Corsa D Van Debriyaj Problemi

Sertaç Binli

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgi Teknolojileri (IT)
2008 model Corsa D Van (3 kapılı) araç kullanıyorum.
Son birkaç gündür özellikle 1. viteste kalkarken debriyajdan ayağımı çekmeye yakın araç çok titriyor. Dışarıdan bakınca da özellikle sol ön lastik ciddi şekilde titriyor. Araç boşta rölantide çalışırken de motordan bir tıkırtı geliyor. Ayrıca aynı zamanda başlayan bir diğer sorun da devir saati hatalı değer gösteriyor. Araç rölantideyken 2000 devir gösteriyor. Devir arttıkça devir saati normal şekilde yükseliyor ancak hep hatalı değerler gösteriyor. Sanıyorum tüm problemler birbiri ile bağlantılı. Yarın bir servise gideceğim ancak hem öncesinde potansiyel sorunları bilmek hem de tahmini bir bütçe kafamda şekillendirmek istiyorum.
Bu konularda ilgisi ve bilgisi olan arkadaşlardan fikir ve görüşlerini rica ediyorum.
Arabam 157 bin kilometrede. Debriyaj balatası yaklaşık 2 sene önce değişti.
Ek bilgi olarak İstanbul'da ikamet ediyorum. Malûm zaman zaman çok dur kalk da yapıyoruz. Debriyaj balatası için sıkıntılı bir durum yani.

Mutlaka Corsa gruplarından da fikir alın Facebook'ta falan aktif gruplar var illaki sizin yaşadığınız sorunu yaşayanlar olmuştur.
Debriyajdan olacağını sanmam bu arada bitmeye yakın olsa kaymak gibi olması lazım.

Aracımın problemi ortaya çıktı. Volant ve baskı balata sizlere ömür.
Volant için 2 seçenek olduğunu öğrendim. Sabit ve hareketli şeklinde. Hareketli volant orijinalde olanı ve işçilik dahil baskı balata ile birlikte değişim ücreti 3200₺ çıktı.
Sabit volant çok daha uygun. Baskı balata ve işçilik ile birlikte 1200₺ civarı tutuyor.
Sabit volantın kalkışlarda titremeye neden olduğuna dair bilgi mevcut ancak şu an bütçem ancak ona izin verebilecek seviyede.

Benzer problemi yaşayanlar için çözüm konusunu paylaşmak istedim konuda. Ayrıca sabit volantın performansı ile ilgili de fikirlerimi daha sonra paylaşıyor olacağım.

Yanıt veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Geçmiş olsun, ayrıca tekrar geri dönüş yapıp bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Hareketli volant dediğiniz yani oynar göbekli volant konfor amaçlı yeni araçlarda bulunur. Kalkışların falan daha yumuşak olması için yapılmıştır. Bozulduğunda aracın ilk çalışmasında ve stop ettiğinizde araçtan ses gelir, kalkışlarda titreşim olur, tıpkı motor kulakları kopmuş gibi belirtileri olur. En büyük dezavantajı hem fiyatının yüksek olması hemde sabit volant gibi torna yapılıp tekrar kullanılma şansı yok. Bu şekilde aracı sürmeye devam ettiğinizde normalde baskı birleşimi sırasında (rakamları atıyorum) 2-3 cm ileri geri oynaması gerekir iken (sönümleme amaçlı) 5-6cm veya daha fazla hareket etmeye başlıyor. Bu şekilde aracı kullanmaya devam ettiğinizde en son bulunduğu yerden kopuyor ve yolda kalırsınız. Bu şekilde kullanıyorsanız aracı mümkün olduğunca yumuşak kullanmaya çalışın. Tekrar geçmiş olsun.

Geçmiş olsun, ayrıca tekrar geri dönüş yapıp bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Hareketli volant dediğiniz yani oynar göbekli volant konfor amaçlı yeni araçlarda bulunur. Kalkışların falan daha yumuşak olması için yapılmıştır. Bozulduğunda aracın ilk çalışmasında ve stop ettiğinizde araçtan ses gelir, kalkışlarda titreşim olur, tıpkı motor kulakları kopmuş gibi belirtileri olur. En büyük dezavantajı hem fiyatının yüksek olması hemde sabit volant gibi torna yapılıp tekrar kullanılma şansı yok. Bu şekilde aracı sürmeye devam ettiğinizde normalde baskı birleşimi sırasında (rakamları atıyorum) 2-3 cm ileri geri oynaması gerekir iken (sönümleme amaçlı) 5-6cm veya daha fazla hareket etmeye başlıyor. Bu şekilde aracı kullanmaya devam ettiğinizde en son bulunduğu yerden kopuyor ve yolda kalırsınız. Bu şekilde kullanıyorsanız aracı mümkün olduğunca yumuşak kullanmaya çalışın. Tekrar geçmiş olsun.

Teşekkür ederim.

Şu araç serviste işlem görüyor. Sabit volant takılıyor. Bakalım sabit volant ile ne gibi farklılıklar hissedeceğim.
Aracımın işlemleri tamamlandı ve sabit volant ile tecrübelerimi aktarmak istedim.

Öncelikle ilk mesajımda belirttiğim tüm sorunlar çözülmüş oldu. Toplamda 1500 TL (işçilik dahil) para ödedim.

Sabit volant için hem internetteki yorumlar, hem de işlemimi yapan usta titreme problemi yaşayacağımı belirtmişti.

Ancak aracı 2 gündür aktif kullandığımda bırakın bir titreşim hissetmeyi, eskisinden de daha iyi bir konfor hissettim.

Özellikle debriyaj pedalım eskiye (arızadan da öncesine göre) göre çok çok hafifledi ve bu özellikle trafikteki sürüş konforumu inanılmaz artırdı.

Sonuç olarak sabit volant ile hem işlem tutarı açısından, hem de sürüş konforu açısından çok memnun kaldım.

Son düzenleme:
Merhaba @Sertaç Binli,

Bende 2012 model dizel Corsa D kullanıcısıyım. Benzer problemler nedeniyle sürekli gittiğim özel servis sabit volant takılmasının maliyet ve kullanım konforu olarak daha iyi olacağından bahsetti. Açıkçası yorumlardan kararsız kaldığım kısımlar çok oldu. Siz değişimi yaptıralı şu an bir yıldan fazla olmuş gözüküyor. Memnuniyetiniz devam ediyor mu farklı bir sıkıntı çıktı mı bilgi almak isterim.

Formda yazılan detaylı açıklamalar için teşekkürler

Merhaba hiçbir sıkıntı yok. Ben bizzat denedim. Sabite çevriliebiliyor.
HAREKETLİ VOLANT-ÇİFT KÜTLELİ KANDIRMACASI,
Benim Opel Corsa D 1.3 CDTI dizel aracım vardı ve kronik volant arızası olan aracımın LUK marka orijinal set ile değiştridim 2016 gibiydi 2.500 TL civarındaydı. Sanki otomatik sanzıman yaptırdım. Her neyse 1 sene sonra debriyajdan ayağımı çekince TAK-TAK vurultu başladı maalesef kalkışta-çekişte vs hiçbir şey yok ama rolantide ayağımı pedaldan çekice başlıyordu Traktör giibi olmaya neyse araştırdım volantı sadece 2.800 TL cok pahalı tamir merkezi var volant için verdim bendekini onlardakini aldım 600 TL gibi fiyata tamir ediyorlar... Abi trajikomik araba daha lifteyken aynısını yaptı taktırdığım yerde özelö Opel servisi güya tabii klasik usta ağzı sen getirdin ben taktım falan neyse 400 TL boşu boşuna para verdim moralim bozuldu neyseki volantı tamir eden yer paramı aynen verdi ama neye yarar ... Kapatırken de çalışırken de tak-tak vuruntu geliyor internetten araştırıyorum falan yok abi hani alacağım ama ya tekrar bozulursa diye sürekli araştırıyorum internetten, ustalardan yok krankı kırarsın, yok titreme yapar, yok vites geçmez falan ...
Ben İstanbul'da bir parçacı buldum çok da bilgililer sağ olsunlar bana Volmerk isminde firmanın (Allah razı olsun bu firmadan ülkeye katkısı büyük) sabit volantı ile (aslında geçiş flanşı gibi bir şey oldukça akıllıca) Balata TAMPER yaylı oynamayı yaylanmayı baskı kendi üzerinden yapıyor yani bir de baskı aldım 3 parça. 1 gün sonra kargo geldi ustaya verdim tak diye yok bu olmaz bu D serisi falan ben ısrar ediyorum orayı burayı arıyor sordu onlarda olumsuz dedi kardeşim tak sorumluluk bende dedim parasını vereceğim zorla taktırdım. Neyse 3 saat sonra araç hazır size şunu söyleyeyim pedal olmuş pamuk ama pedaldan ayağımı çekince bıkat TAK TAKı tık bile ses yok neyse dedim ki kendi kendime aha dedim titriycek falan internette yazılcak gibi ya yok titremeyi bırakın oynar volanttan bile çok daha konforlu yani bu çift kütlelei volant olayı tamamen yalan eskiden sabitti ne oluyordu ki her neyse 10 gündür kullanım yapıyorum ne sürüş konforu, ne titreme ne ses hiçbir şey yok vites geçişleri falan 10 numara kontrol ettirin aracınızın şase - motor numarasından uygun ekipmanı alıp taktırın malzemecinizden ben şu an çok rahatım bu arada malzemenin maliyeti bana bilye, baskı, volant, balata 4 parça 1.000 TL oynar olsa 4.200 TL ydi bu set ve artık volant ölümsüz oldu bozulma şansı yok artık volantımın

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-12-21 at 15.00.16.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-21 at 15.00.16.jpeg
    90,1 KB · Görüntüleme: 97
  • WhatsApp Image 2020-12-21 at 15.01.48.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-21 at 15.01.48.jpeg
    152 KB · Görüntüleme: 79
  • WhatsApp Image 2020-12-21 at 15.02.02.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-21 at 15.02.02.jpeg
    132,6 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleme:

Yeni konular