Çözüldü Corsair 4x8 32 GB RAM Uyum Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ivosmedya

Hectopat
Elimde Corsair CMZ8GX3M1A1600C10 8 GB RAM'lerden 2 adet vardı. Sistemimde 16 GB olan RAM'lere bugün, aynı marka aynı model aldığım 2x8 GB RAM'leri ekledim fakat sistem açılmadı. Daha doğrusu açılır gibi yapıyor ses geliyor, 10 sn sonra tekrar baştan başlıyor. Bu konuda ne yapmalıyım?
Not: Sadece yeni aldığım son ikisinde ver: 5.21 yazıyor, eskilerde ver:2.20 yazıyor.

Çözüm
Render için düşük bir sistem fakat durumum buna ancak yetti şimdik MSI sitesine baktım bu model RAM'ler içim DIMM 1-2-4e tik konulmuş yani DIMM 3 için tik yok. Bu da 8 GB'lık bu model için Max 24 GB kullanabileceğim anlamına mı geliyor?

Sorun düzeldi ilgilenenlere teşekkürler. BIOS güncelledim mevcut RAM'lari Dual kanaldan çıkarıp DIM1-4 yeni aldıklarımı da dım 2-3e taktım oldu. Fakat sistem açılışı 30 sn kadar daha geç oluyor tabii ki RAM'ler oldu o 30 saniye beklenir fakat bunun nedeni mevcut RAM slotlarını değiştirmemden midir?

Bu sorunla karşılaşanlar önce BIOS güncellemesi sonra mevcut Dual RAM yapısının yerini değiştirerek sorunu çözebilirler. Dediğim gibi sistem 20 sn açılırken şu anda son 3 denememde 45 snde açılıyor bunun sebebini daha anlayamadım ama şu anda sistem 32 GB güncellendi. Benim RAM'larim tek modül 4x8GB bunuda belirtmekte fayda var.
Buna benzer bir olay başıma gelmişti. Bütün Ramleri çıkarıp sadece ilk başta olan ikisini takın. Olmazsa ramler yokken başlatmaya çalışıp sistem kapandığında ilk başta olan ikisini takın. Sorununuz düzelmezse buraya olanları yazarsanız yardımcı olabilirim.

İlk başta olan ikisini takınca oldu şu anda açıldı ve başta olanları kullanıyorum. Sistem i7 4790 msi gtx960 msi z97 gaming 3 mevcut ramlar 2x8 gb CMZ8GX3M1A1600C10 bugün aynı model 2 adet daha aldım 32 yapmak için ama açılır gibi yapıp açılmıyor. Bu arada elimde mevcut olan ikisini dual kanallarda dım2 ve dım4 slotlarında kullanıyorum yeni aldıklarımı boş olan dım1 ve dım3'de denedim.

Sorununun çözülmesine yardım edebildiğime sevindim. Ben o sorunu yaşadığımda ramlerin 4x4 ya da 4x2 vs şekilde satılmasının bir sebebi olduğunu anlamıştım. bundan sonra sana da ders olsun :)

Anakartınız 32 GB RAM'a kadar destekliyor fakat gereksiz bir masrafa girmişsiniz sanki size bir faydası dokunmayacaktır dual channel bir sistemde fazladan 2 adet RAM..

Birde Bios versiyonunuz güncel mi onu kontrol ediniz.
Anakartınız MSI ise son bios versiyonunda bellek uyumluluğu geliştirilmiş güncel değilse ona da bir bakın.

Msi z97 gaming 3 anakartımın modeli render sonrası photoshopta yüksek pikselli 5000 px gibi değerler için aşırı ram ihtiyacı doğdu geri mi iade edeyim ne yapmalıyım.

18 Şubatta yeni sürüm çıkmış ben tahminen 5-6 aydır güncellemedim biosun bir faydası olurmu.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı