Corsair 4000 MHz RAM'i 1:1 Yapma

DarylMaryl

Femtopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
EEM
Herkese merhaba arkadaşlar. Sistem bilgim şu şekilde;

• MSI B450 Tomahawk Max AMD B450 anakart.
  • AMD Ryzen 7 3700X işlemci (kendi stok soğutucusu)
  • Corsair 16 GB 4000MHz CL16 RAM.
  • Samsung 970 EVO Plus 500GB NVMe SSD.
  • ASUS Dual AMD Radeon RX5500 XT 4 GB ekran kartı.
  • Sharkoon RGB Lit 100 PC kasası (toplam 3+1 fan)
  • Corsair 650W Power.
  • Win 10 Pro 64 (20h2)

Yeni topladığım kasaya dün CPU overclock ile en stabil 4.2 GHz'e çıkarabildim. Sıcaklık değerlerinden dolayı 4.4 yapamadım. Bir de RAM'leri 4000 MHz'de çalıştırayım diye uğraştım ancak biraz araştırınca ve arkadaşların dediğine göre Ryzen 4000 MHz'lere çıkabilmek için galiba kanal deniyor kanalı 2'ye bölüyormuş. 1:2 şeklinde. Bu da performans düşüşü sağlıyormuş. Öğrendiğim kadarıyla BIOS'taki UCLK DIV1 MODE kısmındaki ayarı UCLK==MEMCLK yapınca tek kanal yani 1:1 oluyor. BIOS fotoğrafımı buraya ekliyorum, önce manuel olarak yapmaya çalıştım 4000 MHz seçip, FCLK frekansını da 2000 seçtim, UCLK==MEMCLK seçtim ve voltajı da önce 1,35 sonra da sırayla 1,4 ve 1,45 verdim ama hiçbirinde bilgisayar açılmadı. Ben de şu an fotoğrafta görüldüğü üzere Profil 1 yani otomatik OC'a alıp sadece UCLK==MEMCLK kısmını elimle seçtim ve bilgisayar açıldı. Peki şu an herhangi bir performans kaybı yaşamadan CL 16 değerlerinde 4000 MHz değerlerini alabilecek miyim?

Dosya Ekleri

• 20210308_220234.jpg
    20210308_220234.jpg
    104,3 KB · Görüntüleme: 257
  • 20210309_120743.jpg
    20210309_120743.jpg
    105,1 KB · Görüntüleme: 244
Son düzenleyen: Moderatör:
Infinity Fabric maksimum 1933'de stabil kalabiliyor Zen 2'lerde, o da işlemcilerin ufak bir yüzdesinde. Mimarilik bir kısıtlama, çözülebilecek bir şey değil. FCLK değerini 1900 seçin, RAM frekansını elle 3800'e getirin ve test edin. Optimum noktası bu.

Infinity Fabric maksimum 1933'de stabil kalabiliyor Zen 2'lerde, o da işlemcilerin ufak bir yüzdesinde. Mimarilik bir kısıtlama, çözülebilecek bir şey değil. FCLK değerini 1900 seçin, RAM frekansını elle 3800'e getirin ve test edin. Optimum noktası bu.

Önce Profil 1 modundan çıkarıp sonra dediğiniz gibi 3800'e 1900 yaptım. Yine UCLK==MEMCLK şeklinde ve voltaj kısmıda otomatikte. Yalnız bu durumda bilgisayar açılmıyor. BIOS resetliyorum mecbur. Voltajları kendim mi girmem gerek?

1900 de kaldırmıyor olabilir, RAM frekansını 3733 yapıp FCLK'u 1866 seçer misin? CPU voltajının etki edeceğini sanmam.

Önce 3600-1800fclk RAM voltajı 1.35 ya da 1.40 elle girerek denerseniz daha iyi olur.
Advance Ddr ayarlarından ilk 4-5 cl değerini elle girersiniz. 16-16-16-16-36 diye.
Diğerleri Auto da kalsın.
RAM lerin tam model adını yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.
Şu olabilir mi?

Son düzenleme:
1900 de kaldırmıyor olabilir, RAM frekansını 3733 yapıp FCLK'u 1866 seçer misin? CPU voltajının etki edeceğini sanmam.

Yaptım hocam bu sefer açıldı. Profil 1'deyken dediğiniz ayarları yaptım. Stres testi gibi bir şey yapmama gerek var mı? ya da Max performansta çalışıp çalışmadığını nasıl öğrenebilirim?
3600-1800FCLK RAM voltajı 1.35 ya da 1.40 elle girerek denerseniz daha iyi olur önce.
RAM'lerin tam model adını yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.
Şu olabilir mi?

Ürün bu. 1600 lira para verdim sırf hızı yüksek olsun rander yaparken RAM hızı AMD'lerde işe yarıyor diye okuduğum için. Ama şimdi 4000 MHz alamayacağımı öğreniyorum. Resmen çöpe gitti para. 3733-1866 yaptım oldu şu an. Ama voltajlar otomatikte. Sizce manuel olarak deneyeyim mi?

Zentimings ile RAM ayarlarını görebilirsiniz.
Linpack Xtreme ile benchmark ve stress test yapabilirsiniz.

Daha ince ayar yapmak isterseniz:
Dram Calculator for Ryzen öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

türkçe ama çok ayrıntılı değil:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Yaptım hocam bu sefer açıldı. Profil 1'deyken dediğiniz ayarları yaptım. Stres testi gibi bir şey yapmama gerek var mı? ya da Max performansta çalışıp çalışmadığını nasıl öğrenebilirim?

Ürün bu. 1600 lira para verdim sırf hızı yüksek olsun rander yaparken RAM hızı AMD'lerde işe yarıyor diye okuduğum için. Ama şimdi 4000 MHz alamayacağımı öğreniyorum. Resmen çöpe gitti para. 3733-1866 yaptım oldu şu an. Ama voltajlar otomatikte. Sizce manuel olarak deneyeyim mi?
Manuel 1.35V deneyin, açılmazsa 1.4V verin.
4000Mhz için 1.4V verilmiş bu kit için, 3733 te 1.35V ile çalışması lazım.
Cl değerlerini elle girerseniz performans artışı olur.

Değişme imkanınız olursa şu kitle değişin. Dual Rank olduğu için daha performanslı çalışır. Hem de 32 Gb RAM iniz olur.

Son düzenleme:
Zentimings ile RAM ayarlarını görebilirsiniz.
Linpack Xtreme ile benchmark ve stress test yapabilirsiniz.

Daha ince ayar yapmak isterseniz:
DRAM Calculator for Ryzen öneririm.

Türkçe ama çok ayrıntılı değil:

Manuel 1.35V deneyin, açılmazsa 1.4V verin.
4000MHz için 1.4V verilmiş bu kit için, 3733'te 1.35V ile çalışması lazım.
CL değerlerini elle girerseniz performans artışı olur.

Değişme imkanınız olursa şu kitle değişin. Dual Rank olduğu için daha performanslı çalışır. Hem de 32 GB RAM'iniz olur.

Çok uğraştım ancak en iyi şartlarda 3733-1867 frekanslarında, CL değerlerini 1-16-16-16-16-36 şeklinde elle girerek, UCLK==MEMCLK ayarını seçerek 1, 35V ile bilgisayarı çalıştırabildim. Öyle sanıyorum ki bu kadar bilgimle yapabileceğim en stabil değerler bunlar. Varsa bir yanlış ya da eksik söylerseniz sevinirim. Şimdi bir stress testi yapacağım

Yeni konular

Geri
Yukarı