CoreLiquid 240R sıvı soğutmalı R7 3700X, Battlefield 1'de +75 derece

Callactus

Decapat
Daha fazla  
Merhaba bundan 1 ay öncesinde sinerji Bilgisayar'dan kendime ait sistem topladım sistemimin özellikleri;

CPU: AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 36MB 8 çekirdek AM4 7nm
GPU: MSI RTX 3070 Gaming X Trio 8 GB GDDR6.
RAM: GeIL 16 GB (2x8) Orion RGB 3600MHz CL18 DDR4.
Anakart: MSI MPG X570 GAMING Plus 4400MHz(OC)
Sıvı soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 240r 240mm
SSD: Samsung 500GB 970 EVO 3400 MB okuma 2300 yazma.
PSU: Corsair 750W tx-m serisi 80+ Gold.
Kasa: MSI MPG Gungnir 100 tempered glass RGB USB 3.0 e-ATX mid Tower
Monitör: MSI Optix MAG272CQR 165Hz 2K Curved monitör.

Bazı oyunlarda performansını görmek istedim ve en garip karşıladığım (henüz çok oyun deneme fırsatım olmadı maksimum 4-5) Battlefield 1 oldu internetten baktığım benchmarklarda kullanan kişilerin işlemci sıcaklıkları 60-75 derece arası gitmekte genellikle de 75'i geçmemekte ve 75'i çoğunlukla görmemekteler ama ben genel olarak oyunu ilk açtığımda 65-70 küsur ile oyunu açıyorum sonrasında CPU sıcaklığım gitgide 1 derece artarak 80'i görüyor örnek vermek gerekirse; savaş ortamına girildiğinde 65-70 arası sonrasında 70-71-72-73....-80'e kadar gelmekte ama genel olarak 77-80 arasında dereceyi görüyorum ve CPU kullanımı da aşırı yüksek değil %50'yi geçtiğini görmedim bazenleri elektrik bazlı sorun olacağından ani bir yükselmelerden dolayı 50 de oluyor olabilir ama onun haricinde 40 civarlarında görüyorum ve sıvı soğutucu kullanmama rağmen bu değeri almak bana mantıksız geliyor. Sorunun sebebi nedir?

1)Oyun CPU'ya çok fazla yükleniyor.

2)Kasanız havalandırma konusunda başarılı bir kasa değil, hava sirkülasyonu kötü.

Sıvı soğutucuyu üst tarafa mı konuşlandırdınız yoksa öne mi?

1)Oyun CPU'ya çok fazla yükleniyor.

2)Kasanız havalandırma konusunda başarılı bir kasa değil, hava sirkülasyonu kötü.

Sıvı soğutucuyu üst tarafa mı konuşlandırdınız yoksa öne mi?
Sıvı soğutucum üste konuşlandırılmış olarak geldi ama gene de bana bir nevi saçma geliyor bu durum hava sirkülasyonu neredeyse 10 derece etkileyecek kadar etki edebilir mi?

Eder, ayrıca BF serisi işlemciyi sömüren bir oyun.
Peki 3 sorum olacak;
1.si Bu durumu ilerde engellemek adına yapacağım ilk şey ne olmalıdır? (Kasa değişimi veya camın açılmasıdır vb.)
2.si Şu an aldığım sıcaklık değeri makul bir değer midir yoksa sistemime zarar verecek bir durumda mıdır?
3.sü Dragon Center dan Pump Fanı arttırmak bir çözüm olabilir mi?

Peki 3 sorum olacak;
1.si Bu durumu ilerde engellemek adına yapacağım ilk şey ne olmalıdır?
2.si Şu an aldığım sıcaklık değeri makul bir değer midir yoksa sistemime zarar verecek bir durumda mıdır?
3.sü Dragon Center dan Pump Fanı arttırmak bir çözüm olabilir mi?
Yapılacak ilk şey bir dahaki sistemde veya upgrade yapılışında MSI kasa seçilmemesi olacaktır, MSI 100R gibi kasalar dışında hepsi çöp çünkü. Ürününüz iğrenç demiyorum, 1100 liraya çok güzel nimetler varken bu kasa çöp. Kasanın camını açmayın bence.

Makul bir değerdir, korkmayınız. 240mm sıvı soğutma için çok iyi değil gerçi ama sıkıntı yok sistemde.

Pump fanı arttırmak bir çözüm değil fakat yardımcı olacaktır, ne kadar fazla arttırırsanız doğru orantıyla soğutma performansı ve pompa sesi de artacaktır.

Yapılacak ilk şey bir dahaki sistemde veya upgrade yapılışında MSI kasa seçilmemesi olacaktır, MSI 100R gibi kasalar dışında hepsi çöp çünkü. Ürününüz iğrenç demiyorum, 1100 liraya çok güzel nimetler varken bu kasa çöp. Kasanın camını açmayın bence.

Makul bir değerdir, korkmayınız. 240mm sıvı soğutma için çok iyi değil gerçi ama sıkıntı yok sistemde.

Pump fanı arttırmak bir çözüm değil fakat yardımcı olacaktır, ne kadar fazla arttırırsanız doğru orantıyla soğutma performansı ve pompa sesi de artacaktır.
Tamamdır teşekkür ederim ilerde ilk iş kasa değişimi yapacağım.

Geri
Yukarı