Core i7 7700k 5-10 DK içinde 100 derece olma sorunu

archilles33

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Başlığımda belirttiğim gibi sorunum üzerine sizlerle paylaşıp acaba aynı problemi yaşayan kimse var mı diye sormak istedim. Yeni bir sistem topladım ve sistem özelliklerim şu şekilde :
Kasa : Zalman Z3 plus
PSU : High Power 1000W 80+ Bronze Direct12
Anakart : Msi Z270 gaming M7
İşlemci : İntel Core i7 7700k
Ekran Kartı : Msi GTX1070 8GB aero O.C. versiyon
Soğutma sistemi : Corsair Hydro Series H45 ( satıcının tavsiyesi ile )
RAM : GSKILL 16GB (2X8GB) TRIDENT Z RGB LED DDR4 3000MHz (CL15)
Konuyu uzatmadan problemimden bahsetmek istiyorum. Sistemi geçen hafta satın aldım ve pazartesi günü elime ulaştı. Sistemi topladım ve aldığım sonuçlar mükemmeldi. Oyunları işlemcim %50'yi geçmeyecek şekilde oynuyor ve işlemci sıcaklığım en fazla 60-70 C dereceyi görüyordu. Kapattıktan bir dakika içerisinde işlemcim hemen soğuyordu. Gerçekten de sistemden çok memnun kalmıştım. Ama 2 gün sonra ( yani çarşamba günü ) sistemimi açtığımda işlemcinin ısındığının farkına vardım. Fanlar sağ olsun. İşlemcim 100 C dereceydi. Hemen bilgisayarı kapattım ve yarım saat sonra açıp BIOS ayarlarına daldım. İşlemci voltajım 1.20 V ve her şeyin stabil çalıştığını gördüm, tabii ki işlemcim hariç. İşlemcim PC açıldıktan 5 dakika içerisinde hızlıca ısınıyor ve soğumuyordu. Bağlantıda bir problem yaptığımı düşündüm ( ama yine de kafamda düşünceler, eğer bağlantıda sorun varsa neden 3. gün bu problemle karşılaştım ? :s ) . Sıvı soğutma sistemimi çıkartıp, yeni termal macun sürüp tekrar denemeye karar verdim ama sonuç nafile. İşlemcim PC açıldıktan 5 dakika sonra direk 100 C dereceye ulaşıyor ve soğumuyor. Soğutucunun altındaki tabaka soğuk, borular soğuk ama işlemcinin üstündeki plakadan bile sıcaklık hissediliyordu.
Overclock hiç yapmadım. Sadece 1 kere BIOS'tan yükselttim, 4.50 GHz'e ulaştığını gördüm, Windows'a bile girmeden tekrar overclock'u kapattım.
Sonuç olarak işlemci, anakart ve sıvı soğutmayı geri gönderdim. Pazartesi ellerine ulaşacak ve neden böyle bir problemle karşılaştığımı öğrenmeyi çok istiyorum. Böyle bir problemle karşılaştınız mı hiç ? Sizce sorun neden kaynaklı olabilir ? Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı istiyorum. Herkese iyi geceler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci soğutucusunun oturduğuna emin olun, fan ve pompa bağlantısını kontrol edin. Genelde bu tip sorunlar termal macunun eskimesi( sizin sistem yeni böyle bir ihtimal düşük), fazla abartılarak sürülmesi, veya soğutucunun tam oturtulmamasından kaynaklanıyor olma ihtimali olabilir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra devam ediyorsa teknik arıza olma ihtimali devreye girer, servise göndermeniz sağlıklı olmuş.

Arkadaşlar merhaba . Türkçe karakter kullanmadığım için uyarı aldım (yazımı kontrol ettim, marka harici herşey türkçe karakter ama neyse ) , o yüzden cevap veremedim kusura bakmayın .

İşlemci soğutucusunun oturduğuna emin olun, fan ve pompa bağlantısını kontrol edin. Genelde bu tip sorunlar termal macunun eskimesi( sizin sistem yeni böyle bir ihtimal düşük), fazla abartılarak sürülmesi, veya soğutucunun tam oturtulmamasından kaynaklanıyor olma ihtimali olabilir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra devam ediyorsa teknik arıza olma ihtimali devreye girer, servise göndermeniz sağlıklı olmuş.
işlemci soğutucum tam oturmuştu , fan ve pompa bağlantısı da kontrol edildi.
100° çıktığını benchmark programlarından mı görüyorsun yoksa anakart üzerindeki debug led göstergesinden mi?
Bios'tan , aida64'ten ve debug led'ten de kontrol edildi. Hepsinde 100°C sıcaklık . Kargom bugün ellerine ulaşacaktı , verecekleri cevabı sabırsızlıkla bekliyorum .

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı