Corona sürecinin getirdigi, görünmez tehlikeler

aragornxx

Hectopat
Merhaba arkadaşlar corana sürecinin getirdigi, görünmez tehlikelerden bahsedip sizleri uyarmak istiyorum. Bence bu görünmez tehlikeler en az Corona kadar tehlikeli ve ölümcül olabilir!

Öncelikle güzel bir söz var bunu paylaşmak istiyorum. Aslında bir sözden bin anlayanlar için bu bile yeterli. Herkes kalktıysa sen otur, herkes koşuyorsa sen yürü, herkes durduysa sen yürü, herkes yürüyorsa sen koş.

Peki corona sürecinin bizi soktugu tehlikeler nedir?

1- Hareketsizlik
Hareketsizlik aslında coronadan bile daha ölümcül diyebiliriz. Hareketsiz yaşam zamanla kalp kasının güçsüzleşmesine yol açar. Hareketsiz yaşam dolaşım ve solunum sistemi kapasitesini azaltır. Bu da kalp rahatsızlıkları ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları anlamına gelir. Bildiginiz gibi corona oldugunuz zaman oksjien sorunu yaşıyorsunuz. Limitiniz ne kadar aşagı seviyedeyse hastalıgı agır geçirme riskinizde o kadar artacaktır. Kaynak: NBL Türkiye | Hareketsizlik ve Dengesiz Beslenmenin Vücudumuzda Yaratacağı Bazı Olumsuzluklar

Hareket ederseniz ne mi olur?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2- Güneşe çıkılmadıgı için D vitamini eksilmesi.

D vitaminin önemine en çok canan karatay dikkat çekiyor. D vitamini yüksek olan kişilerin Corona'ya yakalansalar bile yogun bakıma girme ihtimallerinin çok düşük oldugunu söylüyor. D vitamini yüksek olan kişilerin bagışıklık sistemi güçlü oluyor ve grip gibi hastalıklara daha az yakalanıyorlar yakalansalar bile daha çabuk ve kolay iyileşiyorlar. Gribe karşı D vitaminin önemi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Corona için bir şey diyemeyecegim ama Corona'da grip benzeri bir hastalık oldugu için bu süreçte D vitamini çok önemli diyebiliriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Corona süreci sebebiyle evde kal diye şarkılar söylendi telkinlerde bulunuldu. İlk corona çıktıgı zaman eve kapanmak dogruydu ama o zaman bile insanlar az kitleler halinde dışarı çıkıp hareket edip güneşten D vitamini almayarak büyük şey kaçırdılar. Corona sürecinin aslında bu gidişatı hiç iyi gitmiyor, insanlar sürekli eve kapanıp hareketsiz kaldılar ve böyle devam ederse, hem kalp kasları güçsüzleşecek, solunum seviyeleri düşecek daha az oksjien kapasiteleri olacak, hem hareketsizlikten dolayı yeni hastalıklar çıkacak, hem de D vitamini seviyesi çok düştügü için bagışıklık sistemleri zayıflayacak ve hastalıklara karşı daha savunmasız olacaklar. Corona süreci böyle devam ederse insanların çogu 2023-2024 gibi bu hastalıktan dökülmeye başlar diye düşünüyorum. Bu sebeple kendinize dikkat edin ve içinizde bulundugu durumu sorgulayın diye tavsiye etmek isterim sizlere. Hatta usta oyuncu Rasim Öztekin'in bu pandemi sürecinde hareketsizlikten dolayı kalp krizi geçirip öldügünü düşünüyorum. Çünkü adam hem kilolu hem yaşlıydı ve hareketsizde kalınca içindeki sorunlar kendini gösterdi ve gelişti böylece kalp krizi geçirerek maalesef aramızdan ayrılmış olabilir.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar corana sürecinin getirdigi, görünmez tehlikelerden bahsedip sizleri uyarmak istiyorum.

Öncelikle güzel bir söz var bunu paylaşmak istiyorum. Aslında bir sözden bin anlayanlar için bu bile yeterli. Herkes kalktıysa sen otur, herkes koşuyorsa sen yürü, herkes durduysa sen yürü, herkes yürüyorsa sen koş.

Peki corona sürecinin bizi soktugu tehlikeler nedir?

1- hareketsizlik.
Hareketsizlik aslında coronadan bile daha ölümcül diyebiliriz. Hareketsiz yaşam zamanla kalp kasının güçsüzleşmesine yol açar. Hareketsiz yaşam dolaşım ve solunum sistemi kapasitesini azaltır. Bu da kalp rahatsızlıkları ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları anlamına gelir. Bildiginiz gibi corona oldugunuz zaman oksjien sorunu yaşıyorsunuz. Limitiniz ne kadar aşagı seviyedeyse hastalıgı agır geçirme riskinizde o kadar artacaktır. Kaynak: NBL Türkiye | Hareketsizlik ve Dengesiz Beslenmenin Vücudumuzda Yaratacağı Bazı Olumsuzluklar
Hareket ederseniz ne mi olur?

2- güneşe çıkılmadıgı için D vitamini eksilmesi.

D vitaminin önemine en çok canan karatay dikkat çekiyor. D vitamini yüksek olan kişilerin Corona'ya yakalansalar bile yogun bakıma girme ihtimallerinin çok düşük oldugunu söylüyor. D vitamini yüksek olan kişilerin bagışıklık sistemi güçlü oluyor ve grip gibi hastalıklara daha az yakalanıyorlar yakalansalar bile daha çabuk ve kolay iyileşiyorlar. Corona'da grip benzeri bir hastalık oldugu için bu süreçte D vitamini çok önemli.

Corona süreci sebebiyle evde kal diye şarkılar söylendi telkinlerde bulunuldu. İlk corona çıktıgı zaman eve kapanmak dogruydu ama o zaman bile insanlar az kitleler halinde dışarı çıkıp hareket edip güneşten D vitamini almayarak büyük şey kaçırdılar. Corona sürecinin aslında bu gidişatı hiç degil insanlar sürekli eve kapanıp hareketsiz kaldılar ve böyle devam ederse, hem kalp kasları güçsüzleşecek hem hareketsizlikten dolayı yeni hastalıklar çıkacak, hem de D vitamini seviyesi çok düştügü için bagışıklık sistemleri zayıflayacak ve hastalıklara karşı daha savunmasız olacaklar. Corona süreci böyle devam ederse insanların çogu 2023-2024 gibi bu hastalıktan dökülmeye başlar diye düşünüyorum. Bu sebeple kendinize dikkat edin ve içinizde bulundugu durumu sorgulayın diye tavsiye etmek isterim sizlere. Hatta usta oyuncu rasim öztekin'in bu pandemi sürecinde hareketsizlikten dolayı kalp krizi geçirip öldügünü düşünüyorum. Çünkü adam hem kilolu hem yaşlıydı ve hareketsizde kalınca içindeki sorunlar kendini gösterdi ve gelişti böylece kalp krizi geçirerek maalesef aramızdan ayrılmış olabilir.

Bu 2'sini de corona süreci nde yapıyordum ve hala yapıyorum.

Bu 2'sini de corona süreci nde yapıyordum ve hala yapıyorum.

İnsanlar korkuyorlar ama herkes sizin gibi degil. Akşam haberleri izliyorlar, bugün şu kadar kişi öldü diye haberleri görünce sokaga çıkacak psikolojisi kalmıyor bazı insanların. Çogu kişi kendini eve kapattı ve senede belki 20 km yol bile yürümedi. Bu yaptıkları corona kadar tehlikeli bir sürece onları sokuyor. Umarım farkederler.

İnsanlar korkuyorlar ama herkes sizin gibi degil. Akşam haberleri izliyorlar, bugün şu kadar kişi öldü diye haberleri görünce sokaga çıkacak psikolojisi kalmıyor bazı insanların. Çogu kişi kendini eve kapattı ve senede belki 20 km yol bile yürümedi. Bu yaptıkları corona kadar tehlikeli bir sürece onları sokuyor. Umarım farkederler.

0 kere yakalandım site icinde güneşleniyorum en fazla 15dk biliyorsunuz mor ötesi ışınlar artık cild kanseri yapıyor dışarıda da yürüyüş yapıyorum tek hiç kimseye yakınlaşmıyorum.

Korsana bunlara engel değil. Git parkına kimsenin olmadığı yerde güneşle. Hareket için bisiklet sürebilirsiniz ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Sosyal mesafe, maske ve aşı sağlandığı sürece sıkıntı yok.

Geri
Yukarı