Corsair 4000D için fan önerisi

mustafakaplan

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar, Corsair 4000D için fan bakıyorum. Kasanın rengi beyaz, fanların da beyaz olmasını istiyorum. Kafamda Cooler Master Sickleflow 120mm fan almak var. https://www.itopya.com/cooler-maste...rgb-3in1-120mm-fan-3-lu-paketrgb-kontrolculu/
Dahili olarak kasada sadece iki fan var. Ekran kartım 3080 Ti ve çok yüksek sıcaklıklarda çalışıyor, özellikle bellekler 90 derecelere kadar fırlıyor. Kafamda ekran kartını dikey olarak montajlayıp bu fanlarla akışı güçlendirmek istiyorum. Ekran kartının padlerini değiştirmem imkansız, o yüzden bu yöntem ile ne kadar verim alabilirim. Sizce? Önereceğiniz yöntemlere de açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartını dikey takarsan sıcaklıklar daha fazla olur. Tam aksine normal şekilde montajla öyle kalsın.

Kasana fan önerisi yapmaya gelecek olursak, Air Blazer 120R tavsiye ederim. SickleFlow'dan daha iyi bir ürün.

Burada önemli olan asıl diğer faktör kasa içindeki sıcak havanın daha hızlı dışarı atılması, İçeriye soğuk hava girince hızla atılamıyorsa çok bir fark olmuyor. O yuzden egzoz fanlarının da en az içeriye üfleyenler kadar kuvvetli olması gerekli. Genelde gözden kaçıyor bu durum.

CM fanların verdiği hava akımı güzelmiş 62 CFM. Ama tam yüke yakın çalıştırmak gerek, biraz ses yapar. Bence bu 3 fan önde deneyebilirsiniz öncelikle, tahliye de başarılı olursa fark yaratacaktır. Belki dik koymaya gerek kalmayabilir denemek lazım.

Son düzenleme:
Burada önemli olan asıl diğer faktör kasa içindeki sıcak havanın daha hızlı dışarı atılması, İçeriye soğuk hava girince hızla atılamıyorsa çok bir fark olmuyor. O yuzden egzoz fanlarının da en az içeriye üfleyenler kadar kuvvetli olması gerekli. Genelde gözden kaçıyor bu durum.

CM fanların verdiği hava akımı güzelmiş 62 CFM. Ama tam yüke yakın çalıştırmak gerek, biraz ses yapar. Bence bu 3 fan önde deneyebilirsiniz öncelikle, tahliyeyi de başarılı olursa fark yaratacaktır. Belki dik koymaya gerek kalmayabilir denemek lazım.
Dikey olarak takmadan önce fanlarla bir deneyeceğim, ön tarafa Cooler Master fanları arka ve üst tarafa da Corsair fanları takmayı düşünüyorum, elimde bir adet de Dark'ın fanı bulunuyor onu da yine üst tarafa monte etmeyi düşünüyorum totalde 6 adet fan olacak 3 hava girişi 3 hava çıkışı.
Ekran kartını dikey takarsan sıcaklıklar daha fazla olur. Tam aksine normal şekilde montajla öyle kalsın.

Kasana fan önerisi yapmaya gelecek olursak, Air Blazer 120R tavsiye ederim. SickleFlow'dan daha iyi bir ürün.

Hocam teşekkür ederim, bu fanları bir araştırayım ilk fanları alıp sıcaklık değerlerine bir bakacağım.

Geri
Yukarı