim.

I7 7700K nın ısınma probleminin olduğunu birçok yerde okumuştum.
O kullanıcıya ve parçaya bağlı bir sorun işlemciden kaynaklı değil

Parçalarım geldi, şuan sistemim üzerinden yazıyorum. Tüm programları kurdum ve şuanki sıcaklık 27C derece. Galiba anakart ile işlemci İstanbul havası özledi :mad: Servisten gelince herşey normal. Bakalım ilerleyen günlerde neler olacak. Oyunları kuracağım şimdi, hayırlısı.

Sistemi 3 gündür kullanıyorum, oyun oynamama rağmen şuan işlemcim 30C dereceyi geçmiyor. Neden böyle bir problemle karşılaştığımı hiç anlamış değilim.
Sorununuzun çözüldüğüne çok sevindim güle güle kullanın :)

Sorununun çözülmesine sevdindim. :) Bende kendi sorunumu çözdüm :D ilerde bazı arkadaşlara ihtiyaçları olursa diye yazıyorum. Sıvı soğutma fanlarını kasa dışına üstüne takmanızı tavsiye ediyorum iç tarafınada 2 stock fan takma yeri bulunuyor yani toplamda 4 fan radyatöre çalışacak şekilde ayarladığınızda kasa içindeki boşluk arttığından dolayı hava devirdaimi daha sağlıklı oluyor. i7 7700K da ısınma sorunu şu şekilde belli bir sıcaklığa kitlenip kalmıyor anlık yükseliş ve düşüş yaşıyor atıyorum 1sn içinde 45 olurken 0.02 sn içinde 38 e çekiyor ısınıyordan kastım bu şekilde Herneyse sıvı soğutma fanlarını dışarıya almak içinde kasanın arka tarafında demir testere yada taş makinesiyle kesip yer açıp boruları dışardan içeriye verin kapanma falan olmuyor 45 derece de full özelliklerle gta 5 denememde şuan 37-38 dereceden üstünü görmedim boşta pc 22-23 derece anakart 17 derece :) iyi formlar :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı