Corsair 4000D Airflow üst panel sıvı soğutma desteği nedir?

Ne yapmamı önerirsiniz siz? Elimde yeni aldığım Raijintek Ponos Ms 4 var, hoşuma gitti. Sadece bu sıvı soğutma( artic 280mm) konusunda sıkıntı çıkarıyor, üstte montajlanmıyor, sadece öne sığıyor. Radyatörü diğer 280'likler gibi olsaymış sorun yokta tuğla gibi kalın maşallah.

İade edip bu Corsairi mi almaya çalışsam (iade alacaklar mı orasıda ayrı mevzu) yoksa Raijintekte kasanın ön tarafında mı kulansam bu radyatörü? O durumda önden 2 tane 140mmlik' fan havayı kasaya çekecek (işlemcinin sıcaklığına göre), içerideki havayıda yukarıda takacağım 3 tane 120mmlik dışarı atacak?

@emrah_8 Bence iade edip 4000D AirFlow ile dene şansını. Çünkü Ponos MS4'ün herhangi bir kullanıcı deneyimi yok ancak 4000D AirFlow + LF-280 + Ballistix üçlüsünü direkt kullanıp sığdıran var. O sığdırdıysa sizin de sığdırmanız gerekiyor.

@emrah_8 Bence iade edip 4000D AirFlow ile dene şansını. Çünkü Ponos MS4'ün herhangi bir kullanıcı deneyimi yok ancak 4000D AirFlow + LF-280 + Ballistix üçlüsünü direkt kullanıp sığdıran var. O sığdırdıysa sizin de sığdırmanız gerekiyor.
İşte Corsairin bu modelinde önde 1 tane usb olması( ponosta 3 tane var), type-c var ama anakart öne type-c desteği yok, üstte 360mmlik desteğinin olmaması, 3.5 inçlik 2 tane hdd yuvası olması( ponosta 3 tane var) gibi sebeplerden ötürü başta eleyip ponos almıştım. İşte Ponosta da üstte sığmıyor. Sadece öne takılıyor. Öne takayım desem, öndeki 3 tane 120'liği kasa üstüne egzos olarak kullanayım desem ekran kartı bu işe ne der bilmiyorum işte. 😅

Edit: Ha birde şu var, radyatörü ve fanı içten öne takıp öndeki fanları çıkarmadan da kullanabiliyorum ama hava akımı ne olur bilmiyorum.

@emrah_8 Kasa tercihiniz güzel olmuş asla 4000D AirFlow'a geçmeye değmez normal şartlarda. Ama bana kalırsa LF-280 almışsınız, 360mm'ye ihtiyacınızın olacağını düşünmüyorum çünkü kendisi çoğu 360mm'den daha iyi bir soğutucu, siz de araştırmışsınızdır muhtemelen bu ürünü öyle boş insanlar almaz çünkü. Yani 4000D AirFlow seçimi sizin için iyi olacaktır.

Doğru yeni fark ettim hocam. Ballistix olduğunu düşünemedim bir an.
4000D özelinde bu üçlü için görsel dışında benim dediğim Reddit üzerinde bir kullanıcın yorumu idi. Sığacaktır bu konuda aklında şüphe kalmasın.

Çıkışlar konusunda ise gerçekten 3 tane 3.5inç yuvaya ihtiyacın var mı? 1 tane HDD yuvası bu kadar büyük önem arz etmez diye düşünüyorum.
Denildiği gibi soğutucun oldukça yeterli. Üst 360mm desteğini de eledik :)
Keşke bir tane USB yerine 2 tane koysaydı daha iyi olurdu tabii.

@emrah_8 Kasa tercihiniz güzel olmuş asla 4000D AirFlow'a geçmeye değmez normal şartlarda. Ama bana kalırsa LF-280 almışsınız, 360mm'ye ihtiyacınızın olacağını düşünmüyorum çünkü kendisi çoğu 360mm'den daha iyi bir soğutucu, siz de araştırmışsınızdır muhtemelen bu ürünü öyle boş insanlar almaz çünkü. Yani 4000D AirFlow seçimi sizin için iyi olacaktır.
Anladım, peki Ponos Ms4 kalsın dersem nasıl bir montaj yapmalıyım? Açıkcası Ponos hoşuma gidiyor hocam, Corsairi sadece radyatörü yukarıya konumlandırayım diye düşünüyorum.

1.Radyatörü ve fanı kasanın ön tarafından ama içte kalacak şekilde montajlayıp önündeki 3 tane 120'likleri kasanın tepesine tahliye olarak koyabilirim. Böylece içeriye sadece radyatörün 2 tane 140 mmlik fanları hava çekecek, 3 tane 120liklerde yukarıdan tahliye edecek.

2. Radyatör ve fanlar yine içte ama bu sefer dışarıda 3 tane 120mmlik fanlar duracak, yukarıya 2 tane eski kasamdaki 120likleri takarım. Böylece içeriye 3 tane 120likten sabit hava ve 2 tane 140lıktan radyatöre göre değişen hava girecek?

Tek sıkıntı durduk yere ekran kartınında sıcaklığını arttırır mı bu şekildeki montaj o kalıyor.
Doğru yeni fark ettim hocam. Ballistix olduğunu düşünemedim bir an.
4000D özelinde bu üçlü için görsel dışında benim dediğim Reddit üzerinde bir kullanıcın yorumu idi. Sığacaktır bu konuda aklında şüphe kalmasın.

Çıkışlar konusunda ise gerçekten 3 tane 3.5inç yuvaya ihtiyacın var mı? 1 tane HDD yuvası bu kadar büyük önem arz etmez diye düşünüyorum.
Denildiği gibi soğutucun oldukça yeterli. Üst 360mm desteğini de eledik :)
Keşke bir tane USB yerine 2 tane koysaydı daha iyi olurdu tabii.
Hocam elimde 1 tane 1 tblık HDD var zaten. Zamanla 3 yuvayada 2 TBlık HDD alıp totalde 6TB olarak depolama kullanabilirim gibisinden düşündüm. Tek yuvada 4TB vs bir anda alınca çok pahallı oluyor. Birde ön panelde 1 USB koymuş, bu nedir ya. :))

@emrah_8 2. dediğini yapan hiç görmedim. Kasa değiştirmek istemiyorsan Ponos MS4 ile bu dediğin 2 yöntemi deneyebilirsin.
Hocam bunlar kullanım teorileri. :) Kontrol ettiğimde öndeki 3 fan dururken içten sıvı soğutmayı da takabiliyorum. Ama işte bu durumda 2 tane 140lık içeriden çekerken 3 tane dıştaki 120lik( kasanın kendi fanları) dışarıdan içeri itecek. Bu durumda nasıl bir şey olur bilmiyorum. 😅
@BerkayZ87 Hocam bu düşük profil RAM mevzusu nedir? Crucial Ballistix 16GB (2X8GB) 3600MHZ Ddr4 CL16 Ram düşük mü yüksek mi oluyor? 😀

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı