Corsair 3600 MHz RAM uyumluluğu nasıl öğrenilir?

Bütçe
Sınırsız

SisanBey

Decapat
Daha fazla  
Anakart
MSİ B550 TOMAHAWK
İşlemci
Ryzen 5 3600x
Merhaba, RAM yükseltmesi yapacağım. Elimde Corsair 3600 MHz CL 18 RGB Pro RAM var (8x2)
Aynı RAM'den almak istedim tekrar ama anakartın sitesinden RAM uyumluluğuna baktığımda 1, 2, 4 slotları için aynı model RAM desteği yazmıyor. Bu konuda ne yapmam lazım?

Mevcut olan RAM model no: CMW16GX4M2Z3600C18.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı RAM'den alacaksanız ve bir sorun yoksa yine sorun çıkacağını sanmıyorum. Anakart üreticileri destek listesine test ettikleri modelleri ekliyor sadece. Destek listesinde olmaması o RAM'i desteklemediği anlamına gelmiyor sadece test etmedikleri anlamına geliyor. Aynı RAM'i alıp kullanabilirsiniz, bir sorun olursa da zaten iade seçeneğiniz var.

Aynı RAM'den alacaksanız ve bir sorun yoksa yine sorun çıkacağını sanmıyorum. Anakart üreticileri destek listesine test ettikleri modelleri ekliyor sadece. Destek listesinde olmaması o RAM'i desteklemediği anlamına gelmiyor sadece test etmedikleri anlamına geliyor. Aynı RAM'i alıp kullanabilirsiniz, bir sorun olursa da zaten iade seçeneğiniz var.

İlk önce öyle yaptım ama aldığım RAM'ler bozuk çıkmıştı 2 farklı anakartta da denediğim halde görüntü alamamıştım iade etmiştim. Tekrardan almak istemedim. Ayrıca anlamadığım bir nedenden dolayı şu anki sistemde RAM'leri 3600 MHz hızında çalıştırınca mavi ekran hatası alıyorum. XMP BIOS Update format her şeyi denedim 3600 da sorun verdi hep sistem. Anakartın 5100 MHz desteği var oysa. Acaba işlemci ile alakalı bir durum mudur bu bilginiz var mı?

İlk önce öyle yaptım ama aldığım RAM'ler bozuk çıkmıştı 2 farklı anakartta da denediğim halde görüntü alamamıştım iade etmiştim. Tekrardan almak istemedim. Ayrıca anlamadığım bir nedenden dolayı şu anki sistemde RAM'leri 3600 MHz hızında çalıştırınca mavi ekran hatası alıyorum. XMP BIOS Update format her şeyi denedim 3600 da sorun verdi hep sistem. Anakartın 5100 MHz desteği var oysa. Acaba işlemci ile alakalı bir durum mudur bu bilginiz var mı?

Bence işlemci ile ilgili değildir, işlemci sorun çıkardığında hiç görüntü vermeden boot ekranında tekrar tekrar reset'e düşürüyor çünkü. RAM ya da Anakart'tan dolayı olabilir. Mavi ekran aldığınızda altta yazan hata kodunu not alın belki oradan ilerleyebiliriz.

Bence işlemci ile ilgili değildir, işlemci sorun çıkardığında hiç görüntü vermeden boot ekranında tekrar tekrar Reset'e düşürüyor çünkü. RAM'ya da Anakart'tan dolayı olabilir. Mavi ekran aldığınızda altta yazan hata kodunu not alın belki oradan ilerleyebiliriz.

Evet boot ekranında kaldı birçok kez. Sürekli resetleyerek sistemi çalıştırmayı başarmıştım. Mavi ekran hataları sabit değildi hata kodları sürekli değişiyordu. RAM frekansını 3200'e çekince hiçbir sorun vermiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı